Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

ВІЛ-інфекція/СНІД. Знай. Стережись. Не бійся! (29/03/2018 14:12)

ВІЛ і СНІД: у чому відмінність?

ВІЛ - це вірус імунодефіциту людини. ВІЛ при потраплянні в організм людини ослаблює імунітет. Це відбувається через те, що ВІЛ вражає особливі клітини імунної системи, що захищають нас від хвороб. Процес зниження стійкості організму до хвороб непомітний і може тривати роками – два, пять, десять років і більше. Захворювання, яке розвивається внаслідок зараження вірусом імунодефіциту людини, називається ВІЛ-інфекцією.

СНІД - синдром набутого імунодефіциту. Це - сукупність симптомів, захворювань, які виникають на фоні ослабленого імунітету. Це - остання стадія розвитку ВІЛ-інфекції, яка без лікування призводить до смерті.

Як можна інфікуватись ВІЛ?

Заразитись ВІЛ можна:

- під час усіх видів незахищених статевих контактів з особою, інфікованою ВІЛ;

- через кров: потрапляння крові або іншої біологічної рідини від особи, яка інфікована ВІЛ, через пошкоджену шкіру або слизову оболонку до організму іншої людини (вживання наркотичних речовин спільними голками та шприцами; використання спільних інструментів, обладнання, обробка яких не проведена, для нанесення татуювання, пірсингу; тощо);

- від матері до дитини – під час вагітності через плаценту, під час пологів, під час грудного вигодовування.

За весь час епідемії ВІЛ-інфекції у Запорізькій області (1987-2017 роки) офіційно зареєстровано 9048 ВІЛ-позитивних людей. З них 46% заразились ВІЛ під час незахищених статевих контактів, 38,1% - при вживанні наркотиків ін’єкційним шляхом. В 2% випадків шлях інфікування не встановлений. Від матері ВІЛ передався 66 дітям. Впродовж останніх років основним шляхом зараження ВІЛ є статевий (56-64% інфікованих).

Як уникнути зараження ВІЛ?

Якщо не відбувається контакту з кровю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком, передача ВІЛ неможлива. При побутовому контакті не існує жодної небезпеки інфікування іншої людини. Тому немає причин уникати людей, які живуть з ВІЛ.

Чи існує лікування ВІЛ-інфекції?

Так, існує. Це антиретровірусна терапія (далі - АРТ) – лікування ВІЛ-інфекції лікарськими препаратами у вигляді таблеток та сиропів, які зупиняють розмноження вірусу. Основна мета АРТ - зменшення вірусного навантаження (кількості вірусів імунодефіциту людини, присутніх в крові) до рівня, коли присутність вірусу в крові не можливо визначити наявними нині лабораторними методами (так званий не визначальний рівень вірусів в 1 мл крові). АРТ дає можливість відновити функцію імунної системи; знизити захворюваність і смертність, пов’язану з ВІЛ-інфекцією; знизити ризик передачі ВІЛ іншим людям; продовжити життя людей, які живуть з ВІЛ; покращити якість їх життя. Лікування ВІЛ-інфекції в України здійснюється безкоштовно. Починати АРТ рекомендовано якомога раніше після встановлення діагнозу ВІЛ-інфекції та проходження медичного обстеження.

Станом на 01.01.2018 в Запорізькій області отримують АРТ 2905 осіб.

Чому не потрібно боятись тесту на ВІЛ?

Єдиний спосіб дізнатись, чи є в організмі ВІЛ, - пройти тестування. Багато людей переживає стрес, стикаючись із необхідністю здати аналіз на ВІЛ та інші інфекції, які передаються статевим шляхом, особливо якщо це відбувається вперше. Ці переживання можуть бути викликані страхом перед результатом аналізу або перед тим, що про нього може дізнатись хтось іще. Такі почуття абсолютно природні, але не варто керуватись ними та відмовлятись від рішення здати аналіз на ВІЛ.

Є, як мінімум, сім причин пройти тестування:

1. отримання результатів тесту допоможе уникнути важких почуттів невизначеності;

2. це дасть людині упевненість у тому, що вона не передасть ВІЛ тим, кого любить;

3. якщо жінка збирається стати матірю, то буде спокійна за свою дитину, оскільки передача вірусу від матері до дитини може бути суттєво знижена (до 1-2%), якщо вагітна жінка приймає антиретровірусні препарати;

4. тестування на ВІЛ з використанням швидких тестів не займає багато часу, проводиться безкоштовно;

5. якщо ВІЛ-інфекція є в організмі, без належного лікування вона призводить до серйозних наслідків для здоровя;

6. рання діагностика та своєчасне лікування дозволяють зберегти здоровя;

7. сучасне лікування ВІЛ-інфекції доступне сьогодні в Україні.

Позитивний результат на ВІЛ: які наступні кроки?

Звістка про позитивний результат тестування на ВІЛ викликає занепокоєння та безліч запитань. Важливо пам’ятати, що ВІЛ-інфекція – це хвороба, яка триває все життя, але її можна контролювати і призупинити.

В Запорізькій області лікування людей, які живуть з ВІЛ, і медичний нагляд за ними здійснюють лікарі-інфекціоністи Запорізького обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, Мелітопольського центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, кабінетів «Довіра» поліклінічних відділень центральних районних лікарень, СМСЧ №1 м. Енергодару, Бердянського територіального медичного об’єднання.

Перший крок після отримання позитивного результату тестування – візит до лікаря-інфекціоніста. Це необхідно для того, щоб отримати консультацію, зареєструватись і отримати можливість бути під медичним наглядом та безкоштовно лікуватись.

Другий крок – це пройти медичне обстеження.

Третій крок - отримати консультацію соціального працівника або поспілкуватись з пацієнтами за принципом «рівний-рівному». Це допоможе переконатись, що людина не залишиться на одинці із захворюванням і отримає допомогу.

Ці дії потрібно зробити якнайшвидше, навіть якщо людина почувається добре.

Що робити, якщо результат тесту на ВІЛ виявився негативним?

Якщо результат негативний, людина може проконсультуватись з приводу того, як уберегти себе в майбутньому. Консультант немає права розголошувати інформацію, яку отримав від неї, тому не потрібно боятись бути відкритим при спілкуванні з ним. Варто також пам’ятати, що первинне тестування визначає наявність не самого вірусу, а антитіл, які організм виробляє, намагаючись упоратись з інфекцією. З моменту проникнення вірусу в організм до вироблення цих антитіл минає певний час (від кількох тижнів до кількох місяців), який називають «періодом вікна».

Негативний результат тесту означає, що у крові антитіла до ВІЛ не виявлені. Якщо протягом останніх 3-6 місяців перед здачею крові на аналіз людина не мала ризиків щодо інфікування ВІЛ, то можна бути впевненим, що вона не інфікована ВІЛ. Якщо протягом вказаного періоду був незахищений секс, або спільне вживання наркотиків шляхом інєкцій, то тестування може показати негативний результат навіть при наявності ВІЛ в організмі. Тому варто пройти обстеження на ВІЛ вдруге – через 3-6 місяців.

Циганкова А.М., завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України»

29/03/2018 14:12


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC