Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Анатолій Севальнєв: «Вдалося не тільки зупинити зростання туберкульозу, а й добитися його зниження» (24/03/2011)

У прес-центрі обласної санітарно-епідеміологічної станції заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації  Микола Анатолійович Ярмощук провів прес-конференцію з нагоди завершення в Запорізькій області місячника боротьби з туберкульозом та Всесвітнього дня боротьби з захворюванням на туберкульоз, який відзначається  24 березня.

У прес-конференції взяли участь: начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Яківна Мотовиця, головний державний санітарний лікар Запорізької області  Анатолій Іванович Севальнєв, генеральний директор  спеціалізованого територіального медичного об’єднання «Фтизіатрія» Олександр Іванович Ахтирський,  заступник голови обласної організації Товариства Червоного Хреста Надія Іванівна Божок, головний позаштатний фтизіопедіатр управління охорони здоров’я облдержадміністрації Людмила Іванівна Чернишова.

З 24 лютого по 24 березня 2011 року в Запорізькій області проводиться Всеукраїнський місячник боротьби з захворюванням на туберкульоз. У цьому році всі заходи організуються під гаслом: «Боротьба з туберкульозом продовжується. Використовуйте нові підходи до прискорення прогресу». Такі просвітницькі акції щорічно проводяться з метою привернення уваги представників органів влади всіх рівнів, громадськості, всього населення до існуючої проблеми щодо захворюваності на туберкульоз.

У 1993 році Всесвітня організація охорони здоров’я назвала туберкульоз «найзлободеннішою проблемою» та оголосила 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.

Звертаючись до учасників прес-конференції та представників засобів масової інформації, заступник голови облдержадміністрації Микола Ярмощук зазначив, що більше двох мільярдів чоловік, або однієї третини всього населення світу, інфіковано збудником туберкульозу. Кожний десятий з них захворює на активну форму туберкульозу впродовж свого життя.  В Україні туберкульоз є найбільш розповсюдженим інфекційним захворюванням. Кожну годину в країні чотири чоловіки захворює туберкульозом і вмирає один хворий.

Сьогодні від цього інфекційного захворювання не застрахована жодна людина незалежно від її віку, статі та соціального становища. Щороку туберкульоз вражає майже 40 тисяч жителів України, понад 10 тисяч осіб помирають від цієї недуги. Проте, ситуація - не безнадійна, адже туберкульоз хоча й важко, але піддається лікуванню.

Епідемічна ситуація по туберкульозу в Запорізькій області залишається напруженою, але завдяки вжитим заходам, у 2010 році порівняно з 2009 роком  у Запорізькій області спостерігається зниження захворюваності на всі форми туберкульозу на 6 %  ( з 71,6 на 100 тис. населення у 2009 році до 67,3  у 2010 році ). Другий рік, як захворюваність в області нижча,  ніж в цілому по Україні –  68,4 на 100 тис. населення.

Захворюваність на туберкульоз серед дітей знизилась на 19,1дитячого населення у 2009 році до 7,6  у 2010 році та залишається на рівні середньоукраїнського показника за 2010 рік – 7,8. % або з 9,4 на 100 тис.

Залишається ще досить високою захворюваність серед підлітків. У 2010 році вона склала 32,3 на 100 тис. підліткового населення проти 31,1 у 2009 році та проти 29,9 в середньому по Україні.

У Запорізькій області розроблена і діє Цільова програма протидії захворюванню на туберкульоз на 2007-2011 роки. При облдержадміністрації створена і працює Координаційна рада з питань протидії соціальним хворобам. В минулому році на проведення протитуберкульозних заходів  з обласного бюджету, бюджетів міст та районів було виділено 13005,6 тис. грн. – на 661 тис. грн. більше, ніж у 2009 році.

- З кожним роком збільшуються суми коштів, які виділяються на проведення протитуберкульозних заходів, - зазначив заступник голови облдержадміністрації Микола Ярмощук. – За останні п’ять років фінансування збільшилося в 2,3 рази – з 8758, 3 тисячі гривень в 2006 році до 20435,4 тисячі гривень в 2010 році. Найбільш стабільно виділяються кошти з обласного бюджету. Якщо в 2006 році їх було виділено 5132,8 тисячі гривень, то в 2010 році вже 10991,6 тисячі гривень.

                                                             

Начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Мотовиця на прес-конференції в облСЕС повідомила про те, що зараз значні зусилля спрямовані на розробку нової Програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки, яка передбачатиме вирішення таких завдань, як зниження рівня захворюваності туберкульозом, зниження смертності населення від туберкульозу, запобігання розвитку хіміорезистентного туберкульозу, поліпшення якості лікування та діагностики. Щодо фінансування Цільової програми протидії туберкульозу в Запорізькій області, за словами Наталії Мотовиці, найкраще фінансуються програми з обласного бюджету. Виділені кошти передусім витрачаються на лікування.  Зокрема, з держбюджету в 2010 році на область отримано протитуберкульозних препаратів на суму 6,3 мільйона гривень, з обласного бюджету на це виділено 1 мільйон 300 тисяч  гривень. Також значні кошти йдуть на харчування. Зокрема, вартість одного ліжко-дня з харчування складає в наших обласних протитуберкульозних закладах 17 гривень на добу, а сьогодні це досить значна сума. Всього ж з обласного бюджету на продукти виділено 5,5 мільйона гривень.

Статистика свідчить, що за останні 5 років в Запорізькій області захворюваність на туберкульоз знизилась на 25%, смертність - на 20%. На 5% підвищилась ефективність лікування хворих на туберкульоз. Поліпшення основних епідеміологічних показників з туберкульозу в області є результатом чіткої взаємодії протитуберкульозної служби з управліннями охорони здоров'я, праці та соціального захисту населення, освіти і науки облдержадміністрації, санітарно-епідеміологічною службою області, Міністерством внутрішніх справ України в Запорізькій області, Державним департаментом України з питань виконання покарань в Запорізькій області, обласною організацією Товариства Червоного Хреста України, неурядовими міжнародними та благодійними організаціями.

- Завдяки спільним зусиллям органів влади, лікувально-профілактичної та санітарно-епідеміологічної служби, широкої громадськості вдалося не тільки зупинити зростання туберкульозу, а й добитися його зниження, - підкреслив головний державний санітарний лікар Запорізької області Анатолій Севальнєв. – Другий рік показник захворюваності всіма формами туберкульозу – нижче середнього в Україні і третій рік як наша область вийшла з десятки областей з найвищим рівнем захворюваності. Навіть в захворюваності підлітків, яка багато років значно перевищувала середньоукраїнську, останні два роки визначилася тенденція до стабілізації.

Анатолій Севальнєв зазначив, що добитися стабільно низьких показників захворюваності дітей допомогла добре організована в області імунопрофілактика. До досягнення однорічного віку діти охоплені щепленнями БЦЖ на 97,2 %. Проте с кожним роком зростає кількість малюків, які не отримують БЦЖ, і тут вже існує сформована негативна тенденція. Нині кожна третя дитина не щеплена через відмову батьків. Також визначилася тенденція відмови батьків новонароджених дітей  від проходження профілактичних флюорографічних оглядів. За словами головного державного санітарного лікаря Запорізької області, багато батьків забувають про те, що туберкульоз підступний тим, що розвивається поволі, без яскравих проявів клініки  і дуже часто наявність захворювання виявляється тільки при рентгенообстеженні. А отже незахищений малюк може з перших днів життя захворіти.

- Також викликає тривогу зниження в області охоплення дітей масовою туберкултнодіагностикою. Останні два роки залишаються не обстеженими до 30 відсотків  всього дитячого населення – це майже 650 тисяч дітей, - підкреслив Анатолій Севальнєв. – Основна причина – недостатнє фінансування закупівель туберкуліну з боку місцевих органів влади. В першу чергу це стосується Приморського району, де пробу Манту отримали тільки 30 відсотків дітей, Токмацького & ndash; 47%, Веселівського – 54,7%, а також міста Запоріжжя – 55,9%. У 12,5 відсотках відмовлялися батьки, а це – понад 8 тисяч дітей!

Інформуючи про прогресивні кроки в діагностиці та лікуванні хворих туберкульозом, генеральний директор СТМО «Фтизіатрія» Олександр Ахтирський зазначив, що Програма боротьби з туберкульозом на 2007 - 2011 роки базується на стратегії DOTS, яка передбачає політичну підтримку Програми, стабільне фінансування, забезпечення раннього виявлення випадків захворювання, діагностики належної якості, ефективного лікування пацієнтів під безпосереднім наглядом медичних працівників, проведення моніторингу та оцінки ефективності і результативності програмних заходів. Завдяки впровадженню DOTS - стратегії за допомогою проектів, які здійснювалися міжнародними організаціями та передбачали планомірні навчання лікарів, в області підвищився професійний рівень медичних працівників як протитуберкульозної служби, так і загальної лікувальної мережі, покращились виявлення, діагностика та лікування туберкульозу. В усіх лікувально - профілактичних закладах створені умови для обстеження пацієнтів методом бактеріоскопічного дослідження мокротиння. Покращився відбір контингентів, які направляються на дослідження мокротиння з метою виявлення бактеріальних форм туберкульозу легень. За період впровадження DOTS - стратегії, питома вага виявлених хворих від загальної кількості обстежених  осіб зросла з 0,4% на початок дії Програми до 1,9% у 2010 році. Питома вага виявлених хворих цим методом від усіх вперше діагностованих бактеріовиділювачів зросла майже вдвічі, з 26,8% до 43,3%, завдяки чому є можливість значно скоротити термін встановлення діагнозу туберкульозу, швидше ізолювати бактеріовиділювача від оточуючих в цілодобовий стаціонар та розпочати лікування. Для забезпечення хворих на туберкульоз контрольованим лікуванням в області організовано 32 ДОТ-кабінета (22 - в протитуберкульозних закладах та 10 - в закладах загальної лікувальної мережі). Крім того, в населених пунктах, де хворі на туберкульоз проживають далеко від ДОТ-кабінетів, функціонують пункти контрольованого лікування на ФАПах, лікарських амбулаторіях та при дільничних лікарнях.

Запорізька область є єдиною на Україні, в якій на рівні всього регіону вирішено питання про надання хворим на туберкульоз комплексної соціальної підтримки. Для навчання та надання соціально-психологічної підтримки хворим на туберкульоз в протитуберкульозних диспансерах області функціонують кабінети «Консультування». В січні 2010 року Міністерство охорони здоров'я України надало згоду на функціонування в протитуберкульозних закладах Запорізької області вищезазначених кабінетів «Консультування» з подальшим вивченням доцільності впровадження досвіду кабінетів в інших регіонах України. Торік в кабінетах проконсультовано майже 4 тисячі хворих на туберкульоз, з них половина тих, хто вперше захворів.

Завдяки підтримці обласної державної адміністрації та обласноїади, об'єднано зусилля всіх служб, які забезпечують широкий спектр соціального захисту всіх категорій хворих. У 2009 році закінчився термін дії «Обласної програми соціальної адаптації бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення волі на 2006 - 2009 роки», якою передбачалося надання адресної соціальної допомоги у вигляді продовольчих та гігієнічних наборів вищезазначеній категорії громадян, які вперше захворіли на туберкульоз на амбулаторному етапі лікування. Метою цієї програми було формування прихильності до лікування у осіб, які його припиняють достроково. Надання адресної допомоги проводилось через первинні організації товариства Червоного Хреста протитуберкульозних закладів області. За період дії обласної програми понад 1544 хворих на туберкульоз отримали адресну соціальну допомогу, що склало 87% від потребуючих. Як результат дії цієї програми, направленої на створення мотивації до лікування, була досягнута стабілізація та поліпшення основних епідеміологічних показників з туберкульозу, підвищення ефективності лікування, зниження частоти перерваного лікування. Враховуючи дієвість та позитивні результати зазначеної Програми, рішенням обласної ради від 31.03.2010 № 5 затверджена «Обласна програма соціального захисту бездомних громадян, безпритульних дітей, осіб, звільнених з місць позбавлення волі та осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, на 2010 - 2012 роки», згідно з якою продовжено надання адресної соціальної допомоги бездомним громадянам, особам, звільненим з місць позбавлення волі, та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, хворим на туберкульоз, які знаходяться на амбулаторному етапі лікування. Загальний обсяг фінансування Програми склав 750 тисяч  гривень. Надання допомоги у 2010 році розпочато з липня. За липень - грудень видано 2194 продуктових та 1097 гігієнічних наборів. Щомісячно адресну допомогу отримують, в середньому, 300 осіб хворих на туберкульоз, що майже вдвічі більше, ніж у попередні роки.                                                                                               & nbsp;                                                               

У 2010 році за підтримкою благодійного фонду «Біла ромашка» продовжувалась, розпочата у 2008 році, «Програма формування у хворих на туберкульоз стимулів до одужання та дотримання режиму хіміотерапії», метою якої є поліпшення епідемічної ситуації щодо туберкульозу, запобігання розвитку хіміорезистентного туберкульозу, підвищення ефективності лікування. Згідно з цією програмою з 2008 року особам, які  вперше захворіли на туберкульоз, та з рецидивом туберкульозного процесу, які знаходяться на амбулаторному етапі лікування, надається соціальна допомога (оплата проїзду в лікувальний заклад) у вигляді проїзних квитків на електротранспорт. За 2010 рік видано 228 проїзних квитків на загальну суму 14,9 тис. грн.

Завдяки соціальним програмам по області значно покращилися показники ефективності лікування, значно знизився показник частоти переривання лікування туберкульозу: з 30% у 2006 році (на початок дії програми) до 5,5% у 2010 році.

Протитуберкульозна служба області з питань виявлення та лікування туберкульозу тісно співпрацює з обласною організацією Товариства Червоного Хреста України. Згідно з обласною програмою «Швидка соціальна допомога» обласною організацією Товариства Червоного Хреста України в осінньо-зимовий період року в місті Запоріжжі організується гаряче харчування осіб без постійного місця проживання з попереднім флюорографічним обстеженням їх з метою виявлення туберкульозу легень. За осінньо-зимовий період 2010 - 2011 років видано понад 4 тисячі порцій  харчування, обстежено на туберкульоз 280 осіб. Усім виявленим хворим надана спеціалізована медична допомога.

Однак, для результативної боротьби з туберкульозом цих заходів не досить. Насамперед необхідно, щоб громадяни усвідомили всю серйозність проблеми та всебічно співпрацювали з лікарями, своєчасно проходили профілактичні огляди, а в разі необхідності, проходили повний курс лікування. Тому систематично населення інформується через засоби масової інформації про епідемічну ситуацію щодо захворювання на туберкульоз, можливості і способи профілактики, своєчасного виявлення та лікування туберкульозу.

 

Прес-служба облСЕС

24/03/2011


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC