Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Всесвітній день боротьби з гепатитом. (28/07/2017)

В даний час вивчено і описано декілька вірусів, здатних викликати вірусний гепатит. Різні віруси і, відповідно, гепатити, що викликаються ними, прийнято позначати буквами (А, В, З, D, E і т. д.).

Протягом тривалого часу тенденції захворюваності на гострий вірусний гепатит В (ВГВ) в Запорізькій області в цілому були аналогічні тенденціям по Україні. З 1998р. по 2004р. Запорізька область була в числі 9-ти регіонів України (Полтавська, Донецька, Херсонська, Дніпропетровська, Миколаївська, Луганська області, м.м. Севастополь, Київ) з максимальним показником захворюваності ВГВ. З 2010 року обласні показники захворюваності ВГВ знаходяться на рівні середньоукраїнських.

Захворюваність на ВГВ в 2016 році практично залишилась на рівні попереднього року та склала 5,5 на 100 тисяч (96 випадки). В 2016 році доросле населення хворіло на ВГВ з частотою 6,1 на 100 тисяч (92 випадки), дитяче – 1,4 на 100 тисяч (4 випадки).

Слід відзначити, що за останні 2 роки не зареєстрована захворюваність на вірусний гепатит В і вірусний гепатит С серед медичних працівників, які відносяться до групи високого епідемічного ризику щодо захворюваності на парентеральні гепатити.

Щодо захворюваності на вірусний гепатит С, то з 2003р. по 2008р. Запорізька область була в числі 8-ми регіонів України (Кіровоградська, Івано-Франківська, Дніпропетровська, Одеська, Чернігівська, Черкаська області, м. Київ) з максимальними показниками захворюваності на ВГС. Показники захворюваності в 2004 і 2005 роках були самими високими в Україні. З 2010 року захворюваність в області на ВГС знаходиться нижче середньоукраїнських показників.

В 2016 році в області зареєстровано 17 випадків гострого ВГС, захворюваність склала 1,0 на 100 тисяч населення. Серед дитячого населення випадки захворювань на ВГС не реєструвались.

В структурі шляхів передачі ВГВ і ВГС в останні роки звертає увагу великий відсоток невстановлених шляхів передачі при гострих вірусних гепатитах В і С - від 55% до 64%.

Щодо встановлених шляхів передачі, то в 2016 році питома вага статевого шляху передачі (незахищений секс) при вірусному гепатиті В склала 37%, при ВГС – 27%; з вживанням інєкційних наркотиків було повязано при вірусному гепатиті В 12% захворювань, при вірусному С – 27%.

Гепатит В - широко поширене інфекційне захворювання, викликане вірусом гепатиту В; у клінічно виражених випадках характеризується симптомами гострого ураження печінки і інтоксикації, відрізняється різноманіттям клінічних проявів.

Гепатит В характеризується високою захворюваністю і смертністю. Не менш важливим є той факт, що у віддаленому періоді захворювання супроводжується загрозою розвитку пухлині печінки і цирозу печінки, особливо у тих хворих, які були інфіковані ще в дитинстві. Вірусом гепатиту В інфіковано близько двох мільярдів чоловік, а щорічно помирає близько двох мільйонів чоловік. Джерелами інфекції є хворі гострим і хронічним гепатитом В і носії (близько 300-350 мільйонів чоловік) багато хто з яких не здогадується про вирусоносійство.

Навіть один контакт з кров'ю або іншими зараженими матеріалами може привести до захворювання, оскільки вірус гепатиту В передається в 100 разів легше, ніж вірус СНІДУ.

Вірус гепатиту В передається:

- при статевих контактах з людиною;

- при прямому контакті з кров'ю інфікованої людини.

Вірус гепатиту В не передається через:

- чхання або кашель;

- поцілунки і обійми;

- грудне вигодовування;

- пищу або воду;

- посуд;

Як захистити себе від зараження вірусом гепатит В?

- Зробіть щеплення.

Вакцина проти гепатиту В безпечна і ефективна. Починаючи з 1982 року мільйонам дітей і дорослих у світі зроблено щеплення проти ВГВ. Обов'язково зробіть щеплення проти гепатиту В якщо:

- ваш статевий партнер хворий на вірусний гепатит В;

- - ви проживаєте з хворим хронічним гепатитом В;

- ви працюєте з кров'ю;

- ви проходили процедуру гемодіалізу, печінкового діалізу;

- практикуйте "безпечний" секс;

- не користуйтеся чужими і не дозволяйте іншим використовувати свої предмети, на яких можуть бути залишки крові, в т.ч. ніколи не користуйтеся чужими і не дозволяйте іншим користуватися своїми особистими предметами, такими як зубна щітка, лезо, манікюрний набір;

- перед тим, як зробити татуювання або пирсинг, подумайте про ризик для вашого здоров'я. Ви можете заразитися, якщо на інструментарії є залишки чийсь крові;а також, якщо працівник, який робить татуювання, не дотримує правил гігієни (миття рук, використання одноразових рукавичок), дезінфекції, стерилізації інструментарію;

- дотримуйте заходи безпеки при роботі з голками і іншими гострими предметами.

Як дізнатися, чи не хворі Ви вірусним гепатитом В.

Для цього необхідно зробити аналіз крові. Обов'язково зверніться до лікаря, якщо у Вас спостерігаються наступні симптоми - стомлюваність, втрата апетиту, біль в суглобах, жовтизна шкіри або склер, або, Ви думаєте, що мали прямий контакт з хворим гепатитом В.

Усім вагітним жінкам необхідно здати аналіз крові на гепатит У в ранні терміни вагітності, оскільки жінка, хвора на гепатит В може інфікувати свою дитину під час пологів.

Гепатит С - це захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту С (ВГС), який знаходиться в крові інфікованих осіб. Інфікування здійснюється через контакт з інфікованою кров'ю і статевим шляхом. За даними ВООЗ у світі 170 млн. осіб хворі хронічними ВГС і щорічно з'являється від 3-х до 4-х млн. інфікованих осіб.

Гепатит С може бути важким захворюванням для одних і мати легку течію у інших. Значна частина людей, інфікованих вірусом, залишається носіями до кінця свого життя. У випадку якщо печінка уражена вірусом гепатиту С, то через багато років може розвинутися цироз печінки або печінкова недостатність. В основному хворі на хронічний гепатит С не мають ніяких ознак захворювання і почувають себе добре. В окремих випадках найбільш характерною ознакою хронічного гепатиту є підвищена стомлюваність.

Як захистити себе від зараження вірусом гепатита С?

- Не користуйтеся чужими і не дозволяйте іншим використовувати свої предмети, на яких можуть бути залишки крові, в т.ч. ніколи не користуйтеся чужими і не дозволяйте іншим користуватися своїми особистими предметами, такими як зубна щітка, лезо, манікюрний набір.

- Перед тим, як зробити татуювання або пирсинг, подумайте про риску для вашого здоров'я. Ви можете заразитися, якщо на інструментарії є залишки чийсь крові;а також, якщо працівник, який робить татуювання, не дотримує правил гігієни (миття рук, використання одноразових рукавичок), дезінфекції, стерилізації інструментарію.

- Дотримуйте заходи безпеки при роботі з голками і іншими гострими предметами.

- Самий гарантований шлях попередження зараження будь-якими захворюваннями, які передаються статевим шляхом, в т.ч. і ВГС - мати статеві контакти з одним партнером.

Вірус гепатиту С не передається через:

- чхання або кашель;

- поцілунки і обійми;

- грудне вигодовування;

- пищу або воду;

- посуд;

Приблизно 5 з 100 новонароджених інфікуються, якщо вони народилися від матерів, інфікованих ВГС. Зараження дітей здійснюється під час пологів, і це неможливо попередити. Проте, у новонароджених захворювання не має клінічних ознак в перші роки життя. Тому потрібне лікарське спостереження і лабораторне обстеження, щоб визначити як хвороба вплине на подальше життя цих дітей.

Ситуація по вірусному гепатиту А у наший області останні роки характеризується стабільно невисокою захворюваністю, з 2006 року захворюваність на ВГА в основному була спорадичною. Практично завжди захворюваність на ВГА в наший області була в 3-5 разів нижче середньої по Україні.

Один з найвищих показників захворюваності в області був зареєстрований в 2014 році - 2,9 на 100 тисяч населення (52 випадки).

У липні поточного року в м. Запоріжжя ускладнилася ситуація по захворюваності на вірусний гепатит А. З кінця червня по 22.07.2017 у 3-х районах міста зареєстровано 19 випадків вірусного гепатиту А: Комунарському районі – 2 випадки, Шевченківському – 9 (в т.ч. 2 дітей 7 і 9 років), Олександрівському – 8 (в т.ч. 2 дітей 6 років, 1 дитина 14 років). У Олександрівському районі зареєстровано 2 сімейні вогнища з 3-мя і 2-мя хворими в них.

Що потрібно знати про вірусний гепатит А.

Вірусний гепатит А (ВГА) - гостра вірусна інфекція з групи фекально-оральних гепатитів, що супроводжується некрозом клітин печінки. Клінічно виявляється синдромом інтоксикації, збільшенням печінки і часто жовтухою. Джерелом інфекції при ВГА може бути тільки людина – хворий будь-якими формами захворювання (жовтушники, безжовтушними, безсимптомними).

Механізм передачі при вірусному гепатиті А - фекально-оральний. Вірус у великій кількості потрапляє в зовнішнє середовище з виділеннями людини.

Зараження людей відбувається через побутовий контакт і при вживанні води і їжі, забрудненої вірусами. Гепатит А з повною підставою відносять до «хвороб брудних рук».

Водний шлях, як правило, приводить до спалахів захворювання серед осіб, що користувалися водою з водоймищ з фекальним забрудненням. Масові спалахи захворювання можуть виникати в районах, де каналізаційна і водопровідна системи не відповідають сучасним вимогам або відсутні взагалі.

Контактно-побутовий шлях передачі, як правило, має місце в умовах дитячих дошкільних закладів, будинках дитини і інших аналогічних закладах, особливо в умовах їх незадовільного санітарного стану.

Основні заходи профілактики зараження вірусним гепатитом А.

Забезпечення населення доброякісною водою і створення умов, що гарантують виконання санітарних правил, що пред'являються до заготівки, зберігання, приготування і реалізації продуктів харчування.

В даний час як засіб специфічної профілактики активно використовується вакцина проти вірусного гепатиту А. Вакцинопрофілактіка формує активний імунітет, що супроводжується тривалою циркуляцією власних антитіл. На сьогоднішній день в Україні зареєстровані і використовуються для специфічної профілактики гепатиту А декілька зарубіжних вакцин, які призначені для імунізації як дорослих, так і дітей. Імунізація проти гепатиту А проводиться двократно, з інтервалом в 6-12 місяців. Сформований імунітет забезпечить захист від захворювання на вірусний гепатит А до 15 років.

В окремих випадках, таких як високий рівень захворюваності на окремих територіях, захворюваність в організованих колективах, з метою локалізації спалахів застосовують імуноглобулін, в якому вже містяться антитіла до вірусу гепатиту А.

Оскільки механізм передачі при вірусному гепатиті А такий же як при гострих кишкових інфекціях, то і заходи профілактики практично ті ж.

- Необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, мити руки з милом перед їжею і після відвідування туалету, утримувати в чистоті посуд і харчові продукти.

- Не вживати воду з випадкових вододжерел і «з-під крана», пити воду тільки кип'яченою. Пам'ятайте, що вірус гине при температурі кипіння (100 градусів) тільки через 5 хвилин.

- Не допускати, щоб на їжу і посуд сідали мухи: на тілі, на лапках, в кишечнику мухи містяться збудники кишкових інфекцій, закривайте продукти, використовуючи харчову плівку, контейнери і ін..

- Овочі, фрукти ретельно мити під проточною водою.

- При купанні у відкритих водоймищах не заковтувати воду і навчити цьому правилу дітей; пам'ятайте, що в даному випадку вода може стати чинником передачі не тільки кишкових, але і інших інфекцій з тяжкими наслідками для організму.

- Пам'ятайте, що при недотриманні правил особистої гігієни, заразитися гепатитом А можна у будь-який час року, проте вірогідність зараження зростає в період, коли активізується відпочинок в природних умовах, на дачах, де якість питної води не завжди відповідна, а деколи наголошується і дефіцит води.

- Пам'ятайте, що захворювання легше попередити, чим лікувати. Одним з важливих заходів профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація, і перш за все мандрівників, туристів, відпочиваючих в природних умовах, а також тих, хто виїжджає в південні країни, де реєструється висока захворюваність на гепатит А.

Акчуріна Любов Сергіївна, лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Запорізькій обласний лабораторний центр МОЗ України»

28/07/2017


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC