Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Про епідемічну ситуацію з інфекційних захворювань, що мають міжнародне значення, у світі (24/01/2017)

Чума на Мадагаскарі

Шостого грудня 2016 року Міністерство охорони здоров'я (далі - МОЗ) Мадагаскару поінформувало Всесвітню організацію охорони здоров'я (далі - ВООЗ) про вірогідний спалах чуми у районі Біфотака, регіон Ацімо-Ацінанана у південно-східній частині країни. Цей район знаходиться за межами ендемічної з чуми зони Мадагаскару. З 1950 року у даному районі випадки захворювання на чуму не реєструвались.

Станом на 27.12.2016 у двох районах двох сусідніх регіонів країни зареєстровано 62 випадки захворювання, у тому числі 26 смертельних випадків. 28 випадків захворювання, у тому числі 10 смертельних, зареєстровано у районі Біфотака, регіон Ацімо-Ацінанана; 34 випадки, з них 16 смертельних – у районі Іакора, регіон Іхоромбе.

При дослідженні експрес-методом 5 з 11 зразків матеріалу від хворих отримано позитивний результат на чуму; дослідження 6 зразків ще продовжується в лабораторії Інституту Пастера. З усіх зареєстрованих випадків захворювання 5 були класифіковані як випадки легеневої чуми, інші – як випадки бубонної чуми.

Результати ретроспективного розслідування даних випадків свідчать про те, що спалах, ймовірно, розпочався у середині серпня 2016 року. У сусідніх поселеннях розслідування продовжується. 29 грудня внаслідок розслідування, яке проведене у межах 25 км від первинних вогнищ у районі Біфотака, було виявлено три випадки смерті; встановлюється вірогідний зв’язок їх з спалахом чуми.

З 06.12.2016 в уражених районах працюють фахівці МОЗ і Інституту Пастера Мадагаскару. Основні заходи, що проводяться:

а) активне виявлення хворих на чуму в уражених районах; на сусідніх з ними адміністративних територіях;

б) виявлення, наступне спостереження і хіміопрофілактика серед осіб, які мали контакт з хворими;

в) боротьба з переносниками та резервуарами збудника захворювання у природі;

г) інформаційно-освітня робота серед населення;

д) лабораторне підтвердження випадків захворювання.

На підставі наявної на сьогодні інформації ризик міжнародного розповсюдження вважається маловірогідним, особливо з урахуванням крайньої віддаленості уражених районів.

Протягом останнього десятиліття на Мадагаскарі зареєстровано понад 7 тисяч випадків чуми. Епідемії чуми траплялися в Африці, Азії і Південній Америці, проте з 1990-х років більшість захворювань людини на чуму мала місце в Африці. До трьох найбільш ендемічних країн належать Мадагаскар, Демократична Республіка Конго і Перу.

Інфікування людей вірусом пташиного грипу А (Н7N9) в Китаї

Національна комісія з охорони здоров'я і плануванню сім`ї Китаю поінформувала ВООЗ про нові випадки пташиного грипу А(H7N9):

- У період з 4 жовтня по 21 листопада 2016 р. про 2 лабораторно підтверджених випадки інфікування людей вірусом пташиного грипу А(H7N9). Ці хворі – жінка 77 років і чоловік 89 років, з різних провінцій на півночі Китаю. Вони мали контакти з живими і забитими домашніми птахами, а також відвідували ринки живої птиці.

- 12 грудня 2016 р. повідомлено ще про 6 лабораторно підтверджених випадків інфікування людини вірусом грипу А(H7N9). Перші симптоми захворювання з'явились у хворих у період з 6 по 20 листопада 2016 р. Усі захворілі – це чоловіки у віці від 32 до 80 років, були госпіталізовані у тяжкому стані. Випадки реєструвались у 3 провінціях: Цзянсу (4), Фуцзянь (1) і Гуандун (1). Причинами захворювань, ймовірно, є контакти з живим домашнім птахом і відвідування ринків живої птиці.

- 14 грудня 2016 р. надійшло повідомлення із Спеціального адміністративного району Макао в Китаї про випадок зараження вірусом пташиного грипу А(H7N9) 58–літнього чоловіка. 13 грудня в нього був отриманий позитивний результат лабораторного обстеження на Н7-антиген. Епідеміологічне розслідування встановило, що виявлений хворий працює продавцем і постачальником оптового ринку птиці і мав тісний контакт із зараженою птицею. У нього не було грипоподібних симптомів, але він перебував під спостереженням і йому проведено лікування противірусними препаратами.

9 січня 2017 року Національна комісія з охорони здоров'я і плануванню сім`ї Китаю повідомила ВООЗ вже про 106 лабораторно підтверджених випадків інфікування людей вірусом пташиного грипу А (Н7N9). Серед хворих 36 жінок, 70 чоловіків. Середній вік – 54 роки (вік коливається від 23 років до 91 року). Випадки захворювання зареєстровані у провінціях Цзянсу, Чжецзян, Аньхой, Гуандун, Шанхай, Фуцзянь, Хунань. На момент отримання повідомлення 35 хворих померли; 57 пацієнтів знаходилось у важкому стані. Відомо, що 80 пацієнтів мали контакт з домашніми птахами або відвідували ринки живої птиці.

ВООЗ не рекомендує проводити в Китаї спеціальний скринінг у пунктах вїзду; вводити у теперішній час будь-які обмеження на поїздки або торгівлю.

ВООЗ рекомендує особам, які здійснюють поїздки до Китаю та інших країн з відомими спалахами пташиного грипу, не відвідувати птахівничі господарства; не контактувати з тваринами на ринках живої птиці; не заходити у місця, де може здійснюватись забій птиці і не мати контакту з будь-якими поверхнями, які виглядають забрудненими послідом домашньої птиці. Особам, які здійснюють поїздки, також необхідно частіше мити руки водою з милом; дотримуватись правил безпеки харчових продуктів.

Жовта гарячка у Бразилії

6 січня 2017 року Міністерство охорони здоров'я Бразилії повідомило про 12 ймовірних випадків жовтої гарячки в шести муніципалітетах штату Мінас-Жерайс. Всі хворі є сільськими мешканцями чоловічої статі віком від 7 до 53 років. У першого з 6 пацієнтів симптоми захворювання зявились 18 грудня 2016 року. Зразки матеріалу від хворих направлені в державну референс-лабораторію для лабораторного підтвердження діагнозу.

12.01.2017 з Бразилії до ВООЗ надійшла інформація про 110 ймовірних випадків захворювання, 30 з яких закінчились смертю, в 15 муніципалітетах штату Мінас-Жерайс. Під час серологічного дослідження зразків матеріалу від хворих в 19 випадках отримані позитивні результати на жовту гарячку. В інформації також повідомляється про те, що в 13 муніципалітетах штату Мінас-Жерайс мали місце епізоотії жовтої гарячки.

Міністерство охорони здоров'я Бразилії направило бригади фахівців до штату Мінас-Жерайс з метою посилення територіальних органів охорони здоров'я щодо епіднагляду і розслідування спалаху хвороби, боротьби з переносниками, координації медичного обслуговування населення. У сільських районах проводиться кампанія імунізації з обходом усіх домівок. Населення постійно інформується про ситуацію.

Останній спалах жовтої гарячки у штаті Мінас-Жерайс зареєстрований у 2002-2003 роках, коли було виявлено 63 підтверджених випадки захворювання, з яких 23 закінчились смертельно.

Теперішній спалах жовтої гарячки перебігає у районі з низьким рівнем охоплення населення вакцинацією, що може сприяти швидкому розповсюдженню захворювання. Тревогу викликає те, що передача інфекції може поширитись на райони, які розташовані поблизу штату Мінас-Жерайс, такі як Еспіріту-Санту і південь штату Баія, з екосистемами, які сприяють передачі вірусу. Поширення вірусу на дані території може потенційно привести до великих епідемій жовтої гарячки. Існує також ризик, що інфіковані люди можуть здійснювати поїздки і в інші райони Бразилії і за її межі, в яких присутні комарі Aedes, і сприяти формуванню місцевих циклів передачі збудника захворювання від людини до людини. Проведення відповідних заходів ускладнюється тим, що це відбувається у контексті супутніх спалахів хвороби, викликаної вірусом Зіка, чикунгуньї і денге.

Жовту гарячку можна легко попередити за допомогою імунізації за умови, що щеплення проводяться, як мінімум, за 10 днів до поїздки. Однієї дози вакцини достатньо для забезпечення стійкого імунітету і захисту проти жовтої гарячки на протязі всього життя. Тому ВООЗ закликає держави, особливо ті, де ймовірне формування місцевого циклу передачі вірусу, посилити контроль за станом імунізації осіб, які здійснюють поїздки до потенційно ендемічних районів.

Враховуючи наявну на сьогодні інформацію, ВООЗ не рекомендує вводити будь-які обмеження на поїздки і торгівлю по відношенню до Бразилії.

Циганкова Алла Миколаївна, завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України»

24/01/2017


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC