Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Чиста медицина – безпечна медицина (22/03/2013 07:46)

Державна санітарно-епідеміологічна служба України в умовах сьогодення почала докорінно змінювати й підходи до епідеміологічного нагляду та запобігання внутрішньолікарняним інфекціям (ВЛІ).

На сьогодні, відповідно до чинного законодавства, фахівці Держсанепідслужби України мають право офіційно перевіряти лікувально-профілактичні заклади лише раз на рік. Тому для посилення роботи щодо запобігання та зниження ризику поширення ВЛІ, розпочато активне залучення громадськості та міжнародних організацій до здійснення моніторингових візитів до медичних закладів в проміжках часу між інспекційними перевірками ДСЕС.

Механізм «моніторингових візитів» передбачає вільне спілкування керівників медичного закладу зі спеціалістами СЕС щодо проблемних питань інфекційного контролю без можливих штрафів. Що, очевидно, мотивує представників медзакладу не приховувати проблеми, а отримати широку та повну консультацію та відповідно до рекомендацій – підвищити ефективність компонентів інфекційного контролю. До цих компонентів належать: ефективна робота вентиляційних систем, мікробіологічний моніторинг чистоти повітря та контактуючих поверхонь, відповідність приміщень медичного закладу санітарним нормам, ефективне та цілеспрямоване застосування дезінфекційних засобів, дотримання гігієни рук персоналу, використання медичних рукавичок тощо.

На сьогодні, за технічної підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» налагоджено тісну взаємодію Держсанепідслужби та Держслужби соцзахворювань в питаннях, що стосуються інфекційного контролю за туберкульозом.

Завдяки реалізації зазначеного проекту вперше визначено регіональних координаторів Держсанепідслужби з інфекційного контролю й проведено для них тренінг з питань інфекційного контролю за туберкульозом у закладах охорони здоров’я України. Розпочато щоквартальне навчання усієї вертикалі фахівців служби у 10 проектних регіонах.

Уперше, спільно з провідними кафедрами епідеміології, розробляються навчальні матеріали для обов’язкового викладання питань інфекційного контролю у вищих медичних навчальних закладах України.

Центром з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України розробляється та уперше в країнах пострадянського простору буде впроваджено тижневий тренінговий модуль з інфекційного контролю в бактеріологічних лабораторіях другого та третього рівня.

На сьогодні, як пілотний проект, завдяки спільній співпраці з громадськістю передбачено впровадження програми «Чиста медицина – безпечна медицина» в Тернопільській області. Згідно з експертними рекомендаціями, ініціативна група спільно з медичною та санітарно-епідеміологічною службами за участі представників місцевої влади створила обласний Моніторинговий комітет для впровадження ефективної та скоординованої стратегії з інфекційного контролю.

Планується впровадити відповідні опитувальники для самооцінки та зовнішнього аудиту стану інфекційної безпеки в лікарняних закладах. Результати аудиту стануть основою для розробки індивідуальних рекомендацій для кожного закладу в регіоні.

Зі свого боку Держсанепідслужба України та ДЗ «Центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України» спільно з громадськими організаціями на основі обміну знаннями і взаємного навчання планує зміцнювати та підтримувати Тернопільський та інші регіональні моніторингові комітети в напрямку профілактики внутрішньо лікарняних інфекцій.

Довідково:

За даними ВООЗ, незважаючи на досягнення медичної науки за останні роки, внутрішньолікарняні інфекції (ВЛІ) залишаються актуальною проблемою охорони здоров’я усіх країн світу, частота яких не має тенденції до зниження.

Це значною мірою пов’язано з поширенням у хірургічних стаціонарах стійких до дії антимікробних препаратів госпітальних штамів мікроорганізмів. Не останню роль в цьому процесі відіграє і неконтрольоване вживання антибіотиків населенням без призначень лікарів.

Показник внутрішньолікарняного інфікування в світі становить від 5% до 15% від госпіталізованих пацієнтів. Ризик захворювання внутрішньолікарняною інфекцією в країнах, що розвиваються, у 20 разів перевищує аналогічний показник у країнах економічно розвинутих.

В Україні протягом 2010-2012 років зареєстровано близько 7 тисяч внутрішньо лікарняного інфікування щорічно, в основному внаслідок проведення хірургічних та терапевтичних маніпуляцій. Причому спалах такої інфекції (коли одночасно постраждало більше 10 осіб) останній раз було зафіксовано в 2009 році. Варто зазначити, що Україна порівняно з іншими європейськими державами не посідає лідируючих позицій у поширенні внутрішньо-лікарняних інфекцій.

22/03/2013 07:46


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC