Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» звертається до населення з наполегливим проханням - берегти власне життя і здоров'я (08/06/2017)

Відповідно до отриманих повідомлень ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» у Запорізькій області станом на 08.06.2017р. зареєстровано 5 випадків захворювань на ботулізм з 6 потерпілими (померлих немає).

Фахівцями ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» при епідеміологічному розслідуванні випадків захворювання на ботулізм встановлено, що чотири випадки мають побутовий характер (хворі вживали рибу в’ялену домашнього приготування), у двох останніх випадках - захворілі з м. Дніпрорудне та м. Запоріжжя вживали рибу – копчена мойва, в'ялений карась з ікрою, придбану в торгівельній мережі.

Останні два випадки зареєстровані 28.05. та 07.06.2017 року, хворі знаходяться у важкому стані. Після отримання інтенсивного лікування та введення протиботулінічної сироватки стан хворих був стабілізований.

Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник — Clostridium botulinum — широко поширений у природі з постійним місцем існування в ґрунті; утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут — ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Зараження людини ботулізмом відбувається при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу. В останні роки у виникненні ботулізму, крім риби, не останню роль грають також консервовані в домашніх умовах гриби.

Зараження відбувається, як правило, через шлунково-кишковий тракт, однак відомі два винятки, що трапляються дуже рідко — ботулізм грудних дітей, у яких токсин продукується в кишечнику вегетативними формами збудника, і раневий ботулізм, коли розмноження клостридій і токсиноутворення відбувається в загниваючих, некротованих (відмерлих) тканинах рани.

Інкубаційний період (від моменту проникнення збудника в організм до клінічних виявів хвороби) триває від декількох годин до 2-5 діб. Відомо, що чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько доби.

Як правило, починається хвороба з симптомів гастроінтестинального синдрому — хворого турбують нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. В подальшому з'являється неврологічна симптоматика: порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Іноді в таких хворих помилково діагностують ангіну.

Профілактика ботулізму:  виготовлення та вживання рибних продуктів, грибних та овочевих консервів включає в себе комплекс правил, головними із яких є: захист риби від потрапляння збудника: рибу, яку тільки піймали негайно охолоджують або заморожують, перед посолом необхідно обережно випотрошити рибу, щоб не порушити цілісність кишкового тракту, не забруднити м'язи риби його вмістом; посол риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більше +4° С, дотримуватися технології приготування, оскільки при концентрації кухарської солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину; ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів; не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність; не купуйте копчену, солену та в'ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю; їсти грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, оскільки технологія та рецептура виготовлення продуктів промислового виробництва розроблена з врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням лабораторного контролю.

Слід неухильно дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог щодо технології виготовлення консервованих продуктів. Їх стерилізують в автоклавах, бо руйнування спор відбувається лише за температури 120 °С. Зовнішньою ознакою забрудненості консервів збудником ботулізму є їх здуття внаслідок газоутворення і поява неприємного запаху.

ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України»  звертається до населення з наполегливим проханням - берегти власне життя і здоров'я, не вживати харчові продукти сумнівної якості і звертатися за медичною допомогою при перших ознаках хвороби.

Черкасова В.В., завідувач відділом епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України»

08/06/2017


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC