Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Про епідситуацію та профілактику підшкірного дирофіляріозу (22/02/2021 15:24)

Уявіть собі ситуацію, коли ви займаєтесь своєю звичною справою, наприклад, викладаєте урок у школі, і раптом у ваше життя вривається НЄЧТО (чужинець)! На чолі, під шкірою, ви відчуваєте якийсь незвичний рух,  ворушіння, а коли ви бачите у своєму дзеркальному відображенні звивисті контури білого хробака під шкірою, довжиною до17 см, завтовшки із сурову нитку, вас охоплює паніка: «А раптом цей хробак заповзе у мозок і призведе

до трагічного кінця?»

Ви викликаєте швидку допомогу, або прямуєте в лікарню. Але на момент огляду лікарем всі прояви хвороби можуть безслідно зникнути. Повтор може відбутися через невизначений час, навіть півроку, але зовсім в іншому місці. А може більше ніколи не нагадувати про себе. От такий він – дирофіляріоз, підшкірний гельмінтоз, з дуже незвичайним механізмом зараження – через укуси кровосисних комах, частіше за все, комарів будь-якого виду, навіть того, який мешкає в підтоплених підвальних приміщеннях та кусає людину у холодний період року. І це не фільм жахів, це - реалії , про які до початку поточного століття майже не було чутно. А уже за 20 років (2001-2020 рр.) тільки в Запорізькій області зареєстровано 201 випадок дирофіляріозу, 7 з них - у 2020 році. В січні поточного року за медичною допомогою звернувся мешканець м. Мелітополь з дирофіляріозом повіки.

За кожним випадком - своя історія. Адже локалізація гельмінта дуже різноманітна: орган зору (приблизно у 40% хворих), обличчя, голова, тулуб, кінцівки, ротова порожнина, молочні залози, пупок, статеві органи і навіть лімфатичні вузли. Нам доводилось бачити радість хворого з підозрою на онкопатологію, у якого при пункції лімфатичного вузла видалили дирофілярію. Чому радість? А тому, що підшкірний дирофіляріоз ніколи не призводить до загибелі хворої людини! В організмі людини гельмінт не розмножується, у внутрішні органи не дістається, після хірургічного видалення, як правило, 1 особини гельмінта, функції ураженого органу не порушуються! Міграція гельмінта під шкірою або слизовими оболонками відзначається на ранніх стадіях інвазії, доки гельмінт ще не оточений капсулою і складає це приблизно 35 % випадків. Характерно, що пересувається дирофілярія під шкірою майже безболісно, при тому, що відстань може складати до 30 см за 2 доби. У решти випадків, коли гельмінт локалізований у капсулі в скрученому вигляді, дирофіляріоз проявляється у вигляді невеликого підшкірного ущільнення, атероми, кісти,. Зазвичай, в місці інокуляції паразита з’являється запальний інфільтрат шкіри, що супроводжується набряком, свербежем, локальною болючістю. Іноді підвищується температура тіла. Загалом, симптоматику визначає місце локалізації гельмінта. Раніш за все звертаються за медичною допомогою хворі з дирофіляріозом ока. Це і не дивно, адже гельмінт на повіках, кон’юнктиві, в передній камері ока, склері, порушує функцію зору. А якщо невеличка пухлинка виникає в іншому місці, наприклад на тулубі, і тривалий час не дає про себе знати, звернення за медичною допомогою затягується. Максимальний термін життя дирофілярій в організмі хазяїна становить два роки. Основний метод лікування – хірургічний. Прогноз - завжди позитивний.

Джерелом інвазії для людини і кінцевим господарем гельмінта є м’ясоїдні тварини (родини псових, кошачих, віверрових), що інфікуються при укусах тих же комарів. При прямому контакті з хворими тваринами зараження людини не відбувається! Тільки через укус комара, який вприскує мікрофілярії в кров людини, можна заразитись дирофіляріозом.

Отже, основним профілактичним заходом при дирофіляріозі, як у тварин, так і у людей, залишається захист від укусів комарів. Для таких цілей існує

велика кількість репелентів – препаратів, що відлякують комарів і мошкару; ефективне використання електрофумігаторів з інсектицидними пігулками або рідинами, інсектицидних спіралей; рекомендується використання одягу, який максимально захищає від укусів комах, особливо в вечірній час; засітчення вікон та дверей в приміщеннях. Для собак і кішок можна рекомендувати різні види нашийників.

Комплекс попереджувальних заходів при дирофіляріозі включає

лікування тварин (собак, котів), боротьбу з переносником (деларваційні та дезінсекційні заходи), які здійснюються підприємствами усіх форм власності.

Всі ці заходи передбачені «Планом заходів щодо профілактики та боротьби з дирофіляріозом в Запорізькій області на 2019-2021 роки», затвердженому керівниками Департаменту охорони здоров’я ОДА, Держпродспоживслужби та Запорізького обласного лабораторного центру МОЗУ.

22/02/2021 15:24


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC