Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Анатолій Севальнєв: «Реально ми можемо робити щеплення від грипу для майже 100 тисяч чоловік» (28/10/2011)

Сьогодні у приміщені облСЕС головний державний санітарний лікар Запорізької області, заслужений лікар України, кандидат медичних наук Анатолій Іванович Севальнєв та працівники Запорізької обласної санітарно-епідеміологічної станції зробили щеплення від грипу.

У цьому заході взяли участь представники засобів масової інформації, які також зробили щеплення від грипу.

vakz_oblses_2

Після того, як Анатолій Іванович Севальнєв одним з перших в області зробив щеплення від грипу, запорізькі журналісти поставили йому кілька запитань.

- Які штами вірусів грипу циркулюватимуть в нинішньому сезоні?

- Сьогодні фахівці обласної санепідстанції за рахунок залучених коштів, коштів нашої асоціації роблять щеплення проти грипу, проти тих актуальних штамів, які будуть циркулювати в нинішньому сезоні. Згідно з прогнозом ВООЗ в сезон грипу 2011-2012 років прогнозується циркуляція наступних штамів вірусів грипу: А/California/07/2009 (H1N1) ? пандемічний вірус; A/Perth/16/2009 (H3N2); B/Brisbane/60/2008, в тому числі з найбільшою активністю вірусу A/Perth/16/2009 (H3N2), який ще не проявляв досить високої інтенсивності на території України.

- Скільки пунктів буде працювати в місті Запоріжжі і де людям можна буде зробити щеплення?

- В Запоріжжі працюватимуть традиційні наші пункти: в обласній інфекційній лікарні на Нижньодніпровській, 8, в амбулаторії сімейної медицини на Сталеварів, 17 , в медцентрі «Кенгуру» на Перемоги, 21, у «Вітацентрі» на Сєдова, 3 та в медцентрі «Енамед» на Дзержинського, 60.

- Як показав минулорічний досвід, через вартість вакцин не всі можуть дозволити собі колективну масову імунізацію.

- В основному зниження відбулося за рахунок промислових підприємств. Якщо раніше комбінат «Запоріжсталь» для своїх працівників робив до 20 тисяч щеплень, то в nминулому році ? 7 тисяч. Але в основному ті контингенти громадян, яким роблять щеплення за кошти обласного та місцевих бюджетів, залишились без змін ? це приблизно близько 7 тисяч учнів шкіл-інтернатів та 5 тисяч медичних працівників. Ми дуже вдячні обласній та районним адміністраціям, міським головам за те, що вони виділяють для цього необхідні кошти.

- Якось кількість щеплених впливає на кількість тих, що захворіли?

- Якщо б ми робили щеплень приблизно в п?ять разів більше, то тоді можна було б в цілому говорити про його ефективність для всього населення області. Але поки що робиться мало щеплень і вони на епідпроцес не впливають, це впливає на кожну конкретну людину.

- На якому місці в Україні знаходиться наша область за масштабами проведених щеплень?

- Ми входимо в п?ятірку областей, які роблять щеплення найкраще.

- Анатоліє Івановичу, скажіть, будь-ласка, на скільки людей вистачить вакцин?

-       У минулому році всього було щеплено в області проти грипу 28730 осіб, в т.ч. за кошти місцевих бюджетів - 10331, за кошти підприємств ? 17171, за власні кошти ? 1228. На 100% виконаний план вакцинації проти грипу медичних працівників та дітей шкіл-інтернатів. Реально ми можемо робити щеплення від грипу для майже 100 тисяч чоловік ? відповідно до запасів вакцин провідних європейських країн.

- Існує й така думка в населення: краще не робити щеплення, а перехворіти самому, а то нібито імунітет ослаблюється. Люди бояться робити щеплення, що ви скажете на це?

- Я щеплення не боюсь, якщо треба ? уколюсь. Медичні працівники розуміють прекрасно: і хвороба, і вакцинація дає приблизно однаковий рівень імунітету. Важка хвороба дає більш важкий імунітет, але вона може закінчитися і летально. Після вакцинації летальних випадків не зареєстровано.

- Чи можна зробити перерву?

- Ні, щеплення треба робити щорічно.

- Анатоліє Івановичу, сьогодні ви показали приклад всім як треба робити щеплення. А якби це робили ще й керівники області та міст?

- Вважаю: чим частіше ми будемо показувати приклад населенню ? і медичні працівники, і представники засобів масової інформації та нашої влади, тим ефективніше буде проводитися щеплення від грипу. Раніше, коли ми починали щеплення проти поліомієліту і в країну завезли новий препарат, то перше щеплення робив Президент України Леонід Данилович Кучма.

- А як би це зробив Віктор Янукович, наскільки би це було б дієво?

-         Вважаю, що це було б корисно для стану здоров?я самого Віктора Федоровича, а його приклад став би показовим для всієї України.

Нагадаємо, що епідемічний сезон грипу 2010-2011 років в Україні характеризувався помірною інтенсивністю. За період з вересня 2010 року по квітень 2011 року в країні на грип та гострі респіраторні інфекції (ГРІ) захворіло 7706845 осіб (показник 1684,2 на 10 тис. нас.), що становило 16,84% від усього населення.

Було зареєстровано дві епідемічні хвилі, викликані різними збудниками. Перша хвиля, більш інтенсивна, викликана переважно штамом вірусу грипу В/Бризбен/60/2008 (генетичної гілки В/Вікторія/2/87), пройшла у грудні 2010 року з піком на 50 та 51 тижнях, друга, менш інтенсивна, пройшла у січні ? березні 2011 року (з піком на 9 тижні року) та була викликана переважно пандемічним вірусом грипу А/Каліфорнія/07/2009 (Н1N1)р.

В області у цей період захворюваність також мала двоххвильовий характер з піками на 50-му тижні 2010 року та 9-му тижні 2011 року. В першу хвилю епідпідйому домінував вірус грипу В, а в другу ? вірус грипу А (пандемічний).

Спалах грипу та ГРІ в області в епідсезоні 2010-2011 років мав меншу інтенсивність епідемічного процесу, ніж попередній, не відмічалось різких підйомів та стрімких спадів захворюваності населення. Питома вага вірусу грипу А серед позитивних лабораторних результатів склала 65% проти 95% у сезоні 2009-2010 років.

В період спалаху 2010-2011 років, за рахунок довготривалості, перехворіло на грип та ГРІ 12% населення області проти 9% в епідсезон 2009-2010 років.

Зареєстровано 5 летальних випадків ? всі померлі були хворі на пандемічний грип з ускладненнями (постгрипозна пневмонія).

З метою зниження захворюваності та недопущення розповсюдження інфекції вводились карантинні заходи в окремих дитячих установах.

Щоденно здійснювався моніторинг захворюваності на грип і ГРІ та контроль за станом температурного режиму в дитячих дошкільних закладах та школах.

Своєчасність організації та проведення комплексу лікувальних, санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів суттєво впливає на рівень інтенсивності епідпроцесу не тільки з грипу, а й гострих респіраторних інфекцій, засоби специфічної профілактики яких відсутні.

Прес-служба облСЕС

28/10/2011


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC