Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Сказ - особливо небезпечне захворювання (14/05/2012)

Постраждалі від укусів, ослинення та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні негайно звернутися за медичною допомогою

Сказ відноситься до інфекційних природно-вогнищевих зооантропонозних захворювань вірусної етіології, з рановим механізмом передачі інфекції, ураженням центральної нервової системи. Захворювання поширене на всіх континентах; не існує території, вільної від сказу взагалі. Впродовж останніх років епідемічна ситуація з гідрофобії в Україні погіршилась. Щорічно реєструються від 2 до 5 випадків захворювання на сказ серед людей. У 2011 році зареєстровано 6 випадків захворювань людей на сказ (по одному випадку у Сумській, Тернопільській, Чернігівській, Донецькій, Київській областях та у місті Київ). В Запорізькій області останній випадок захворювання людини був зареєстрований у Токмацькому районі у 2004 році. У середньому, впродовж одного року за антирабічною допомогою до лікувально-профілактичних закладів області звертаються понад 4000 осіб, покусаних, послинених, подряпаних домашніми, бродячими та іншими тваринами. В поточному році за допомогою звернулись 987 постраждалих, серед яких 141 дитина.

Збудник сказу - вірус, який живе та розмножується лише в живому організмі - у головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується в слинних залозах.

Джерелами сказу є дикі тварини, головним чином з сімейства собачих (вовки, лисиці, шакали), а також кажани. Небезпека цих тварин обумовлена наявністю в їх слині великої концентрації вірусу (у вовків - в 90-100%, лисиць - в 80-90%, собак і кішок - в 50%).

Сказ - ранова інфекція, при якій зараження найчастіше відбувається при укусі. У повсякденному житті можуть мати місце випадки зараження при ослиненні пошкоджених шкірних покривів і слизових оболонок людини хворими на сказ тваринами, при розробці туш тварин, контакті зі шкірою, забрудненою слиною.

Хворі на сказ тварини виділяють вірус зі слиною вже в останні дні інкубаційного періоду - за 7-10 днів до появи клінічних проявів та впродовж усього періоду хвороби. Важкість клінічних проявів залежить від багатьох чинників: місця проникнення вірусу в організм, його вірулентності та дози, стану організму людини або тварини. Вірогідність зараження при укусах хворими собаками становить 14%, лисицями - до 30%, вовками - 70%. Тривалість інкубаційного періоду залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб). У людини інкубаційний період може тривати місяцями, у середньому - 30-90 днів, найкоротший - 7 днів. Враховуючи те, що вірус в слині з'являється за 7-10 днів до появи клінічних симптомів, спостереження за тваринами, що нанесли укуси людям, проводиться в 10-денний термін.Beshen_l

Епізоотична ситуація зі сказу в області залишається нестабільною. Продовжується епізоотія серед домашніх та диких тварин у Гуляйпільському, Оріхівському, Пологівському та Приазовському районах. В поточному році в 24 населених пунктах області зареєстровано 29 випадків захворювань на сказ серед домашніх та диких тварин. Постраждала у вогнищах 21 людина. Всі отримали лікування антирабічними препаратами.

В області набрала гостроти проблема боротьби з бродячими тваринами, відсутність притулків та місць тимчасового перебування, карантинування тварин. Щорічно зростає кількість постраждалих від укусів бродячими тваринами. Так, за період 2000-2009 років звернулись за допомогою 6767 постраждалих, в 2010 році - 788, в 2011 ? 1035. В поточному році постраждали від укусів бродячими тваринами 280 осіб.

Успішне рішення проблеми боротьби зі сказом тварин може бути здійснене лише при спільній взаємодії населення з відомчими службами: ветеринарною, лікувально-профілактичною, санітарно-епідеміологічною, комунальною, службою лісового господарства, з органами внутрішніх справ та іншими.

r

Питання щодо профілактики сказу серед населення області знаходяться під постійним контролем санітарно-епідеміологічної, лікувально-профілактичної та відомчих служб. У поточному році стан виконання заходів боротьби зі сказом обговорювався на спільному засіданні обласних надзвичайних протиепідемічної та протиепізоотичної комісій, на якому був затверджений Комплексний план заходів щодо профілактики та боротьби зі сказом у Запорізькій області на 2012-2016 роки.

Рішенням сесії Запорізької міської ради затверджено Правила утримання собак, котів та хижих тварин громадянами, підприємствами, установами та організаціями у м. Запоріжжі. Контроль за дотриманням цих правил покладено на органи ветеринарної медицини, інспекцію з благоустрою, районні адміністрації міської ради, житлові організації незалежно від форм власності та підпорядкування, міське управління ГУМВС України в Запорізькій області, громадські організації.

Основні заходи профілактики сказу, направлені на джерело збудника захворювання, повинні неухильно виконуватися наступними службами:

- ветеринарною - організація та проведення щеплень домашнім і диким тваринам, проведення лабораторних досліджень тварин на сказ;

- комунальною - організація вилову бродячих тварин силами спеціально організованих бригад та розміщення їх у притулках;

- лісового господарства - проведення заходів щодо підтримки оптимальної чисельності популяції лисиць та проведення моніторингу на сказ серед диких тварин;

- органами внутрішніх справ - здійснення контролю за виконанням громадянами правил утримання домашніх тварин.

На сьогодні одним із важливих завдань є будівництво притулків для бродячих тварин. Фінансування зазначених заходів місцевими органами не передбачається як в області, так і в цілому по країні. Введення в дію законів щодо захисту тварин від жорстокого поводження, які забороняють знищення бродячих тварин, спонукало до неконтрольованого збільшення їх чисельності в населених пунктах. Це ускладнює епізоотичну ситуацію, призводить до виникнення випадків міського сказу, які можуть загострити ситуацію з гідрофобії серед населення.

Головним завданням лікувально-профілактичної служби є надання якісної антирабічної допомоги постраждалим від укусів тваринами.

Необхідно пам'ятати, що тварини, які нанесли укуси, підлягають ізоляції та 10-денному ветеринарному нагляду.

Категорично забороняється знімати шкури з тварин, підозрілих на захворювання, та померлих. Шкури спалюють або закопують на глибину до 2 метрів. Знімати шкури з клінічно здорових тварин можна в гумових рукавичках. Руки ретельно миють в мильному розчині, а потім протирають дезинфікуючими засобами.

Постраждалі від укусів, ослинення та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні негайно звернутися за медичною допомогою до травматологічних пунктів або хірургічних кабінетів поліклінік за місцем проживання для отримання невідкладної допомоги та вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації. При можливості, необхідно самостійно промити рану значною кількістю мильної води, краї рани змазати 70-градусним спиртом або 5% розчином йоду, накласти асептичну суху пов?язку та звернутись до лікаря. Необхідно пам'ятати, що захворювання гідрофобією завжди закінчується смертю.

Для лікування застосовується антирабічна вакцина та імуноглобулін, які є абсолютно нешкідливими для людини. Курс лікування складається з 6 ін?єкцій антирабічної вакцини. Імуноглобулін призначається лише при тяжких укусах. На сьогодні антирабічне лікування в Україні є безкоштовним.

Литвиненко Людмила Миколаївна,

лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій Запорізької облСЕС

14/05/2012


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC