Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

До Всесвітнього дня боротьби з малярією (20/04/2021 10:45)

25 квітня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2007 року,   відзначається Всесвітній день боротьби з малярією. Він присвячується об’єднанню зусиль світової спільноти для эфективної боротьби проти малярії - глобальної  проблеми людства.

«Люди не повинні помирати від хвороби, яку можливо попередити ,              діагностувати та повністю вилікувати за допомогою існуючих ліків» - цей  принцип лежить в  основі  Глобальної технічної стратегії  ВООЗ по боротьбі з         малярією на 2016-2030 рр., яка прийнята Всесвітньою  асамблеєю охорони здоров’я  в травні 2015 р. і яка ставить такі завдання:

· скорочення до 2030 р. захворюваності малярією не менш ніж  на 90%;

· скорочення до 2030 р. показників смертності від малярії не менше ніж  на 90%;

·звільнення від малярії не менш ніж  35 країн до 2030 р.;

·попередження повторної появи   малярії в усіх вільних від неї країнах.

Кожен із нас може внести свій вклад у вирішення цієї проблеми. Тільки один захід – захист від укусів комарів під час перебування в тропічних країнах, може стати на перешкоді захворювання малярією та її розповсюдження!

Загальні відомості про хворобу

  • Малярія – загрозлива для життя хвороба, яку спричиняють найпростіші роду Plasmodium (5 різних видів) .  
  • Збудник малярії передається від хворої людини до здорової,  частіше за все,  через укуси  інфікованих самок комарів роду Anopheles.
  • Згідно оцінкам, в 2018 г. на малярію в усьому світі захворіло 228 міліонів людей. В тому ж році від малярії померло 405 000 людей (0,2%).
  • Особливо сприйнятливим до малярії контингентом є діти у віці до 5 років; в 2018 р. їх частка складала 67% (272 000) від усіх випадків смерті від малярії у світі.

·         93% випадків захворювань на  малярію та 94% випадків смерті від малярії в 2018 р. зафіксовано в Африці. Крім того, заразитися малярією можна перебуваючи у  країнах Південної Азії та Америки,загалом - у 87 країнах світу.

В 2018 р. загальний обсяг  фінансування діяльності по боротьбі з малярією в світі  досяг 2,7 млрд. дол. Взноси країн, ендемічних з цієї хвороби, склали 900 млн дол., або 30% усіх асигнувань.

Малярія піддається профілактиці та  лікуванню

Епідситуація з малярії в Україні та області

Щороку в Україні реєструюєься кілька десятків  завізних випадків малярії (в 2020 році - 19 випадків, з них 3 хворих померло(15,8%) від тропічної малярії в Харківській, Одеській та Запорізькій областях).

В Запорізькій області  за 5 останніх років діагностовано 9 випадків завізної малярії, 1 з них в 2020 році. Серед усіх випадків найчастіше завозилась  тропічна малярія (7 випадків), яка є небезпечною в плані тяжкості клінічного перебігу, і яка при несвоєчасному лікуванні може призвести до трагічного кінця. Саме так сталося в 2017 та 2020 роках, коли 2 хворих пізно  звернулись за медичною допомогою та померли від тропічної малярії, завезеної із Африки (Судан та Буркіна-Фасо). Крім того, ще в одному випадку захворювання було викликане двома  збудниками малярії  (тропічної та чотириденної). А також, 1 випадок триденної малярії в 2016 році, яка була завезена туристом із Домініканської республіки, і саме цей різновид малярії є епіднебезпечним  для нашого регіону  із-за наявності специфічного переносника (комар Anopheles). За медичною допомогою хворий звернувся тільки на 5-й день після захворювання, радикального лікування не отримував, тому на протязі 3-х років існувала загроза захворіти на малярію для місцевого населення. На даний час хворого знято з обліку.

 Хіміопрофілактичне лікування ніхто із захворілих не отримував.

Про постійну вірогідність завозу малярії на територію області свідчить наявність на кінець 2020 року на диспансерному обліку в закладах охорони здоров’я області декількох сотень  прибулих із ендемічних по малярії країн та перехворілих малярією .

Кому варто потурбуватися про попередження малярії?

Абсолютно усім, дитині чи дорослому, хто подорожує до ендемічних з малярії країн! До цього списку входять туристи, бізнесмени, місіонери, екіпажі кораблів та  літаків, студенти, емігранти, які відвідують сім’ї та близьких, тощо.

Які симптоми малярії  і що робити при їх появі?

Симптоми малярії зазвичай виникають через 7 – 10 днів після зараження. В більшості випадків початок захворювання на малярію проявляється у вигляді загального нездужання, лихоманки, мязового та головного болю. Згодом з’являються характерні малярійні напади, котрі супроводжуються лихоманкою, жаром (39 -410 С), рясним потовиділенням, швидкою втомлюваністю. Такі напади повторюються через один-три дні, що залежить від виду малярії. Під час нападу малярії  в організмі хворого руйнується велика кількість еритроцитів (червоних кровяних тілець), в яких розмножуються малярійні збудники – плазмодії. В результаті – виникає малокрівя (анемія). На тлі нападів збільшується селезінка, печінка, страждає серцево-судинна, нервова, легенева системи. Також можуть виникати порушення травлення: нудота, блювання, діарея. Найбільш небезпечною з усіх видів малярії є тропічна, при якій приступи виникають кожного дня і у разі невчасно розпочатого лікування вона часто дає тяжкі ускладнення, що призводять до летальних наслідків. Однак, всі види малярії мають один спільний симптом — підвищення температури .  І дуже важливо - не згаяти час, сприйнявши це небезпечне захворювання за ГРВІ або грип.

Тому, всі особи, які побували в «малярійних» країнах, на протязі трьох років після повернення при підвищенні температури, незалежно від діагнозу, повинні обов’язково дослідити кров із пальця в клінічній лабораторії на наявність збудника малярії. Ця проста маніпуляція може врятувати ваше життя.  Чому 3 роки? Саме на такий період збудник деяких видів малярії може причаїтися в клітинах печінки.

Як попередити захворювання?

1 - Приймати протималярійні препарати з метою хіміопрофілактики .

Для їхнього призначення не зволікайте з візитом до лікаря, адже прийом ліків необхідно розпочати за декілька тижнів до поїздки , продовжувати протягом усього періоду перебування за кордоном та ще  4 – 6 тижнів після повернення. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням! Протималярійні препарати, як і   будь-які інші лікарські засоби, можуть викликати побічні ефекти, наприклад, запаморочення чи розлади травлення. У будь-якому разі, краще не переривати курс профілактики, адже малярія може мати набагато важчі ускладнення. У випадку, коли побічні ефекти все ж турбують вас, зверніться до медичного закладу для зміни препарату.

2 - Попереджувати укуси комарів.

Самки  малярійних комарів нападають у період між заходом сонця та світанком. Щоб уникнути цього:

· Краще в цей час знаходитись у  приміщенні.

· При перебуванні надворі носіть одяг з довгими рукавами, довгі штани .

·Нанесіть репелент на відкриті ділянки шкіри та на одяг (не наносьте на шкіру під одяг).

· Якщо у вашій кімнаті немає кондиціонера, потурбуйтеся про додаткові заходи безпеки: протимоскітні сітки на вікнах або сітки над ліжком, оброблені репеллентом, електрофумігатори.

Тож будьте здорові!

20/04/2021 10:45


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC