Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Знову про гарячку Ебола (22/02/2019)

В інформації Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі - ВООЗ) про спалахи від 31 січня 2019 року повідомляється про подальше поширення гарячки Ебола і продовження її спалаху в Демократичній Республіці Конго. Станом на 29 січня в країні зареєстровано 752 випадки захворювання, з них 698 підтверджених та 54 імовірних, включаючи 465 (62%) смертей. Серед хворих 59% становлять жінки, 30% - особи у віці до 18 років, серед яких більша половина – діти до 5 років (115 осіб).

Нові випадки гарячки Ебола за останні 3 тижні були виявлені в 11 госпітальних округах, у тому числі: Катва - 80, Бені - 9, Бутембо - 7, Каїна - 5, Мангуреджипа - 4, Ойча - 4, Бієна - 3, Кондо - 2, Мусієнене - 2, Команда - 1 і Вухові - 1. Велика кількість випадків зареєстрована, в основному, через спалах у госпітальному окрузі Катва, де має місце внутрішньолікарняне зараження в приватних і державних медичних центрах. Епідеміологічне розслідування встановило, що 21% хворих повідомили про контакт з хворими на гарячку Ебола в 9 медичних центрах до початку захворювання, де потенційно можлива внутрішньолікарняна передача. За останні 3 тижні в Катві виявлено 49 медичних установ, до яких були госпіталізовані хворі з підтвердженим діагнозом. За той же період у Катві було зареєстровано 8 нових випадків інфікування медичних працівників. Усього на день інформації в цьому спалаху інфіковано 65 медичних працівників.

Міністерство охорони здоров’я країни, ВООЗ і партнери продовжують підсилювати заходи реагування, незважаючи на постійні проблеми з безпеки та недовіру населення. Команди швидкого реагування оперативно проводять заходи в групах ризику, щоб попередити подальшу передачу інфекції та запобігти подальшому географічному розширенню спалаху.

На підставі наявної інформації, ВООЗ не рекомендує будь-які обмеження на поїздки в Демократичну Республіку Конго і торгівлю, продовжує стежити і перевіряти заходи відносно поїздок і торгівлі.

Найчастіше стосовно гарячки Ебола виникають наступні питання.

1. Що таке хвороба, викликана вірусом Ебола?

Хвороба, викликана вірусом Ебола, або гарячка Ебола –  гостре вірусне висококонтагіозне захворювання, що спричиняється  вірусом Ебола. Вкрай небезпечне захворювання з рівнем смертності до 90%.  До цього захворювання схильні люди і примати (мавпи, горили і шимпанзе).

2. Яким чином відбувається інфікування людей цим вірусом?

Природним резервуаром вірусу Ебола в Африці, ймовірно, є плодоїдні кажани. Вірус передається людям при контактах з інфікованими кажанами або через проміжних господарів, таких як мавпи, примати або свині, які заражаються при контакті із слиною або фекаліями кажанів.

Люди можуть заражатись при контактах з інфікованими тваринами в процесі забою, при вживанні крові, молока чи м'яса сирого або такого, що не пройшло достатню термічну обробку. В Африці документально підтверджені випадки інфікування людей внаслідок контакту з інфікованими шимпанзе, горилами, плодоїдними кажанами, мавпами, лісовими антилопами і дикобразами, що виявлені мертвими або хворими у вологих лісах.

Вірус передається від людини до людині при прямих контактах з кров'ю, виділеннями або іншими рідинами організму інфікованих людей або при контактах із забрудненими голками та іншим устаткуванням. Люди залишаються заразними до тих пір, поки їх кров і виділення містять віруси. У пацієнта з інфекцією, придбаною в лабораторних умовах, вірус Ебола був ізольований із сперми на 61-й день після захворювання. Похоронні обряди, при яких присутні на похоронах мають прямий контакт з тілом померлого, також можуть грати роль в передачі вірусу Ебола. Передача інфекції через інфіковану сперму може відбуватись аж до семи тижнів після клінічного одужання.

Медпрацівники нерідко інфікуються при наданні допомоги хворим, зараженим вірусом Ебола. Це відбувається в тих випадках, коли при догляді за пацієнтами вони не користуються засобами особистого захисту.

3. Хто схильний до найбільшого ризику інфікування вірусом Ебола?

Під час спалаху захворювання до групи ризику відносяться:

медичні працівники;

члени сім'ї або інші особи, що тісно контактують з інфікованими;

особи, що брали участь у похованні та мали безпосередній контакт з трупом померлого;

мисливці, що полюють у вологому тропічному лісі або мали контакти з виявленими в лісі трупами тварин.

4. Які типові ознаки захворювання?

Раптове підвищення температури, слабкість, болі в м'язах, головний біль і біль у горлі. Надалі спостерігаються нудота, діарея, висип, порушення функції нирок, печінки і, в деяких випадках, внутрішні і зовнішні крововиливи.

Результати лабораторного аналізу вказують на зменшення кількості білих кров'яних тілець і тромбоцитів, а також на підвищення рівня печінкових ферментів.

Інкубаційний період (період часу з моменту інфікування до появи перших клінічних ознак хвороби) складає від 2 діб до 21 дня. Пацієнт стає заразним від моменту появи клінічних ознак. В інкубаційний період хворі не контагіозні.

Інфікованість вірусом Ебола можна підтвердити лише за допомогою лабораторного аналізу.

5. Коли необхідно звертатись за медичною допомогою?

Якщо Ви відвідали район, в якому реєструються випадки захворювання на гарячку Ебола, або Ви мали контакт з хворою людиною або з підозрою на захворювання, і у Вас з’явились будь-які клінічні ознаки, необхідно негайно звернутись до лікаря.

6. Чи можна цій хворобі запобігти?

На сьогодні у світі не існує вакцини проти гарячки Ебола. Низка розроблених вакцин проходить тестування, проте для клінічного застосування зараз немає жодної.

Підвищення обізнаності відносно чинників ризику і заходів особистого захисту є єдиними засобами зниження захворюваності і смертності.

Способи запобігання інфекції:

обмежити контакти з інфікованими тваринами, схильними до значного ризику (наприклад, мавпи або людиноподібні мавпи) у вологому тропічному лісі, де зареєстровано це захворювання;

піддавати ретельній тепловій обробці продукти тваринного походження (кров і м'ясо) перед вживанням їх в їжу;

користуватись рукавичками та іншими предметами особистого захисту, якщо Ви залишаєтесь доглядати за хворим;

ретельно мити руки після відвідин хворих в лікарні або догляду за ким-небудь в домашніх умовах;

не торкатись трупів тих, хто помер від гарячки Ебола; трупи підлягають негайному похованню.

7. Яким чином ВООЗ забезпечує охорону здоров'я під час спалахів захворювання?

ВООЗ консультує країни і населення з технічних питань в області підготовки до спалахів Ебола і реагування на них. Дії ВООЗ також включають:

епіднагляд і обмін інформацією по всіх регіонах для спостереження за спалахами захворювання;

технічну допомогу в області розслідування і заборони загроз для здоров'я в тих випадках, коли вони мають місце, наприклад, допомога на місцях для виявлення хворих і відстеження картини захворювання;

поради з профілактики і варіантів лікування;

направлення експертів і роздача предметів медико-санітарного призначення (наприклад, засоби особистого захисту для медпрацівників) в тих випадках, коли країна просить про це;

зв'язок з населенням з метою підвищення обізнаності про характер захворювання і заходи захисту, що перешкоджають передачі вірусу;

активізація регіональних і глобальних мереж експертів для надання допомоги, якщо є такі прохання, а також запобігання потенційним міжнародним медико-санітарним наслідкам і порушенням в області подорожей і торгівлі.

8. Під час спалаху захворювання число випадків, що повідомляються офіційними особами охорони здоров'я, то збільшується, то зменшується. Чому?

Під час спалаху гарячки Ебола орган охорони здоров'я країни, де має місце спалах захворювання, повідомляє про кількість хворих і померлих. Цифри ці можуть змінюватися щодня. Число випадків відображає як підозрювані випадки, так і підтверджені лабораторією.

При аналізі тенденцій числа випадків захворювання впродовж певного часу доцільно враховувати ситуацію в закладах охороні здоров'я і визначати необхідні заходи реагування.

9. Чи безпечно відвідувати райони, де спостерігається спалах захворювання? Що радить ВООЗ відносно поїздок?

Під час спалаху захворювання ВООЗ регулярно оцінює положення в охороні суспільного здоров'я і, у разі потреби, рекомендує вводити обмеження на поїздки або торгівлю.

Ризик інфікування для приїжджих вельми незначний, оскільки передача вірусу від людини до людини відбувається під час безпосереднього контакту з біологічними рідинами організму або виділеннями інфікованого пацієнта.

Загальна порада ВООЗ стосовно поїздок:

Приїжджим слід утримуватися від всяких контактів з інфікованими пацієнтами. Медпрацівники, що приїжджають в зони епідемії, повинні неухильно дотримуватись рекомендацій ВООЗ в антиінфекційних інструкціях.

Особи, які зупинялись у районах, де нещодавно повідомлялося про випадки захворювання, повинні уміти розпізнавати симптоми інфекції і звертатись до лікаря при перших ознаках захворювання.

Медпрацівникам, що надають допомогу тим, хто повернувся з районів захворювання і у кого спостерігаються симптоми, рекомендується взяти до уваги можливість хвороби, викликаної вірусом Ебола.

22/02/2019


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC