Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

В Запоріжжя завезено 2 випадки тропічної малярії (16/09/2019 10:39)

Наприкінці літа медичними працівниками обласної інфекційної лікарні діагностовано тропічну малярію у мешканця Нігерії, який прибув до України на навчання. І уже на початку осені у мешканця Запоріжжя, який відвідав Чад – країну Африки, теж виявлена тропічна малярія. Відразу необхідно заспокоїти місцеве населення нашого регіону – за даними моніторингових досліджень, які систематично здійснюються фахівцями Запорізького обласного лабораторного центру, в межах Запорізької області не зафіксована наявність комарів, сприйнятливих до збудника тропічної малярії. Тобто, наші місцеві комарі не можуть бути переносниками тропічної малярії і основний шлях зараження людини малярією, а саме трансмісивний, не зможе реалізуватися в нашій місцевості. Менш ймовірні шляхи зараження місцевого населення від хворого на тропічну малярію – це під час переливання його крові здоровій людині або при використанні шприца, яким користувався хворий, для ін’єкцій здоровій людині. Як з’ясовано під час епідеміологічного розслідування обох випадків, ці дії після приїзду захворілих в Україну не відбувалися.

Кожного року в Україні реєструється близько півсотні завізних випадків малярії серед осіб, які з різних причин, в тому числі і з туристичною метою, побували в країнах, небезпечних з малярії. Це близько 100 країн з тропічним та субтропічним кліматом, перелік їх надано на сайті Запорізького обласного лабораторного центру в рубриці « Що потрібно знати», - про паразитози, - пам’ятка для тих хто виїжджає.

Майже кожного року серед завезених в Україну випадків малярії трапляються летальні, смертність складає від 2,3% до 6,0%, що значно перевищує таку у світі – 0,2% - 0,5% . І пов’язано це з пізньою діагностикою захворювання по причині недостатньої настороги лікарів щодо нехарактерної для нашого регіону хвороби, несвоєчасного звернення за меддопомогою хворих, а також відсутністю необхідних протималярійних ліків. В Запорізькій області за 5 останніх років діагностовано 11 випадків завізної малярії, один з них - з летальним наслідком від тропічної малярії в 2017 році.

З метою попередження захворювання на малярію та її ускладнень, які можуть призвести до смерті, хочеться ще раз нагадати основні прояви малярії, при появі яких необхідно негайно звертатися за медичною допомогою.

Після укусу зараженим комаром людина захворює не відразу. Інкубаційний, або скритий період, складає в середньому від шести до двадцяти п’яти днів, а при деяких видах малярії - до трьох років. До речі, малярійний комар має невеликий розмір - до 0,5 см., великі комарі ніякої загрози для людини не несуть.

В більшості випадків початок захворювання на малярію проявляється у вигляді загального нездужання, лихоманки, м’язового та головного болю. Згодом з’являються характерні малярійні напади, котрі супроводжуються лихоманкою, жаром, рясним потовиділенням. Такі напади повторюються через один-три дні, що залежить від виду малярії (на теперішній час відомо 5 видів). Під час нападу малярії в організмі хворого руйнується велика кількість еритроцитів (червоних кров’яних тілець), в яких розмножуються малярійні збудники – плазмодії. В результаті – виникає малокрів’я (анемія). На тлі нападів збільшується селезінка, печінка, страждає серцево-судинна, нервова, легенева системи.

Найбільш небезпечною із усіх видів малярії є тропічна, при якій приступи виникають кожного дня . У разі невчасно розпочатого лікування вона часто дає ускладнення, що призводять до летальних наслідків. Однак, всі види малярії мають один спільний симптом — підвищення температури. І дуже важливо не згаяти час, сприйнявши це небезпечне захворювання за ГРВІ або грип. Тому, всі особи, які побували в «малярійних» країнах, на протязі трьох років після повернення при підвищенні температури, незалежно від діагнозу, повинні обов’язково дослідити кров із пальця в клінічній лабораторії на наявність збудника малярії. Ця проста маніпуляція може врятувати ваше життя. Чому 3 роки? Саме на такий період збудник деяких видів малярії може причаїтися в клітинах печінки.

Основні профілактичні заходи щодо захворювання на малярію:

На теперішній час вакцини проти малярії не існує!

Усім, хто планує поїздку в країни Африки, Азії, Південної Америки, де є загроза підхопити малярію, слід відвідати лікаря, щоб отримати рекомендації щодо доцільності проведення хіміопрофілактичного лікування в залежності від країни перебування . При цьому треба розуміти, що хіміопрофілактика не виключає захворювання на малярію, але полегшить її перебіг і попередить ускладнення;

Одним із найважливіших профілактичних заходів проти малярії залишається захист від укусів комарами. Необхідно виконувати наступні рекомендації: після заходу сонця одягатись в максимально закритий, світлих тонів одяг; на відкриті ділянки тіла наносити репеленти; засітчувати вікна,двері; перед сном оброблювати помешкання інсектицидним аерозолем, використовувати електрофумігатори, при великій кількості комарів - спати під пологом, обробленим інсектицидом. Ці правила необхідно виконувати не тільки знаходячись в тропічних країнах, але і в теплий період року, перебуваючи вдома. Пов’язано це з тим фактом, що наш місцевий малярійний комар здатен передавати збудників одного із видів малярії , а саме триденної, від хворої людини до здорової. На сьогодні, на диспансерному обліку перебуває перехворілий цим видом малярії , отже, існує реальна можливість виходу збудника малярії із печінки в кров’яне русло. А наш комарик може зробити своє пагубне діло – передати малярію здоровій людині.

Бережіть себе!

Зав. паразитологічною лабораторією ДУ «ЗОЛЦ МОЗУ» О.В.Зарудна

16/09/2019 10:39


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC