Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

«Зупиніть туберкульоз, поки я живий!» (24/02/2012)

З 24 лютого до 24 березня 2012 року в Запорізькій області проводиться Всеукраїнський місячник боротьби з туберкульозом під гаслом «Зупиніть туберкульоз, поки я живий!»

Під час Всеукраїнського r місячника боротьби з туберкульозом у містах та районах області будуть проведені інформаційно-просвітницькі заходи з профілактики туберкульозу, до участі в них будуть залучені громадські організації, молодь, засоби масової інформації, волонтерські формування, санітарні пости тощо.

В даний час туберкульоз поширений в усіх країнах світу. Найбільш висока захворюваність на туберкульоз спостерігається на Африканському континенті, в країнах з високим поширенням ВІЛ-інфекції, на долю яких припадає 1/4 всіх вперше виявлених хворих. Половина всіх вперше зареєстрованих хворих у світі припадає на 6 азіатських країн: Індію, Китай, Бангладеш, Індонезію, Пакистан, Філіппіни. Слід зазначити, що якщо у 1970 році показник захворюваності на туберкульоз у світі був близько 70 на 100 тис. населення, то на початку ХХI століття він досяг рівня 130 на 100 тис. У країнах Західної і Східної Європи середній показник захворюваності туберкульозом складає 43 на 100 тис.

У 90-х роках ХХ століття був зареєстрований максимальний показник смертності від туберкульозу в світі. У 1993 році Всесвітня організація охорони здоров'я оголошує надзвичайну ситуацію по туберкульозу, а 24 березня - Всесвітнім Днем боротьби з туберкульозом. Цього дня у всьому світі прогресивна громадськість всіма доступними засобами намагається привернути увагу до цього захворювання і нагадує про те, що туберкульоз не переможений і ніхто не гарантований від зараження туберкульозом, якщо боротьба з ним не стане загальною справою.

В Україні День боротьби з туберкульозом запроваджений Указом Президента України від 22.03.2002 № 290/2002 «Про Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз». Останні кілька років темі боротьби з цим небезпечним захворюванням присвячується місячник, який проводиться з 24 лютого по 24 березня.

Сучасна епідситуація з туберкульозу характеризується розповсюдженням збудника туберкульозу з множинною лікарською стійкістю, що знижує ефективність лікування і підвищує смертність від цієї інфекції. Для вирішення вказаних проблем ВООЗ ще в 1995 році розробила нову міжнародну стратегію боротьби з туберкульозом, що отримала назву DOTS. Дана стратегія впроваджена і діє і в наший області.

З 2006 року розпочала діяти міжнародна стратегія «Зупинити туберкульоз» («STOP-ТВ»). Поставлена мета до 2015 року зупинити туберкульоз і досягти 70% виявлень всіх випадків захворювання і 85% лікувань від туберкульозу.

Рівень захворюваності туберкульозом в Україні в 8 - 10 разів перевищує показники розвинених країн. По оцінках експертів щорічні економічні збитки держави від цієї інфекції наближаються до 3 млрд. гривень.

У Запорізькій області в 2011 році діагноз туберкульозу вперше був поставлений у 1185 осіб, у 2010 році ? у 1219 осіб. Небезпечною для зараження здорових людей бацилярною формою туберкульозу захворіло 559 осіб, у 2010 році ? 597 осіб. Число дітей, що захворіли минулого року на активний туберкульоз, склало 17 осіб, підлітків ? 13 осіб.

Збудники туберкульозу ? мікобактерії - є всюди. Значне їх число потрапляє в зовнішнє середовище, коли хворий чхає, кашляє, при розмові.

Мікобактерії володіють значною стійкістю до дії чинників зовнішнього середовища: холоду, теплу, волозі, світлу. У природних умовах, за відсутності сонячного світла їх життєздатність може зберігатися протягом декількох місяців (і навіть років), при розсіяному світлі збудники гинуть через 1- 1,5 місяця. У вуличному пилу мікобактерії зберігаються протягом 10 днів, на сторінках книг ? до 3 місяців, у воді ? до 5 місяців. У замороженому виді вони залишаються життєздатними десятки років.

Проте деякі види фізичної і хімічної дії приводять до загибелі мікобактерій. Наприклад, культура мікобактерій, опромінена сонячним світлом, гине протягом 1,5 годин. Ультрафіолетові промені вбивають мікобактерії через 2-3 хвилини. При кип'ятінні мікобактерії руйнуються через 45 хвилин.

Джерело інфекції ? це заразний хворий, що виділяє мікобактерії туберкульозу в навколишнє повітря при кашлі, чханні, розмові і тому подібне Особливим фактором ризику розповсюдження інфекції є кашель, рівний 5 хвилинам гучної розмови. Ризик дії інфекції (контакту із збудником) значно підвищується при контакті між двома людьми на достатньо близькій відстані (1 м) для підтримки бесіди між ними, або в закритому просторі, де повітрообмін (вентиляція) виявився недостатнім. В середньому за рік один заразний хворий може інфікувати 15-20 сприйнятливих до цієї інфекції чоловік. nМожливе також зараження від тварин, переважно великої рогатої худоби, хворих туберкульозом. Шляхи зараження туберкульозом різноманітні ? повітряно-краплинний, пиловий, через посуд і продукти, забруднені виділеннями хворих.

Потрапивши в організм, мікроби можуть знаходитися в ньому багато років, не викликаючи захворювання, якщо організм володіє достатньою опірністю до інфекційних хвороб. Шкідливі звички (зловживання алкоголем, куріння, вживання наркотиків), перевтома, стресові ситуації іноді навіть звичайна простуда, що приводять до ослаблення захисних сил організму, можуть сприяти розвитку захворювання.

Tub_2_1

На ранніх стадіях хвороба протікає безсимптомно або з маловираженими симптомами ? незначною загальною слабкістю, погіршенням апетиту, пітливістю (особливо вночі), періодичним підвищенням температури тіла до 37,2 ? 37,8оС, зрідка кашлем, який з часом посилюється і супроводжується виділенням мокроти. Туберкульозом можуть вражатися не тільки легені, але і інші органи і системи: кістково-суглобова система, нирки і статеві органи, мозкові оболонки, очі, гортань, шкіра, периферичні лімфатичні вузли. Чим раніше виявлене захворювання, тим ефективніше його лікування. Невчасне розпізнавання захворювання веде до його прогресу з переходом у деструктивні форми, коли хворий стає ще і джерелом зараження людей, що спілкуються з ним. Запущені форми хвороби важко виліковуються навіть за допомогою сучасних лікарських засобів.

Факторами, що значно посилюють ризик розвитку захворювання туберкульозом, є:

- свіжий контакт з туберкульозною інфекцією і його тривалість;

- наявність ВІЛ-інфекції - щорічний ризик розвитку активної форми туберкульозу рівний 8-10% в рік;

- наявність змін, що відбуваються в слизових оболонках бронхів і легеневої тканини при їх хронічному захворюванні, а також при дії на них тютюнового диму, відкритого полум'я побутових нагрівальних приладів, шкідливих викидів промислового виробництва, кременевому пилу і др.;

- цукровий діабет;

- прийом кортикостероїдів;

- неповноцінне харчування;

- зловживання алкоголем і алкогольна хвороба;

- вживання| наркотиків;

- групи соціально вразливих контингентів населення. Колишні увۥязнені, бездомні, мігранти, біженці, безробітні і малозабезпечені особи.

Для раннього виявлення хворих туберкульозом найбільш ефективними методами на сьогоднішній день є:

- профілактичні флюорографічні обстеження дорослого і підліткового населення;

- масова туберкулінодіагностика дитячого населення;

- мікроскопія мазка мокротиння тих, що кашляють.

Флюорографічні обстеження проводяться 1 раз на 2 роки, а особам, які відносяться до груп ризику по захворюванню на туберкульоз і контингентам, які самі можуть представляти небезпеку для населення (так званий декретований контингент), ? щорічно.

Проба Манту ставиться дітям щорічно після досягнення однорічного віку. Якщо дитина не отримала щеплення проти туберкульозу в пологовому будинку, то проба Манту ставиться 1 раз на 6 місяців поки щеплення не буде зроблено.

Мікроскопія мазка мокротиння - це найдешевший спосіб виявлення хворих, що виділяють мікобактерії туберкульозу. Вона проводиться особам, що кашляють більше 2-3 тижнів.

Заходи профілактики туберкульозу:

1. Імунопрофілактика. Вона полягає у проведенні щеплень новонародженим дітям і дітям в 7 років вакциною БЦЖ. Ефект після вакцинації настає через 1 - 1,5 місяця. Щеплення попереджають розвиток генералізованих форм туберкульозу.

2. Химіопрофілактіка. Це термінова профілактика туберкульозу, що проводиться антимікобактериальними препаратами. Її попереджувальна дія починається вже з перших годин після прийому препаратів. Проводиться вона особам, що перебували у контакті з хворим на туберкульоз, а також тубінфікованим дітям і підліткам.

3. Санітарна профілактика, що полягає в проведенні дезинфекційних заходів в осередках туберкульозної інфекції і проведенні санітарно-освітньої роботи.

4.Соціальна профілактика - це низка соціально-економічних заходів, направлених на підвищення добробуту населення. Адже загальновизнано, що туберкульоз, насамперед, проблема соціально-економічна і лише на 5% - 10% медична.

Заходи по оздоровленню вже існуючих осередків туберкульозу:

Найголовніше ? ізоляція хворого в стаціонар до припинення виділення збудника туберкульозу в навколишнє середовище, коли хворий вже не представлятиме небезпеку для людей як джерело інфекції.

Контактним проводиться хіміопрофілактика. В осередках інфекції організовується проведення дезинфекційних заходів:

- завершальної дезинфекції - силами санепідслужби по заявках лікарів-фтизіатрів;

- поточної, яка здійснюється силами пожильців.

Для хворого виділяється окремий посуд, ліжко, а по можливості і окрема кімната. Посуд, білизна миється і переться окремо із застосуванням методу кип'ятіння або додаванням деззасобів.

Щодня проводиться вологе прибирання з миючими і дезинфікуючими засобами, часте провітрювання.

З 2000 року боротьба з туберкульозом в Україні визначена як одне з першорядних державних завдань і один з пріоритетних напрямів державної політики в соціальній сфері. З 2007 по 2011 рік в країні діяла Загальнодержавна програма протидії захворюванню туберкульозом, затверджена Законом України від 08.02.2007 № 648-V.

Останні 6 років в Україні має місце тенденція до зниження рівня захворюваності туберкульозом. У Запорізькій області така тенденція встановилася з 2008 року і за останніх 4 роки зниження захворюваності склало 27,9%.

Епідситуацію визначають заразні форми туберкульозу ? бацилярні. Захворюваність цими формами в області також знижується. За період з 2006 року (початок зниження рівня) по 2011 рік показник зменшився на 29,7% і склав у 2011 році 31,0 на 100 тис. нас., але поки що перевищує середній по Україні на 11,1%.

Найбільш висока захворюваність бацилярним туберкульозом у 2011 році мала місце в Чернігівському, К-Дніпровському, Вільнянському, Приморському, Новомиколаївському, Запорізькому (59,8 - 40,1 на 100 тис. нас.) районах.

Захворюваність серед дитячого населення останні 10 років тримається приблизно на одному рівні з невеликими коливаннями у бік збільшення або зниження. У 2011 році показник склав 7,2 на 100 тис. дитячого населення проти 7,6 на 100 тис. у 2010 році - зниження на 5,7%. Показник захворюваності серед підлітків 23,8 на 100 тис. підліткового населення, у 2010 році - 32,3 на 100 тис. - зниження на 26,3%.

Щодня кожен з нас вирішує масу питань. Іноді «термінові» і «невідкладні» справи примушують забути про себе. Навіть відчуваючи себе хворим, ми відкладаємо візит до лікаря, оскільки не вважаємо нашу недугу гідною уваги і дорогоцінного часу. Іноді не вистачає необхідної інформації, або нами володіють помилкові переконання, що заважають вчасно звернутися за допомогою. Та все ж необхідно пам'ятати, що наше здоров'я тільки в наших руках. Займайтеся його зміцненням щодня і ніколи не відкладайте візит до лікаря.

Солоха Ольга Іванівна,

лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій облСЕС|

24/02/2012


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC