Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Профілактика гельмінтозів, що передаються через грунт (01/06/2020 09:58)

Запорізька область - сільськогосподарський регіон. Дачі, присадибні ділянки - обов'язковий атрибут повсякденного життя більшості мешканців області. Тому цілком логічні ті питання, які виникають у населення.

Питання: Чи можливе зараження гельмінтами при контакті з грунтом в нашій місцевості, які це гельмінти і як відбувається зараження?

Відповідь: Так, можливо. Це і аскариди, і волосоголовці, і токсокари, і стронгілоіди. У мешканців нашої області найчастіше, до 50 випадків на рік, реєструється такий гельмінтоз, як аскаридоз - яскравий представник групи геогельминтозів, тобто тих, що передаються через грунт. Збудник (яйце) аскариди потрапляє на грунт з випороженнями хворої людини. За 10-45 днів, залежно від погодних умов, яйце дозріває, тобто стає небезпечним для людини, і впродовж декількох років зберігає життєздатність. Одна самиця аскариди виділяє за добу до 250 тис. яєць, а кожне яйце - це "зародок" гельмінта. Зараження людини відбувається при попаданні дозрілих яєць в шлунково-кишковий тракт разом із овочами, зеленню, фруктами, ягодами, забрудненими грунтом. Частенько з'ясовується, що час зараження співпадає з періодом дозрівання полуниці, для підживлення якої використовують незнешкоджені нечистоти з надвірних туалетів. А зараз саме такий час – ринки заповнені полуницею! Людина може заразитися і під час очищення сирих овочів, роботи в городі, спілкуючись з тваринами, а діти – і під час гри в піску, на землі, коли частки грунту через забруднені руки потрапляють в рот.

Питання: А що з себе представляють ці гельмінти і якої шкоди завдають організму?

Аскариди - це круглі паразитичні черви, біло-рожевого кольору, довжина дорослої аскариди-самиці 20-40 см, самця – 15-25см, товщина – до 6 мм. Мешкають аскариди в тонкому кишківнику до 1 року, потім гинуть.

При зараженні аскаридозом личинка, яка виходить із яйця, мігрує по кров'яному руслу до 3-х тижнів. Цей період характеризується алергічними проявами - шкірні висипи, кашель, висока еозинофілія. Уже дорослі гельмінти, які знаходяться в тонкому кишківнику, виділяють продукти своєї життєдіяльності, які всмоктуючись в кров, викликають швидку стомлюваність, запаморочення, нудоту, блювоту, біль у животі, метеоризм, проноси або закрепи, порушення аппетиту, тощо. Можливе посилення слиновиділення. При наявності великої кількості аскарид (зафіксовані випадки паразитування 100 особин), може виникнути кишкова непрохідність. Перелік симптомів можна продовжити. Але вже при появі основних, вищезгаданих, слід звернутися до лікаря для своєчасної діагностики гельмінтозу і призначення медикаментозного лікування в цілях уникнення ускладнень (перфорація кишкової стінки, абсцес печінки, апендицит, задуха внаслідок потрапляння гельмінтів в дихальні шляхи та ін.).

Питання: А чи небезпечний для оточення хворий на аскаридоз і які заходи профілактики геогельмінтозів?

Відповідь: Такі хворі небезпеки для здорових не представляють. Проте, якщо вони забруднюють випорожнюваннями грунт – цим самим наражають на небезпеку зараження аскаридозом навколишніх. Звідси і основне правило профілактики геогельмінтозів : хвора людина повинна користуватися тільки туалетом! Вміст горщиків скидати в туалет! Крім того, вміст вигребів надвірних туалетів можна використовувати в якості добрива тільки після засипки його землею шаром 30-50 см і витримки не менше 2-х років або ж після компостування впродовж 2-х років.

Повинні виконуватися і загальновідомі правила:

- Мийте руки перед їдою, після роботи на городі, гри в пісочницях, спілкування з тваринами;

- Овочі, фрукти, зелень, ягоди, в т.ч. полуницю, перед вживанням потрібно замочити на 5-10 хвилин у холодній воді, промити під проточною водою і занурити у гарячу воду (50-600) на декілька секунд. Ні за яких обставин не куштуйте немиту полуницю!

- Знищуйте мух (вони можуть стати переносниками яєць гельмінтів);

- Не пийте сиру воду із ставків, річок і інших водойм, у разі потреби, її слід прокип'ятити.

Хотілося б звернути увагу власників тварин (собак, свиней та ін.), які теж хворіють на аскаридоз, властивий для них, але яким можуть захворіти і люди - не забувайте проводити профілактичне лікування своїх тварин за рекомендацією фахівців ветеринарної служби.

Тож дбаємо за своє здоров’я!

Завідувач паразитологічної лабораторії Зарудна О.В.

01/06/2020 09:58


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC