Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом (29/11/2018 13:58)

Щорічно  першого грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який було започатковано з 1988 року після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІДу. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – привернути увагу громадськості до даної проблеми.

За даними державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України», з травня 1987 року по вересень 2018 року в Україні офіційно зареєстровано 329 032 випадки ВІЛ-інфекції серед громадян України, зокрема 108 809 випадків захворювання на СНІД та 47 369 випадків смерті від недуг, зумовлених СНІДом.

Станом на 01.10.2018 у закладах охорони здоровя країни під медичним наглядом перебувало 144 633 ВІЛ-інфікованих громадянина України; показник поширеності ВІЛ-інфекції склав 342,6 на 100 000 населення. Найвищі рівні поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровано в Одеській (933,3 на 100 000 населення), Дніпропетровській (823,5), Миколаївській (790,2) областях, м. Києві (477,7), Київській (432,7), Херсонській (426,8) та Черкаській (412,7) областях.

У Запорізькому регіоні, за період з травня 1987 року до 01.11.2018, офіційно зареєстрований 9621 випадок ВІЛ-інфекції, у тому числі 3992 випадки захворювання на СНІД. Забрав життя СНІД у понад 2000 осіб. Значна кількість ВІЛ-позитивних осіб виявлена у мм. Запоріжжі (2618 осіб), Мелітополі (2046), Бердянську (749), Енергодарі (316), в районах: Василівському (442), Мелітопольському (396), Токмацькому (340), К-Дніпровському (274), Михайлівському (246). При цьому, значна кількість ВІЛ-інфікованих або ще не знає свого ВІЛ-статусу, або уникає офіційної реєстрації. За розрахунковими даними, в області мешкає понад 5000 ВІЛ-позитивних осіб.

Під диспансерним наглядом, станом на 01.11.2018, в області знаходилось 4453 ВІЛ-позитивних особи (показник - 258,5 на 100 тисяч населення), у тому числі 1793 хворих на СНІД (показник – 104,1 на 100 тисяч населення). Серед ВІЛ-інфікованих 66 дітей з підтвердженим діагнозом захворювання, у тому числі 21 з них встановлений діагноз СНІДу.

У структурі шляхів передачі ВІЛ-інфекції серед осіб із уперше в житті поставленим діагнозом переважає частка осіб зі статевим шляхом інфікування ВІЛ. За 9 місяців 2018 року цей показник досяг 66,6% проти 63,6% за відповідний період минулого року.

Через пізнє встановлення ВІЛ-позитивного статусу спостерігається тенденція щодо збільшення кількості осіб виявлених на пізніх (третій та четвертій) стадіях ВІЛ-інфекції. Тому кожній людині необхідно знати свій ВІЛ-статус, щоб, у разі позитивного результату, своєчасно розпочати специфічне лікування.

ВІЛ-інфекція – це хронічне інфекційне захворювання, поки що невиліковне, але наявність антиретровірусної терапії дозволяє поліпшити стан здоров’я та покращити якість життя ВІЛ-інфікованих людей на довгі роки.

Станом на 01.11.2018 у Запорізькій області антиретровірусну терапію приймають 3465 хворих на ВІЛ-інфекцію, з них 60 дітей. Антиретровірусна терапія безкоштовна. Вона, ще раз підкреслюю, є запорукою повноцінного, гармонійного, тривалого життя ВІЛ-позитивної людини, народження здорової дитини ВІЛ-позитивною жінкою.

За звичаєм, впродовж листопада та грудня в країні, області проводяться різноманітні акції, присвячені Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом. Велика кількість подій напередодні цього дня і після нього викликають увагу широкої спільноти до проблеми ВІЛ-інфекції та її соціальних наслідків.

Гасло інформаційно-освітньої акції у поточному році – «Не будь дитиною, пройди тест на ВІЛ!». Головна ідея полягає в тому, аби донести до кожного українця меседж «Знати свій статус - це дбайливе відношення до свого здоров’я, це доросла та зважена поведінка». Сьогодні доступні різні варіації тестування на ВІЛ - швидкими тестами, оральними тестами, у лабораторії і навіть онлайн та у мобільному - HIV TEST.

Чому не потрібно боятись тесту на ВІЛ?

Єдиний спосіб дізнатись, чи є в організмі ВІЛ, - пройти тестування. Багато людей переживає стрес, стикаючись із необхідністю здати аналіз на ВІЛ та інші інфекції, які передаються статевим шляхом, особливо якщо це відбувається вперше. Ці переживання можуть бути викликані страхом перед результатом аналізу або перед тим, що про нього може дізнатись хтось іще. Такі почуття абсолютно природні, але не варто керуватись ними та відмовлятись від рішення здати аналіз на ВІЛ.

Є, як мінімум, сім причин пройти тестування:

1. отримання результатів тесту допоможе уникнути важких почуттів невизначеності;

2. це дасть людині упевненість у тому, що вона не передасть ВІЛ тим, кого любить;

3. якщо жінка збирається стати матірю, то буде спокійна за свою дитину, оскільки передача вірусу від матері до дитини може бути суттєво знижена (до 1-2%), якщо вагітна жінка приймає антиретровірусні препарати;

4. тестування на ВІЛ з використанням швидких тестів не займає багато часу, проводиться безкоштовно;

5. якщо ВІЛ-інфекція є в організмі, без належного лікування вона призводить до серйозних наслідків для здоровя;

6. рання діагностика та своєчасне лікування дозволяють зберегти здоровя;

7. сучасне лікування ВІЛ-інфекції доступне сьогодні в Україні.

Позитивний результат на ВІЛ: які наступні кроки?

Звістка про позитивний результат тестування на ВІЛ викликає занепокоєння та безліч запитань. Важливо пам’ятати, що ВІЛ-інфекція – це хвороба, яка триває все життя, але її можна контролювати і призупинити.

В Запорізькій області лікування людей, які живуть з ВІЛ, і медичний нагляд за ними здійснюють лікарі-інфекціоністи Запорізького обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, Мелітопольського центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, кабінетів «Довіра» поліклінічних відділень центральних районних лікарень, СМСЧ №1 м. Енергодару, Бердянського територіального медичного об’єднання.

Перший крок після отримання позитивного результату тестування – візит до лікаря-інфекціоніста. Це необхідно для того, щоб отримати консультацію, зареєструватись і отримати можливість бути під медичним наглядом та безкоштовно лікуватись.

Другий крок – це пройти медичне обстеження.

Третій крок - отримати консультацію соціального працівника або поспілкуватись з пацієнтами за принципом «рівний-рівному». Це допоможе переконатись, що людина не залишиться на одинці із захворюванням і отримає допомогу.

Ці дії потрібно зробити якнайшвидше, навіть якщо людина почувається добре.

Що робити, якщо результат тесту на ВІЛ виявився негативним?

Якщо результат негативний, людина може проконсультуватись з приводу того, як уберегти себе в майбутньому. Консультант немає права розголошувати інформацію, яку отримав від неї, тому не потрібно боятись бути відкритим при спілкуванні з ним. Варто також пам’ятати, що первинне тестування визначає наявність не самого вірусу, а антитіл, які організм виробляє, намагаючись упоратись з інфекцією. З моменту проникнення вірусу в організм до вироблення цих антитіл минає певний час (від кількох тижнів до кількох місяців), який називають «періодом вікна».

Негативний результат тесту означає, що у крові антитіла до ВІЛ не виявлені. Якщо протягом останніх 3-6 місяців перед здачею крові на аналіз людина не мала ризиків щодо інфікування ВІЛ, то можна бути впевненим, що вона не інфікована ВІЛ. Якщо протягом вказаного періоду був незахищений секс, або спільне вживання наркотиків шляхом інєкцій, то тестування може показати негативний результат навіть при наявності ВІЛ в організмі. Тому варто пройти обстеження на ВІЛ вдруге – через 3-6 місяців.

У листопаді - грудні працівниками благодійних фондів, громадських організацій, закладів охорони здоров’я, освіти, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводяться інформаційно-освітні акції у навчальних закладах, виправних колоніях області, серед загального населення, у т.ч. проведення тестування на ВІЛ-інфекцію з використанням швидких тестів, робота «живої бібліотеки».

Є надія, що проведені заходи звернуть увагу суспільства до проблем епідемії ВІЛ-інфекції та її масштабів; підвищать прихильність окремої людини, суспільства, держави до боротьби із захворюванням.

Циганкова А.М.,завідувач відділення особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України»

29/11/2018 13:58


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC