Державна установа "Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 224-06-88, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Не куштуйте немиту полуницю,овочі, фрукти! (18/06/2021 16:19)

Дачі, присадибні ділянки - обов'язковий атрибут повсякденного життя більшості жителів не тільки сіл, а й міст Запорізької області. Тому цілком логічні ті питання, які виникають у населення:

- Чи можливе зараження глистами при контакті з ґрунтом в нашій місцевості і які це захворювання?

Так, можливе. У жителів нашої області найчастіше (до декількох десятків випадків на рік) реєструється таке паразитарне захворювання як аскаридоз, що відноситься до геогельмінтозів, тобто тих, що передаються через ґрунт. Яйця цього гельмінта потрапляють на ґрунт з випорожненнями хворої людини, дозрівають в ньому в залежності від погодних умов за 10-45 днів і в такому вигляді зберігають життєздатність протягом декількох років. До відома: 1 самка аскариди виділяє на добу до 250 тис. яєць, а кожне яйце - це «зародок» гельмінта. Зараження людини відбувається при потраплянні дозрілих яєць в шлунково-кишковий тракт разом з часточками грунту, яким можуть бути забруднені овочі, фрукти, ягоди, зелень, руки, тощо. Під час епідеміологічного розслідування випадків аскаридозу з'ясовується, що час зараження ним в багатьох випадках збігається з періодом дозрівання полуниці, для удобрення якої часто використовують не знешкоджені нечистоти з вигребів туалетів. На теперішній час наші ринки рясніють великою кількістю полуниці і часто ми стаємо свідками фактів, коли покупці намагаються коштувати немиті ягоди. І це – велика помилка! Адже на поверхні однієї ягоди може бути незлічена кількість невидимих часток грунту разом зі збудниками аскаридозу.

Можна також «підхопити» аскаридоз під час очищення сирих овочів, роботи на городі, при контакті з тваринами, шерсть яких забруднена грунтом, а діти - під час гри в піску, на землі, коли частинки ґрунту через не миті руки потрапляють в рот.

Такий самий механізм зараження мають і інші геогельмінтози, поодинокі випадки яких теж реєструються серед населення області, а саме: токсокароз (аскаридоз собак), трихуроз, стронгілоідоз.

- Який вигляд мають аскариди і якої шкоди вони завдають організму?

Це - круглі, біло-рожеві хробаки, довжина дорослої аскариди 30-40 см. Але перш ніж стати дорослою, личинка аскариди, що вилупилася з яйця після його проковтування, потрапляє в кров'яне русло і мігрує по ньому до 3-х тижнів. Цей період характеризується алергічними проявами - шкірні висипи, кашель, підвищений вміст еозинофілів у крові. Потім ця личинка потрапляє в шлунково-кишковий тракт, де і перетворюється в дорослу особину. Живуть аскариди в тонкому кишечнику до 1 року. Продукти їх життєдіяльності, всмоктуючись у кров, викликають швидку стомлюваність, запаморочення, нудоту, блювоту, біль у животі, метеоризм, запори або послаблення стільця, порушення апетиту. При аскаридозі можливо рясне слиновиділення. Перелік симптомів можна продовжити, але вже при появі основних, вищевказаних, слід звернутися до лікаря для діагностики та призначення медикаментозного лікування з метою уникнення ускладнень (прорив кишкової стінки, абсцес печінки, апендицит, при великій кількості аскарид може виникнути кишкова непрохідність,задуха внаслідок попадання гельмінтів в дихальні шляхи та ін.).

- Чи небезпечний для оточуючих хворий на аскаридоз і які заходи профілактики геогельмінтозів?

Ні, такі хворі безпосередньої небезпеки для здорових не мають. Проте, забруднюючи випорожненнями ґрунт, де відбувається дозрівання яєць, вони наражають на небезпеку зараження оточуючих .Тобто, це означає основне правило профілактики геогельмінтозів: хвора людина повинна користуватися туалетом! Вміст горщиків скидати в туалет!

Крім того, вміст вигрібів надвірних туалетів можна використовувати як добриво тільки після компостування (засипки його шаром землі до 30-50 см і витримування не менше 2-х років).

Повинні бути виконані і загальновідомі правила:

- Мийте руки перед їжею, після роботи на городі, гри в пісочницях, контакту з тваринами;

- Овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням занурюйте на 5-10 хвилин в холодну воду, ретельно промийте під проточною водою, при можливості обдайте гарячою водою (температура 60 - 70 0С) ;

- Знищуйте мух (вони можуть стати переносниками яєць гельмінтів);

- Не пийте сиру воду зі ставків, річок та інших водойм, у разі необхідності, її слід прокип'ятити.

Хотілося б звернути увагу власників тварин (собак, свиней, ін.), які теж хворіють на аскаридоз, властивий для них, але цим різновидом можуть хворіти і люди. Не забувайте за рекомендаціями фахівців ветеринарної служби проводити профілактичне лікування своїх домашніх тварин.

Бережіть своє здоров'я!

18/06/2021 16:19


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаЦентр контролю та профілактики хворобІсторіяНормативні документиОбласний центр КПХДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC