Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Що необхідно знати про лептоспіроз (11/10/2017)

Лептоспіроз – гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, що перебігає із гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічним синдромом. В Україні він реєструється в усіх областях, причому зберігається тенденція до подальшого зростання захворюваності. Різноманітність клінічних проявів ускладнює своєчасну діагностику лептоспірозу, що веде до пізньої госпіталізації і погіршення прогнозу.

Щороку в м. Запоріжжя реєструється від одного до трьох випадків захворювання населення міста на лептоспіроз. За 2012-2017 роки найбільш високий показник захворюваності був зареєстрований у 2013 році і становив 0,5 на 100 тис. населення.

Однак, не зважаючи на такі, на перший погляд незначні цифри захворюваності, лептоспіроз є дуже небезпечною хворобою, оскільки призводить до тяжких ускладнень та високого відсотку летальності серед хворих. Так, в жовтні поточного року м. Запоріжжя зареєстрований випадок захворювання на лептоспіроз, який, на жаль, закінчився смертю хворого.

Як же відбувається зараження людини?

Людина може захворіти на лептоспіроз при купанні в інфікованих водоймах, при вживанні заражених харчових продуктів, під час догляду за хворими тваринами чи обвалюванні їхніх туш, через недотримання правил особистої гігієни. Мікроби потрапляють в організм людини не лише через травний тракт, а й через ушкоджену шкіру, слизові оболонки рота, носа, очей.

Від моменту потрапляння інфекції в організм людини до початку захворювання минає в середньому від 2 до 20 діб – інкубаційний період (найчастіше 7- 9 діб). Хвороба починається з ознобу, загальної млявості, різкого підвищення температури тіла до 39 - 40º, з’являється нудота, блювота, головний біль, болі в попереку, м’язах та суглобах. Інколи хворий не може не тільки ходити, але й триматися на ногах. На 3 - 8 день може з’явитися висип на шкірі тулуба і кінцівок, крововиливи в сітківку ока. При появі цихознак необхідно негайно звернутися до лікаря. Захворювання на лептоспіроз часто може призвести до тяжких наслідків, так як хвороба може протікати в тяжкій формі з ураженням нирок, печінки, очей. Смерть частіше настає від гострої ниркової недостатності. Тому такими важливими є своєчасне звернення за медичною допомогою, кваліфікована діагностика і госпіталізація людини, яка захворіла на цю хворобу.

Оскільки лікування та одужання від лептоспірозу є тривалим та не завжди ефективним, основним напрямом щодо недопущення захворювань є комплекс профілактичних заходів, який включає в себе:

- постійне проведення епізоотологічного моніторингу щодо виявлення неблагополучних на лептоспіроз територій та факторів, що сприяють розповсюдженню лептоспірозу;

- благоустрій водойм, захист харчових продуктів, питної води, від можливих забруднень продуктами життєдіяльності гризунів та сільськогосподарських тварин;

- проведення дератизаційних (знищення гризунів) заходів на епідеміологічно значимих об’єктах (об’єкти харчування, комунальні, дитячі тощо), оптимальною є одномоментна суцільна дератизація, яка повинна проводитися двічі на рік (весною та восени);

- при перебуванні в заболочених місцевостях, на риболовлі чи полюванні, сінокосі, при догляді за хворою худобою обов’язковим є суворе дотримання правил особистої гігієни;

- своєчасне звернення за медичною допомогою та лікуванням хворих з підозрою на захворювання;

- захист від проникнення гризунів продуктових складів, комор та інших об’єктів епідризику, житла;

- виконання санітарно-ветеринарних правил у тваринницьких господарствах;

- своєчасне виявлення хворих на лептоспіроз серед сільськогосподарських, домашніх тварин та щеплення їх проти лептоспірозу.

Макарова І.В., завідувач відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань ВП «Запорізький міський відділ ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» 

11/10/2017


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC