Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Паразитарні захворювання, що передаються через укуси комах (01/07/2011)

Літо у розпалі. Багато жителів нашої області з нетерпінням чекали його, аби на березі водоймищ, на дачних ділянках «віддати» своє тіло у владу вечірніх променів сонця. Але саме в цей час полчища комарів вилітають зі своїх укриттів у пошуках теплокровних організмів, кров'ю яких вони живляться. Жалять комарі не лише людей, але і тварин, будучи при цьому переносниками всіляких інфекційних і паразитарних хвороб, у тому числі і екзотичної раніше для нашої місцевості хвороби ? дирофіляриозу. Це єдиний підшкірний гельмінтоз людини, що реєструється на території нашої області, обумовлений збудником D.repens. У останнє десятиліття відмічається тенденція до зростання захворюваності ним як в Україні (у 2010р. 112 вип.), так і в нашій області (15 вип.). І вже в поточному році з цією хворобою до лікувальних установ області звернулося 16 чоловік. Частіше хворіють ним мешканці південних регіонів області, а також ті, хто відпочивав в теплий період року на березі Азовського моря, де відмічається вологіший і тепліший клімат, який спричиняє зростанню чисельності переносників. Вивчається роль гедзів, кліщів, бліх собак в передачі дирофіляриозу.

Основним джерелом хвороби є тварини (в основному собаки, кішки). Комар, « напивається» крові хворої тварини, що містить личинки гельмінта (мікро філярії), які через 10 днів стають інвазивними (тобто дозрівшими). Кусаючи людину, комар «упорскує» в його кров цю личинку. З личинки через декілька тижнів зростає дорослий круглий черв'як, що досягає в довжину 4-17 см, білого кольору, завтовшки з сувору нитку.

komar1

Як правило, гельмінт знаходиться в невеликій капсулі, заповненій серозно-гнійним ексудатом, яка розташовується під шкірою або слизовими оболонками, частіше в органах зору (у очному яблуці, під кон?юктивою, на повіках).

komar2

Такі хворі звертаються за медичною допомогою до окулістів в найбільш ранні терміни від моменту укусу комахою, оскільки з'являється набряклість повік або пухлина, що супроводжується сльозотечею, свербінням, болем, тобто порушується в тій або іншій мірі функція органу зору. Якщо ж така пухлина утворюється під шкірою тулуба або кінцівок, хворий помічає її не відразу, оскільки загальне самопочуття, в більшості випадків, задовільне, хворий звертається до лікаря не відразу, інколи і через рік після зараження. Але часто (до 40% випадків), на ранніх стадіях інвазії, доки біля гельмінта не утвориться капсула, він може переміщатися під шкірою і слизовими оболонками, інколи на значні відстані (10-30 см за 2 доби). Хворому і медикам доводиться «наздоганяти» гельмінта декілька місяців, вичікуючи появи його для подальшого вилучення. Серед наших хворих були випадки, коли спочатку гельмінт локалізувався на повіці, потім мігрував під руку, а видалили його з області пупка. У іншого хворого первинні прояви виникли на вушній раковині, потім гельмінт перемістився в підключичну область, а видалений він був з підшкірної пухлини на молочній залозі. І радість хворого була мезмежна, оскільки цю пухлину розцінювали як онкопатологію.

Єдиним лабораторним методом діагностики дирофіляриозу у людей є дослідження вилученого паразита. Як правило у людини паразитують одиничні особини (1-2, рідко зустрічається 3-4 паразити). Мікрофілярії в крові людини не виявляються.

Лікування дирофіляриозу, обумовленого D.repens, проводиться хірургічним шляхом, без будь-яких наслідків для здоров'я людини. Летальних випадків від дирофіляриозу не зареєстровано. Так що дирофіляриоз, що реєструється на території нашої області, загрози для життя не представляє!

Основним профілактичним заходом при дирофіляриозі є попередження захворювання у основного господаря - тварини проведення профілактичного лікування (по рекомендації фахівців ветеринарної служби); nперіодичні огляди їх з метою виявлення підшкірних пухлин (за наявності таких слід звернутися до працівників ветеринарної служби); захист тварин від нападу комарів і інших комах (репеленти, ошийники).

Сітки на вікнах, дверях; використання електрофумігаторів, інсектицидних спіралей в приміщеннях; різного роду репеленти, одяг, що закриває більшу частину тіла в вечірню пору, - всі ці заходи допоможуть захистити себе і навколишніх від укусів комах. Хочеться нагадати, що репеленти - це засоби, що відлякують комах. Їх наносять на шкіру тонким шаром, уникаючи потрапляння на слизові оболонки. При необхідності ними можна змастити одяг. Знімають репеленти з поверхні шкіряних покровів водою з милом. В разі попадання репелентів на слизові оболонки їх негайно змивають водою або слабким розчином охолодженого чаю. Використання репелентів при захворюваннях шкіри, травмах протипоказано!

На боротьбу з переносниками направлено і проведення деларваційних та дезінсекційних заходів. Здійснюються вони силами установ всіх форм власності. Розпорядженням обласної держадміністрації, прийнятим в поточному році, передбачено їх фінансування з місцевих бюджетів міст та районів області.

Боротьба з комарами - це основна ланка в профілактиці і такого небезпечного захворювання як малярія.

Малярія ? глобальна проблема, що хвилює медичну громадськість всього світу нарівні зі СНІДом і туберкульозом. Це найбільш поширений трансмісивний паразитоз на землі, реєструється він більш ніж в 100 країнах Азії, Африки, Південної Америки, з країн СНД - в Таджикистані і Азербайджані. Біля 2 млрд. чоловік, або майже половина населення Землі, живуть в умовах ризику зараження малярією. Щорік в світі захворюють 100-200 млн. чоловік. Найбільша кількість хворих реєструється в Африці, в районах, розташованих на південь від Сахари, де переважає тропічна малярія - найбільш важка форма інфекції. За даними ВООЗ, щороку від малярії помирає 1-1,5 млн. людей, близько 90% з них - діти молодшого віку.

В Україні щорік реєструються випадки малярії, як правило, серед громадян, прибулих з вищеперелічених країн. Хворіють військовослужбовці, що виконують миротворчу місію, мігранти, біженці, комерсанти, льотчики, бізнесмени, моряки, туристи та ін. Доречно зауважити, малярію можна привезти і з найбільш поширених курортів Єгипту та Туреччини.

У 2010р. до України було завезено 15 випадків малярії військовослужбовцями, що виконували миротворчу місію в Ліберії і 57 випадків - цивільним населенням, 6 з них закінчилися трагічно. Смертельні результати від малярії обумовлені пізнім зверненням за медичною допомогою, пізньою діагностикою, невчасним або неякісним лікуванням, неякісною хіміопрофілактикою.

У Запорізьку область вже в поточному році завезений один випадок малярії з r Нігерії, за 3 попередніх роки - 3 випадки, в т.ч. 1 випадок триденної малярії. Епідемічна небезпека цього виду малярії пояснюється наявністю специфічного переносника - комара в нашому регіоні, що має високий маляріогенний потенціал (великі розміри площі виплоду малярійних комарів, їх висока чисельність).

komar3

В основному, саме через укуси малярійних комарів, малярія передається від хворої людини до здорової. До речі, хотілося б нагадати, всупереч існуючій думці про малярійного комара, як великого за розмірами, насправді він невеликий (до 0,5 см). Відрізняється від немалярійних тим, що сідає на поверхню під укліном 45 градусів, тіло при цьому витягнуте прямолінійно.

Після укусу зараженим комаром людина захворює не відразу. Проходить так званий інкубаційний (прихований) період, в nсередньому від 6 до 25 днів (при деяких видах малярії до 3-х років). В більшості випадків початок захворювання проявляється нездужанням, ознобом, головним болем, підвищенням температури тіла. Потім з'являються характерні малярійні напади, які повторюються залежно від виплоду малярії (їх 4) через 1-3 дні і тривають близько 2-8 годин. Напад супроводжується ознобом, високою (до 39-400) температурою тіла з періодичними підйомами і спадами, рясним потовиділенням. Під час кожного нападу в організмі хворого йде руйнування великої кількості еритроцитів (червоних кров'яних тілець), в яких розмножуються малярійні паразити - плазмодії. В результаті цього розвивається малокрів'я.

Всі 4 види малярії небезпечні для людини, але найбільш підступна тропічна малярія. ЦЕ - «мавпа всіх хвороб». Прояви її багатоликі, що ускладнює діагностику. Але основний симптом завжди присутній - це підвищення температури тіла. При несвоєчасно розпочатому лікуванні можливі важкі її ускладнення (кома, гострий набряк легенів та ін.), що часто призводять до летального результату. Порукою успішного лікування малярії є своєчасне звернення хворого за медичною допомогою. Тому, всім, хто повернувся до України з країн неблагополучних з малярії, слід повідомити про це дільничного лікаря або лікаря кабінету інфекційних захворювань з метою постановки на облік. Необхідно продовж подальших трьох років при будь-якому підвищенні температури тіла провести дослідження крові на малярію. Ця нескладна маніпуляція може допомогти своєчасно діагностувати малярію та призначити відповідне лікування.

Збираючись відвідати тропіки рекомендується в якості хіміопрофілактики, за призначенням лікаря інфекціоніста, приймати протималярійні препарати, які підбираються з урахуванням епідситуації в країні перебування.

Необхідно пам'ятати, що чим ретельніше виконуватимуться ці рекомендації, тим менше буде загроза захворіти малярією!

Зав. паразитологічним відділенням облСЕС Зарудна О.В.

01/07/2011


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC