Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Як на відпочинку не підхопити гельмінтів? (31/07/2019 16:01)

Всім, хто любить відпочинок на березі Азовського моря, р. Дніпро та інших водойм, в розпал літнього сезону, хотілося б нагадати про ті ризики, які реально існують у відношенні можливості заразитися гельмінтозами під час відпочинку. Ця інформація заснована на статистичних даних щодо захворюваності населення області паразитарними хворобами, а також даних санітарно-паразитологічного моніторингу, який проводиться Запорізьким обласним лабораторним центром систематично. За 3 останні роки збудники паразитозів виявлялися в пробах морського піску, в пробах ґрунту житлової зони приморських територій, особливо часто (3,3%) - на дитячих ігрових майданчиках. Серед позитивних знахідок домінували збудники геогельмінтозів (це ті, що передаються через грунт), таких як аскаридоз, токсокароз (собача аскарида), стронгілоїдоз, трихоцефальоз. Серед населення області щорічно реєструються випадки цих захворювань. Так, за 2014-2018 роки в нашій області захворіло на аскаридоз 155 осіб, токсокароз - 68, стронгілоїдоз - 4, трихоцефальоз - 2. Серед хворих переважали діти - до 70%. З числа захворілих геогельмінтозами 80% за межі області не виїжджали, але при цьому багато хто з них відпочивав на березі Азовського моря, р.Дніпро.

Зараження людини геогельмінтозами найчастіше відбувається при попаданні в рот частинок ґрунту, що містить збудників гельмінтозів. Як це може статися в реальності? Ми купуємо на пляжі ягоди, фрукти, овочі. І не завжди маємо змогу помити їх перед вживанням. Але на їх поверхні можуть міститися невидимі частинки ґрунту зі збудниками. Як доказ - за минулий рік ми дослідили 71 пробу овочів-фруктів і в 11 з них (15,5%) виявили збудників гельмінтозів.Особливо небезпечна в цьому плані полуниця, яку частенько продають відпочивальникам на пляжах. Для того, щоб виростити ягоду великої, в якості добрива можуть використовувати незнешкоджені нечистоти з вигрібних надвірних туалетів. З'ївши немиту полуничку, навіть одну, ви можете заразитися гельмінтами!

Діти на пляжі можуть проковтнути частки забрудненого ґрунту під час гри в піску, особливо в тіні дерев, чагарників, де добре зберігаються збудники.

Зараження людини стронгілоїдозом можливо при ходьбі босоніж по землі, піску - личинка проникає в організм людини навіть через неушкоджену шкіру!

Можна захворіти на відпочинку, контактуючи з хворою твариною - симпатичною собачкою або котиком, на шерсті яких можуть міститися яйця геогельмінтів та багатьох інших паразитозів - ехінококозу, ентеробіозу, лямбліозу ...

Симптоматика геогельмінтозів різноманітна, але є і загальні прояви.Так, при аскаридозі і токсокарозі присутня міграційна стадія личинки по кров'яному руслу людини, яка характеризується алергічними проявами - шкірними висипаннями, кашлем, високою еозинофілією.

Перебуваючи в кішківнику, дорослі гельмінти (аскариди, волосоголовець, стронгілоїдоз) виділяють продукти своєї життєдіяльності, які всмоктуючись у кров, викликають швидку стомлюваність, запаморочення, нудоту, блювоту, слинотечу, біль у животі, метеоризм, запори або послаблення випорожнень, порушення апетиту. При паразитуванні великої кількості аскарид може виникнути кишкова непрохідність. При інтенсивній інвазії власоглавами в крові хворого знижується кількість еритроцитів, розвивається малокрів'я. Перелік симптомів можна продовжити Але вже при появі основних, вищевказаних, слід звернутися до лікаря для діагностики та призначення медикаментозного лікування з метою уникнення ускладнень (непрохідність або перфорація кишківника, абсцес печінки, апендицит, задуха внаслідок попадання гельмінтів в дихальні шляхи).

Обстежитись на кишкові паразитози традиційними, найбільш достовірними , копроовоскопічними методами, до речі - відносно дешевими, можливо в нашій, паразитологічній лабораторії ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗУ», телефон для довідок – 283-17-46.

Хворі на геогельмінтози не заразні для оточуючих при безпосередньому контакті! Проте, якщо їх випорожнення потрапляють у ґрунт, де відбувається дозрівання яєць (на протязі 1-2 місяців), існує небезпека зараження для тих, хто буде мати контакт з цим ґрунтом. Тобто, це означає основне правило профілактики геогельмінтозів - не можна допускати забруднення ґрунту випорожненнями хворої людини! Крім того, вміст вигрібних надвірних туалетів можна використовувати в якості добрива після компостування - засипка землею шаром 30-50 см і витримка не менше 2-х років.

Щоб не захворіти геогельмінтозами необхідно дотримуватися загальновідомих правил:

- Овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням замочувати на 5-10 хвилин у холодній воді і після цього ретельно мити під проточною водою, при можливості обдати гарячою водою (температура 60 - 700С);

- Мити руки перед їжею, після роботи на городі, ігри в пісочницях, після контакту з тваринами;

- Не цілуйте тварин, прибирайте їхні випорожнення в місцях загального користування (сквери, дитячі майданчики, пляжі та інш.)

- Знищуйте мух (вони можуть стати переносниками яєць гельмінтів);

- Не пийте сиру воду зі ставків, річок та інших водойм, у разі необхідності її слід попередньо прокип'ятити.

Починаючи з 2000 року, щорічно серед жителів нашої області реєструється дирофіляріоз - трансмісивний підшкірний гельмінтоз людини, що передається людині від тварин (в основному собак) через укуси комарів. За останні 5 років зареєстровано 48 випадків, вже в поточному році діагностовано 4. Часто захворювання реєструється серед жителів або серед відвідувачів приморських районів області, де кліматичні умови сприяють зростанню чисельності переносників. Кусаючи хвору тварину (частіше собак), а потім людину, комар «впорскує» в його кров личинку гельмінта (мікрофілярію).

До відома - за даними ветеринарної служби області в крові 3,2% собак наявні мікрофілярії, по м Бердянську ураженість собак в 2018 році склала 16,6% (в деякі роки вона досягала 21,4%). З личинки через кілька тижнів виростає дорослий гельмінт білого кольору, що досягає в довжину 4-17 см., товщиною як сувора нитка. Паразитує гельмінт під шкірою або слизовою оболонкою на будь-якій ділянці тіла, частіше - в органах зору (на повіках, під кон'юнктивою, інш.). Такі хворі звертаються за медичною допомогою до окулістів в найбільш ранні терміни від моменту укусу комах, так як в місці локалізації паразита відзначається відчуття печії, свербіжу, з'являється «бугорок»розміром з просяне зернятко, що порушує в тій чи іншій мірі функцію органу зору. Якщо ж такий «бугорок» утворюється під шкірою тулуба або кінцівок, то хворий помічає його не відразу і звертається до лікарів іноді і через рік після зараження. Гельмінт здатний мігрувати під шкірою та слизовими на значні відстані - за добу до 10-30 см. Лікування цього захворювання проводиться хірургічним шляхом, гельмінт видаляється без всяких наслідків для здоров'я людини. Випадки летального результату від дирофіляріозу не реєструвалися ні у нас в області, ні в масштабах України!

Основним профілактичним заходом при дирофіляріозі є захист від укусів комарів та інших комах. Для цього рекомендується після заходу сонця одягатися в максимально закритий, світлих тонів одяг, на відкриті ділянки тіла наносити репеленти, засітчувати вікна, перед сном обробляти приміщення інсектицидним аерозолем, використовувати електрофумігатори, при великій кількості комарів - спати під пологом, обробленим інсектицидом. На боротьбу із переносниками направлено і проведення деларваціонних та дезінсекційних заходів, які здійснюються силами установ всіх форм власності. При утриманні собак в квартирах, приватних садибах необхідно проводити дегельмінтізацію тварин, періодично оглядати їх з метою виявлення підшкірних пухлин, бугорків, при наявності таких слід звернутися до працівників ветеринарної служби.

Дотримуйтесь цих правил і будете здорові!

Зав. паразитологічної лабораторії Зарудна О.В.

Липень 2019 р.

31/07/2019 16:01


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC