Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 224-06-88, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Хто вони, що живуть усередині нас і за рахунок нас? (08/05/2012)

Гельмінти є однією з найдавніших та багаточисельних форм життя на нашій планеті. Всім добре відомо, що глисти найчастіше ? це хвороба брудних рук. Діти страждають від цієї проблеми набагато частіше, ніж дорослі, тому що їх брудні руки опиняються в роті самі по собі. Адже дитина не знає про тих паразитів, які зручно розташувалися на шерсті домашніх тварин або немитих овочах, ягодах та чекають свого часу.

За статистичними даними в області серед хворих на гельмінтози переважають діти, уражені ентеробіозом - гельмінтозом, що передається від хворої людини до здорової при безпосередньому контакті. Збудниками ентеробіозу є гострики - круглі дрібні гельмінти білого кольору, самки - до 12 мм завдовжки, самці - до 5 мм. Паразитують вони частіше в тонкому кишківнику 30 - 35 днів, весь цей час живляться за рахунок організму людини, а взамін віддають продукти своєї життєдіяльності, викликаючи цим алергізацію організму. В інвазованої людини пригнічується імунітет, у тому числі і післявакцинальний проти дифтерії.

Під тягарем дозрілих за місяць яєць (їх налічується до 17 тисяч) самка виповзає на періанальні складки для їх відкладання, частіше в нічний час. При цьому виникає свербіж. Дитина розчісує шкіру, яйця гостриків потрапляють під нігті, а звідти знову можуть бути занесені в рот, якщо не вимити руки після сну. Забрудненими можуть виявитися як натільна, так і постільна білизна. Достатньо її струсити, аби яйця гельмінтів розсіялися по кімнаті. Нам доводилося знаходити яйця гостриків в сімейних осередках ентеробіозу на тумблерах музичної техніки, вимикачах світла, дверних ручках, комп'ютерній клавіатурі.

Людина проковтує яйце і цикл розвитку гельмінта повторюється. Тобто, вірогідність захворювання дітей на ентеробіоз залежить від санітарно - гігієнічного стану місця проживання дитини. Підтвердженням тому є найбільш висока ураженість ентеробіозом дітей, що потрапляють до притулків. А це, як правило, діти з вулиці, малозабезпечених сімей, які не мають умов для дотримання правил особистої гігієни. Частіше за неорганізованих дітей на ентеробіоз хворіють школярі молодших класів і діти, що відвідують дошкільні установи. Цей факт сповна пояснюється скупченістю дітей в організованих колективах та недостатніми їхніми гігієнічними навичками.

Основними ознаками ентеробіозу, поява яких є приводом для відвідин медичної установи, є скарги на свербіж в області періанальних складок та кишкові розлади у вигляді болю в животі, нудоти, блювоти, послаблень випорожнення та закрепів. Захворювання може супроводжуватись головним болем, дратівливістю, запамороченням, скрежетом зубів під час сну, блідістю шкіри. Заповзання гостриків в сечостатеві органи може провокувати нічне неутримання сечі, у дівчаток - запалення статевих органів. Дітей з такою симптоматикою обстежують в лабораторіях лікувальних установ за місцем проживання, або, при виявленні бажання, в паразитологічній лабораторії обласної санепідстанції, яка є методичним центром діагностики паразитозів в регіоні.ascarid_1

У арсеналі медичних працівників достатньо багато ефективних антигельмінтних препаратів, які призначає лише лікар. Але одночасно з медикаментозним лікуванням ентеробіозу необхідно забезпечити і санітарно-гігієнічні заходи його профілактики. Коротко обстрижіть дитині нігті. Щодня (вранці та ввечері) підмивайте хвору дитину теплою водою з милом, на ніч одягайте їй чисті труси, які вранці, як і постільні приналежності, попрасуйте праскою, або виперіть в режимі 90 градусів. Запам?ятайте, дезінфекційні засоби не знищують збудника ентеробіозу, він гине під дією високих або низьких температур! Кімнату частіше прибирайте вологим способом із застосуванням гарячих (до 50 градусів) мильно-лужних розчинів, щодня обробляйте такими розчинами дитячий горщик, сидіння унітазу, місця найбільш ймовірного забруднення.

Глистогінною дією володіє і ряд продуктів, які можна включати в денний раціон - це морква, волоські горіхи, часник.

При лікуванні ентеробіозу необхідно виявляти терпіння і наполегливість, дотримуючись всіх рекомендацій лікаря.

Зарудна Ольга Василівна,

завідувачка паразитологічного відділення Запорізької облСЕС

08/05/2012


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC