Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

День донора (31/05/2012)

14 червня 2012 року за рекомендаціями ВООЗ відзначається Всесвітній День донора крові. Девіз цьогорічного Дня: «Освіти світ», підкреслює значення донорства крові як одного з джерел життя для людей світу.

День народження Нобелівського лауреата Карла Ландштейнера, що відкрив систему груп крові ABO, було обрано як День донора трьома організаціями, що виступають за добровільну безоплатну здачу крові: Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародною федерацією організацій донорів крові і Міжнародним товариством по переливанню крові. До цих організацій приєдналася Всесвітня організація охорони здоров'я. У цілому ці організації представлені 192 державами, 181 національним товариством Червоного Хреста і Червоного Півмісяця і 50 добровільними національними організаціями донорів крові, а також фахівцями з переливання крові в усьому світі.

Щодня до лікарень привозять пацієнтів, для яких донорська кров означає життя. Від  наявності донорської крові  залежать майже всі галузі медицини. Переливання компонентів крові у багатьох випадках є обов?язковою умовою збереження життя пацієнта. Донорська кров постійно потрібна хворим на лейкоз, апластичну анемію та різні форми гемофілії. Без неї неможливо обійтись у хірургії, трансплантології, акушерстві, онкології, ортопедії та травматології. В Україні донорської крові лікарням завжди не вистачає. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров?я, на одну людину має припадати 13-15 мл донорської крові.

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України від 18 років, що пройшов відповідне медичне  обстеження і не має протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров?я України. Узяття крові й (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров?я донора не буде погіршене. При взятті крові на дослідження та її заготівлі використовується одноразовий інструментарій. Кров проходить пряме тестування на всі інфекції, у тому числі  на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С, сифіліс. Крім цього, провадяться біохімічні дослідження, які також гарантують безпеку при переливанні. Якщо кров забраковано за будь-яким показником, її утилізують, попередньо  знезаразивши дезінфекційними засобами. Тільки після повного обстеження кров  надходить до операційної  для розподілу на компоненти  в стерильних  умовах. На сьогодні  практично повністю відсутні клінічні показання для переливання консервованої цільної крові. Є показання  для переливання тільки її компонентів ? еритроцитарної маси або плазми.

Дача крові для здорової людини абсолютно не шкідлива, тоді як дача компонентів крові (плазма, тромбоцитна, еритроцитна маса) є навіть лікувальною процедурою. Так, плазма крові відновлюються протягом семи днів, разом з ними відтворюється склад крові, що тільки сприяє тому, що організм донора підтримує здорові функціональні властивості.

Донорську кров можна здавати кожні два місяці, плазму ? двічі на місяць, клітини крові ?тромбоцити ? раз на місяць.

Тому донорство крові можна вважати і пропагувати не лише як прояв вищої гуманності, але й як важливий елемент здорового способу життя для зміцнення організму та підтримання імунітету.

31/05/2012


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC