Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

У світі тварин і людей (21/08/2019 13:06)

Лептоспіроз - гостре важке інфекційне захворювання, загальне для людини і тварин. У світі тварин основними джерелами лептоспірозу в побуті є мишоподібні гризуни (щури, миші) - постійні мешканці житла людини. Гризуни в пошуках їжі спрямовуються ближче до оселі, а безтурботна людина створює їм вільний доступ до харчових продуктів, води. Якщо виділення мишей, щурів, інфікованих лептоспірозом, потрапляють на харчові продукти, в питну воду, то зараження людини, що вживає їх, неминуче. Лептоспірозом хворіють і домашні тварини: велика рогата худоба, свині, собаки, кішки.

Інфіковані тварини виділяють лептоспіри з сечею, в тому числі і в водойми, де збудники зберігаються протягом місяця, а в сирому грунті - до року. В навколишньому середовищу збудник лептоспірозу добре зберігається у вологих місцях, у відкритих водоймах, колодязях, у вологих продуктах харчування.

За останні 5 років в Запорізькій області зареєстровано 16 випадків лептоспірозу, 5 з них зі смертельними наслідками (31,2%).

Від людини до людини це захворювання не передається. Зараження людини лептоспірозом відбувається через пошкоджені шкірні покриви при купанні і ловлі риби в забруднених водоймах, під час польових робіт (при попаданні забрудненого ґрунту та води на шкіру), при догляді за хворими тваринами. Крім цього, зараження може відбутися через неушкоджені слизові оболонки рота і стравоходу при вживанні в їжу продуктів, забруднених сечею гризунів, а також продуктів тваринництва без термічної обробки (м'ясо, молоко), при використанні для пиття води з випадкових джерел (джерела, колодязі).

На території нашої області виявлені природні вогнища лептоспірозної інфекції у плавнях Дніпра (Гребний канал, район випуску стічної води очисних споруд лівого берегу м. Запоріжжя, села Кушугум, Осетрівка, Розумівка, о. Кучугури), на річках Конка, Кабіца, на околиці м. Енергодару та Каховському водосховищі, на Білозерському лимані та на інших водоймищах. В природних осередках при дослідженні гризунів на наявність антитіл до збудника лептоспірозу позитивні результати досягають 50-60% від кількості виловлених. Тому в цих районах особливо небезпечно ловити рибу, раків, купатися.

Чи існує група ризику?

Так, захворювання часто має професійний характер. Частіше хворіють дератизатори, особи, які працюють на заболочених лугах, працівники тваринницьких ферм, боєнь, доярки, пастухи, ветеринари. А також любителі риболовлі та полювання!

Для лептоспірозу характерна виражена сезонність з максимумом захворюваності в серпні.

Що відбувається при попаданні збудника в організм людини?

Викликає лептоспіроз лептоспіра - дуже живуча і рухома бактерія. Проникає вона стрімко, діє миттєво. Примітно, що місце проникнення ніяк про це не сигналить - ні почервоніння, ні болю, ні свербіння немає. Живе мікроб в стоячих водоймах. В організм людини лептоспіри проникають через найменші порушення цілісності шкіри, слизові оболонки ротової порожнини, носа, очей, шлунково-кишкового тракту. Потрапляючи в кров, лептоспіри розносяться в різні тканини і органи. Там відбувається їх розмноження і ураження м'язів, особливо литкових, нирок з порушенням сечоутворення, печінки, еритроцитів (червоних кров'яних кульок) і нервової системи.

Інкубаційний період при лептоспірозі триває від 3 до 20 днів. Хвороба починається гостро з ознобу і загальної слабкості, головного болю. Температура підвищується до 38-40 градусів, з'являються болі в попереку, м'язах, суглобах, потім виникають жовтяниця, ниркова і печінкова недостатність, які можуть привести до смертельного результату.

Потенційна небезпека лептоспірозу змушує нас уважніше ставитися до свого дозвілля і навколишнього середовища.

Якщо Ви вирішили провести свій відпочинок на природі:

- ретельно підбирайте сухе місце і переконайтеся, що поруч немає залежаних хмизу, сіна, адже в них охоче селяться гризуни;

- категорично забороняється купатися на закритих пляжах;

- продукти ретельно упаковуйте, воду зберігайте в щільно закритій ємності;

- не вживайте для пиття воду з невстановлених джерел;

- для пиття і вмивання використовуйте тільки кип'ячену або бутильовану воду;

- не купайтеся і не ловіть рибу у водоймах і місцях, порослих очеретом, де можуть водитися пацюки, а також в місцях випасу і водопою худоби.

Якщо Ви вирішили побалувати свою сім'ю свіжим м'ясом і молоком:

- не купуйте продукти тваринництва на стихійних ринках;

- молоко перед вживанням кип'ятіть.

Якщо Ви господар домашнього господарства і присадибної ділянки або Ваша робота професійного характеру:

- вживайте заходів до знищення гризунів в домашньому господарстві, житлових приміщеннях;

- не допускайте забруднення харчових продуктів і питної води виділеннями гризунів;

- при проведенні земельних робіт на присадибних ділянках, в місцях зволоженого грунту використовуйте гумові рукавички;

- при виконанні сільськогосподарських робіт надягайте водонепроникне взуття, рукавиці;

- використовуйте гумові чоботи при роботі на мокрих луках і спецодяг при догляді за хворими тваринами;

- дотримуйтесь правил особистої гігієни при догляді за худобою: регулярно мийте руки, не вживайте їжу і не паліть під час роботи;

- своєчасно проводьте вакцинацію Ваших улюблених тварин від лептоспірозу.

Основним заходом профілактики лептоспірозу залишається боротьба з його джерелом: знищення гризунів в домашніх осередках, на підприємствах харчової та переробної промисловості, на сільськогосподарських об’єктах та в природних біотопах шляхом проведення суцільної дератизації, а також раннє виявлення і лікування хворих домашніх та сільськогосподарських тварин.

З метою попередження захворювань на лептоспіроз проводять профілактичні щеплення домашнім тваринам, сільськогосподарським на неблагополучних з лептоспірозу фермах, а також щеплюються працівники підприємств з ймовірним професійним ризиком зараження.

Приємного Вам відпочинку! Будьте здорові!

Лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій державної установи «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» Черненко Світлана 

21/08/2019 13:06


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC