Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Диспансеризація і профілактика - це мільйони врятованих життів (20/02/2013)

"Я є твердим прихильником диспансеризації та регулярних профілактичних оглядів. Думаю, кожна людина, особливо та, що наближається до літнього віку, має робити це навіть не раз на рік, а кожні півроку", - заявила Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова, відповідаючи на запитання читачів газети "Комсомольская правда в Украине" під час "гарячої лінії".

Це є дуже актуальним питанням, вважає Міністр, з огляду на сьогоднішню статистику захворюваності, появу нових хвороб та перетворення старих недуг на більш підступні форми. На думку Раїси Богатирьової, не слід забувати про той позитивний досвід, який існував у цій сфері за радянських часів, та переймати його, враховуючи деякі недоліки, що були пов'язані з гонитвою за кількісними показниками на шкоду якості.

"Підходячи до цього питання з позицій сьогодення, я хотіла б наголосити на тому, що диспансеризація і профілактика - це, без перебільшення, мільйони врятованих життів наших громадян", - наголосила керівник МОЗ України. Раїса Богатирьова зазначила, що було б добре, якби вітчизняні законодавці ухвалили норму про обов'язкові профілактичні огляди, а роботодавці взяли на себе обов'язок організовувати та забезпечувати регулярні медичні огляди своїх співробітників.

Але головним популяризатором та пропагандистом обов'язкових оглядів громадян, за словами Міністра охорони здоров'я, має стати сімейний лікар. "І це передбачено медичною реформою", - підкреслила Раїса Богатирьова. Адже, будучи лікарем всієї родини, сімейний лікар володіє унікальною інформацією про стан здоров'я декількох поколінь, в тому числі про спадкові та набуті захворювання, і може скласти оптимальну програму профілактики для конкретного пацієнта.

"Втім, навіть висококваліфікований лікар не в змозі вилікувати хворого, якщо він сам байдужий до якості власного життя. Країни, яким за останні 30 років вдалося досягти істотного зниження смертності від серцево-судинних захворювань, зокрема, США, Австралія, Фінляндія, Польща та інші, використовували концепцію факторів ризику при розробці і реалізації національних профілактичних програм", - зауважила Міністр. Наприклад, у Фінляндії, за її словами, зниження на 82 % смертності від ішемічної хвороби серця значною мірою обумовлено зменшенням рівня високого артеріального тиску, вмісту холестерину і відмовою від паління.

На переконання Раїси Богатирьової, спонукати наших громадян більш уважно та обережно ставитися до власного здоров'я - завдання, яке виходить за рамки суто медичної проблеми. Тому профілактика захворювань, яка є найбільш дешевим засобом отримати найкоштовніший продукт - здоров'я, має стати завданням для всіх сфер життєдіяльності суспільства, для всіх громадян, громадських та політичних організацій, засобів масової інформації. "Вважаю за необхідне для України запозичити кращий досвід санітарно-просвітницької діяльності економічно розвинутих країн: пропаганда здорового способу життя, підтримка, у тому числі, матеріальна, зацікавленості людини в збереженні власного здоров'я, створення індивідуальної програми профілактики захворювань для кожного та інше", - підкреслила Міністр.

Для того, щоб важливість профілактики не залишалася лише декларацією, зазначила Раїса Богатирьова, в Україні планується створення дієвих структур: центрів з контролю та профілактики захворювань. "Це сприятиме суттєвому посиленню наших можливостей прогнозу та планування санітарних заходів запобіжного спрямування. Перші кроки в цьому напрямку вже зроблені: створено Український центр з контролю та профілактики соціально небезпечних захворювань", - повідомила Міністр. При цьому вона навела вислів Глави Всесвітньої організації охорони здоров'я Маргарет Чен, яка назвала профілактику серцем громадської охорони здоров'я, а справедливість - його душею. "Під справедливістю треба розуміти доступність та рівність до медичних послуг усіх громадян, незалежно від віку, статі, місця проживання та фінансової спроможності", - пояснила керівник МОЗ України. 

Прес-служба МОЗ України

20/02/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC