Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Малярія та дирофіляріоз щороку реєструються серед жителів нашої області (12/06/2012)

Існує багато захворювань людини, які передаються через укуси комах. Це ? трансмісивні хвороби. До таких відносяться і паразитарні захворювання - малярія та дирофіляріоз, які щороку реєструються серед жителів нашої області.

Малярія ? це «нестаріюча» проблема всього людства. Викликається вона простими мікроорганізмами ? малярійними плазмодіями. По оцінках ВООЗ щороку в світі захворює на малярію від 300 до 500 млн. чоловік, з них 1,5-2,0 млн. помирає. Розповсюджено захворювання в країнах Африки, Латинської Америки, Азії, в деяких країнах СНД, тобто в країнах з тропічним кліматом.

Завозиться малярія до України та області кожного року. Моряки, працівники авіатранспортних компаній, іноземні студенти, туристи, комерсанти та інші особи, що відвідали неблагополучні з малярії країни - саме ці категорії населення є потенційними джерелами малярії. І таких осіб в нашій області, що перебувають на обліку на кінець 2011 року, було майже 3000. Але цей перелік далеко неповний, оскільки, незважаючи на попередження в турфірмах, медичних працівників, не всі туристи після повернення з тропічних країн, звертаються до лікувальних установ за місцем проживання для подальшого медичного спостереження.

Сумно, що внаслідок пізнього звернення за медичною допомогою, невчасного та неякісного лікування, неефективної хіміопрофілактики, в Україні серед хворих реєструються смертельні наслідки. Це свідчить про незнання населенням клініки захворювання і про недооцінку профілактичних заходів малярії. Komar_2

Хвороба характеризується нападами лихоманки, які повторюються через певний час (залежить від виду малярії, при яких присутня стадія ознобу, жару і рясного потовиділення). Напад супроводжується сильним головним болем. На фоні нападів збільшуються селезінка, печінка, розвивається анемія, страждають всі системи організму: серцево-судинна, нервова, сечостатева, кровотворна та інші. Грізним ускладненням малярії є кома.

Захворюванню можна запобігти або знизити важкість перебігу, якщо перед від'їздом в ендемічні країни приймати хіміопрофілактичні протималярійні препарати (за тиждень до виїзду, під час перебування в країні та після повернення протягом 6 тижнів). З приводу призначення такого лікування необхідно проконсультуватися у лікаря-інфекціоніста в поліклініці за місцем проживання або роботи, або у медичних працівників тієї країни, в яку ви прибули.

Після повернення додому потрібно з'явитися в поліклініку за місцем проживання для лікарського огляду та лабораторного обстеження (якщо воно показане). Необхідно пам'ятати, що протягом подальших 3-х років при кожному підвищенні температури тіла, незалежно від поставленого діагнозу, треба проходити лабораторне обстеження на малярію.

Передається малярія від хворої людини або паразитоносія найчастіше через укус малярійного комара - маленького (розміром до 0,5 см), сіренького, непримітного, який сідає на поверхню під нахилом 45 градусів, але тільце при цьому витягнуто прямолінійно.

Територія нашої області за ризиком поширення малярії відноситься до зони підвищеного ризику, що обумовлене наявністю водоймищ, в яких відбувається виплід малярійних комарів (анофелогенні водоймища), сприятливих температурних умов для розвитку малярійного плазмодія в тілі комара.

Захист житла від зальоту комарів, захист шкірних покривів від їх укусів - це основні заходи профілактики малярії, які кожен з нас повинен забезпечити у будь-якому місці свого перебування, особливо в країнах з жарким кліматом.

Заходи з попередження захворювання людини на малярію включають і дезинсекційну обробку анофелогенних водоймищ. Розпорядженням облдержадміністрації, що діє в області, передбачено фінансування цих заходів з місцевих бюджетів міст та районів області.

Через укуси кровосисних комах, в основному комарів, передається людям і підшкірний гельмінтоз ? дирофіляріоз. Джерелом цього захворювання є тварини сімейства собачих, котячих, вивєрових. Дорослі гельмінти (ниткоподібний черв'як білого кольору, завтовшки з сирову нитку, до 15 см завдовжки) локалізуються в підшкірній клітковині тварини, а мікрофілярії - в крові. У тілі комара, що напився крові хворої тварини, відбувається розвиток личинки протягом 10 - 20 днів. Такий комар, укусивши тварину або людину, упорскує в кров дозрілу личинку, з якої через місяць-другий виростає дорослий гельмінт.

У людини клінічно хвороба може проявитися через місяць, а інколи і через 1-2 роки, це залежить від місця локалізації гельмінта (будь-яка частина тіла, але частіше орган зору) та його здібності до міграції. Бувають випадки, коли гельмінт під шкірою долає за добу до 30 см. Якщо довкола гельмінта утворюється капсула, хвороба проявляється у вигляді атеромки, ущільнення невеликого розміру. У місці локалізації пухлини хворі відзначають печію, тривалий і сильний свербіж, відчуття розпирання, ворушіння і повзання, які можуть з'явитися не відразу. Якщо уражується око, хворі звертаються до окулістів в перші дні хвороби. А якщо пухлина виникла на тулубі - за медичною допомогою звертаються не відразу. Але хочеться заспокоїти населення - загальне самопочуття у хворих, як правило, не страждає і після видалення гельмінта функції уражених органів не порушуються!

Заходи щодо попередження захворювання людини на дирофіляріоз схожі з такими при профілактиці малярії, але окрім них необхідно своєчасно лікувати домашніх тварин, що можуть бути джерелом захворювання (за рекомендацією ветслужби).

Ольга Василівна Зарудна,

завідувачка паразитологічного відділення Запорізької облСЕС

Галина Петрівна Бойко,   ентомолог Запорізької облСЕС

12/06/2012


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC