Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Звідки береться радон у приміщеннях? (02/02/2021 16:28)

Radon_2021_1_1

Радіація може негативно впливати на Ваше здоров’я. Чим більша доза опромінення людини, тим більша ймовірність захворіти. Організму все одно: це доза від природної радіації чи від медичної діагностики, від "Чорнобиля" чи від радону.

Радіаційний ризик визначається величиною дози, яку отримала людина. Найбільшим джерелом радіації в Україні є газ радон. Його частка – більше 70 % річної дози, яку отримує кожен житель країни від усіх чинників.

Людина скрізь і постійно піддається природному опроміненню, а в першу чергу – від радіоактивного радону у приміщеннях.

Що таке радон?

Радон –  це природний радіоактивний газ, що є дочірнім продуктом розпаду радію з атомною масою 222, порядковим номером 86 у таблиці Менделєєва. Позначається символом – 222Rn, є альфа-випромінювачем з періодом напіврозпаду 3,82 діб.

Радон не має кольору, запаху і смаку. Радон при кімнатній температурі є одним з найважчих газів. Він у 7,5 рази важчий за повітря, тому завжди збирається у підвальних, цокольних приміщеннях та у приміщеннях перших поверхів будівель.

Радон постійно утворюється в процесі радіоактивного розпаду урану і радію.

Radon_2021_2

Ці елементи знаходяться усюди в більшій чи меншій кількості в надрах Землі та у підземній (артезіанській) воді.

Ви не можете бачити радон, але ви можете зіткнутися з небезпекою, пов’язаною з його присутністю!

Де є небезпека радону?

Radon_2021_3

Запорізька область розташована на Великому кристалічному щиті, який багатий на уран і радій, тому у повітря приміщень з ґрунту проникає радіоактивний газ – радон-222.

Радон знаходиться у різних кількостях в усіх ґрунтах і породах. З ґрунтів він проходить через тріщини, отвори і щілини та накопичується в будівлях, зокрема, житлових будинках, офісах, школах, дитячих садках, лікарнях. 

Radon_2021_4

Які ризики для здоров'я від впливу радону?

Період напіврозпаду радону-222 3,83 доби. Радон швидко розпадається, виділяючи дочірні продукти розпаду (ДПР) вісмут, полоній свинець – крихітні радіоактивні частинки (аерозолі). При вдиханні ці частинки пошкоджують клітини, які вистеляють легені. Тривала дія радону може спровокувати виникнення раку легень.

Рак легень формується протягом 15-40 років. Перевірено, що чим більша активність радону, тим більший ризик захворіти на рак легень. Вплив комбінації газу радону та диму цигарок створює ще більший ризик розвитку раку легень.

На кого найбільше впливає радон?

Найбільше радон впливає на курців. Дослідження в багатьох країнах довели, що курці в групі високого ризику. Радон спричиняє у них рак легень частіше, ніж у людей, які не курять.

За курцями йдуть діти. Як уже було сказано радон важчий за повітря, тому він в основному накопичується на рівні до півтора метра від підлоги. Зріст та динамічна поведінка дитини сприяють активному вдиханню цього небезпечного газу і його продуктів розпаду. Крім того, імунна система дитини слабко протидіє впливу радону на організм.

За дітьми йдуть люди похилого віку, у яких ослаблена імунна система, а самі вони здебільшого сидять або лежать, тобто знаходяться в зоні найбільшого накопичення радону.

Radon_2021_5

Як радон проникає у Ваш будинок?

Вміст радону в приміщенні залежить від конструктивних особливостей будівлі, радіаційної якості будівельних матеріалів, особливостей експлуатації будівлі, якості роботи вентиляційних систем, швидкості виходу газу з ґрунту, часу доби, пори року і метеорологічних умов.

Тиск повітря у Вашому будинку, як правило, нижчий, ніж тиск у ґрунті навколо фундаменту Вашого будинку. Через цю різницю Ваш дім діє як вакуумний пристрій, радон через фундаментні тріщини, щілини, отвори, трубопроводи, дренажні лінії труб проникає до помешкання. Роботи щодо збереження тепла в будинку сприяють збільшенню рівня активності радону всередині нього.

Radon_2021_6

Активності радону в приміщенні залежать від:

· конструктивних рішень будівлі, особливостей її експлуатації;

· шляхів та інтенсивності надходження радону;

· швидкості руху повітря (кратності обміну повітря в приміщенні);

· системи вентиляції будівлі;

· швидкості відкладень (адсорбції) ДПР на поверхнях у приміщенні.

Найбільші рівні активності радону відзначаються в одноповерхових сільських будинках з дерев'яною підлогою, без підвалів (що характерно для нашої області), де практично відсутній захист від проникнення в приміщення радіоактивного газу, що виділяється з ґрунту.

Як можна визначити рівень активності радону у Вашому домі?

Єдиний спосіб перевірити Ваш будинок на наявність радону – провести вимірювання активності цього газу за допомогою спеціальних приладів.

Знаючи показники активності радону у Вашому будинку, можна вжити адекватні заходи, щодо зменшення активності радону та захистити себе і свою сім'ю від впливу цього газу.

Активність радону вимірюється в одиницях Бекерель (одне ядерне перетворення) у кубічному метрі (Бк/м3)кількість радіоактивних розпадів за секунду в 1 м3 повітря.

Відповідно до Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) нормативне значення (рівень дій) середньорічної еквівалентної рівноважної об'ємної активності (ЕРОА) радону-222 для існуючих будинків становить 100 Бк/м3, а для дитячих дошкільних закладів, шкіл, лікарень та будинків, які реконструюються та здаються в експлуатацію, 50 Бк/м3.

Аналіз результатів моніторингу: які показники активності радону у Вашому будинку?

Чим нижчі активності радону у Вашому будинку, тим менший ризик для здоров'я. Вважається, що будь-які активності радону несуть певний ризик. Найкраще довести рівень радону у Вашому будинку до рівня у навколишньому повітрі. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує вживати заходів, якщо середня активність радону у Вашому будинку перевищує 100 Бк/м3.

У Публікації № 115 Міжнародної комісії з радіаційного захисту (ICRP, 2010) визначено, що на кожні 100 Бк/м3 перевищення рівня дій для радону у Вашому приміщенні ризик захворіти раком легень зростає на 12-15%.

Зважаючи на проблему активності радону у приміщеннях Кабінет Міністрів України видав розпорядження від 27.11.2019 р. № 1417-р «Про затвердження Плану заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном та продуктами його розпаду, мінімізації довгострокових ризиків від поширення радону в житлових та нежитлових будівлях, на робочих місцях на 2020-2024 роки».

Як зменшити активності радону у Вашому домі?

· облаштування вентиляції простору під підлогою;

· облаштування систем пиловидалення, механічної припливної та витяжна вентиляції у підвальних та цокольних приміщення;

· герметизація підлоги, перекриття над підвалом, зовнішніх та внутрішніх стін підвалів;

· за можливості, облаштування подвійної підлоги з продувом повітря;

· регулювальні жалюзі у повітропроводах та вікнах;

· герметизація технологічних каналів для прокладки комунікацій.

Ви хочете побудувати новий будинок без радону?

Якщо Ви плануєте будівництво нового будинку чи реконструкцію існуючого, Ви не повинні забувати про захист від радону.

Протирадонові заходи, які виконано на стадії будівництва, — це 3-5% кошторисної вартості будівництва, а виконання заходів спрямованих на зниження радонових ризиків в існуючому будинку становлять до 30% кошторисної вартості.

Виконати радон-захист набагато простіше під час спорудження Вашого нового будинку, ніж після початку його експлуатації.

До початку будівництва рекомендується визначити об'ємну активність радону в ґрунті, провести спектрометричний аналіз природних радіонуклідів у повітрі та на ґрунті, виконати вимірювання потужності гамма-випромінювання.

Будь ласка, повідомте Вашу проектну установу про радонові ризики, зв'яжіться з нами завчасно!

Що Ви повинні робити далі?

У разі бажання перевірити рівні радону у Вашому будинку офісі чи установі, будь ласка, зв'яжіться з нами для отримання додаткової інформації, консультації та допомоги.


02/02/2021 16:28


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC