Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Туберкульоз та ВІЛ – небезпечне поєднання (02/04/2013)

У місті Запоріжжі проведено засідання «круглого столу» на тему «Основні проблеми поєднаної патології туберкульозу та ВІЛ-інфекції; шляхи подолання в Запорізькій області».

У засіданні «круглого столу» взяли участь: Роман Н.Є. - спеціаліст з туберкульозу/ВІЛ-інфекції проекту USAID "Посилення контролю за туберкульозом в Україні"; Циганкова А.М. - завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»; Соловйова Л.І. - заступник головного лікаря КУ «Запорізький обласний центр з профілактики і боротьби зі СНІДом» ЗОР; Колтунік О.Л. - завідувачка поліклінічного відділення КУ «Запорізький обласний центр з профілактики і боротьби зі СНІДом» ЗОР; Мірошниченко Д.В. - завідувач стаціонарного відділення КУ «Запорізький обласний центр з профілактики і боротьби зі СНІДом» ЗОР; Тарасова Т.О.- лікар-інфекціоніст КУ «Запорізький обласний центр з профілактики і боротьби зі СНІДом» ЗОР; Булана Т.В. - лікар-фтизіатр КУ «Запорізький обласний центр з профілактики і боротьби зі СНІДом» ЗОР; Швець Н.М. - заступник генерального директора КУ « СТМО«Фтизіатрія»; Пирог А.І. - заступник головного лікаря КУ «Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер» ЗОР; Яновський А.В. - лікар-інфекціоніст КУ «Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер» ЗОР; Ромащенко В.В. – лікар-патологоанатом КУ «Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер» ЗОР; Хуторянська З.Я. - головний лікар КУ «Бердянський протитуберкульозний диспансер» ЗОР; Прокопович Л.П. - завідувачка диспансерного відділення КУ «Бердянський протитуберкульозний диспансер» ЗОР; Логійко В.С. - головний лікар КУ «Запорізький протитуберкульозний диспансер №1» ЗОР; Яценко О.В. - лікар-методист КУ «Запорізький протитуберкульозний диспансер №1» ЗОР; Максименко В.Г. - заступник начальника КУ «Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро» ЗОР; Толчинська І.В. - заступник головного лікаря КУ «Мелітопольський центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» ЗОР; Онишко Г.І. - лікар-фтизіатр КУ «Мелітопольський центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» ЗОР; Паршиков Р.М.- голова правління Запорізького обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД ЛЖВ»; Дорошенко І.В. - координатор з адвокації, комунікації, соціальної мобілізації по туберкульозу в Запорізькій області; Доценко Н.В. - президент благодійного фонду «Сподівання»; Божок Н.І. – заступник голови обласної організації Товариства Червоного Хреста України; Овсянікова О.Г. - директор Мелітопольської благодійної організації «БФ «Все можливо»; Башлай О.Г. - головний лікар КУ «Запорізький обласний центр здоров’я» ЗОР; Куртєв А.В. - заступник начальника КУ «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» ЗОР. TUBER_4

Мета зустрічі – удосконалення надання допомоги хворим на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ, розбір практичних питань щодо ведення випадку ко-інфекції, аналіз смертності від ко-інфекції ВІЛ/ТБ, та шляхи її зниження.

Актуальність проблеми туберкульозу у ВІЛ-інфікованих у світі стала очевидною з кінця 80-х - початку 90-х років ХХ століття. Фахівці Центру з контролю за хворобами США вже у 1992 році визначили захворюваність населення на СНІД та туберкульоз як епідемію.

Туберкульоз та ВІЛ-інфекція/СНІД є глобальними проблемами суспільної охорони здоров’я, до того ж, вони значною мірою взаємопов’язані. Туберкульоз є головною причиною смерті людей, що живуть з ВІЛ-інфекцією/СНІДом (ЛЖВС). ВІЛ є причиною епідемії туберкульозу в країнах із високим показником поширеності ВІЛ-інфекції.

Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні, яка вибухнула у 1995 році, приєдналась до епідемії туберкульозу та зробила цю проблему більш актуальною.

Перші випадки ко-інфекції ТБ/ВІЛ у Запорізькій області були зареєстровані в 1996 році. Якщо в подальші роки таких хворих реєструвалось 13-14 за рік, то в 2011 році захворіло на активний туберкульоз 173 ВІЛ-інфікованих пацієнтів, в 2012 - 246 пацієнтів.

Туберкульоз сприяє прогресуванню ВІЛ-інфекції. Серед осіб, яких у 2012 році було взято на диспансерний нагляд з діагнозом СНІД, 51% хворих на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ. Серед 131 ВІЛ-інфікованого, які у 2012 році захворіли на туберкульоз, у 54 пацієнтів (41%) ВІЛ-інфекція та туберкульоз були виявлені одночасно.

Туберкульоз та ВІЛ – небезпечне поєднання. Показник смертності від ко-інфекції ВІЛ/ТБ у 2012 році у регіоні становив 4,4 на 100 тисяч населення проти 3,1 у 2011 році. Дослідження показали, що без одночасного лікування туберкульозу та ВІЛ-інфекції до 50% хворих з ко-інфекцією помирають впродовж 6-8 місяців лікування туберкульозу, більшість з них – в перші 2-3 місяці лікування. При одночасному призначенні антиретровірусної терапії та профілактичного лікування інших опортуністичних інфекцій цей показник зменшується до 10%.

Більшості смертей від ТБ/ВІЛ можливо запобігти за умови більш ефективної співпраці між державними установами та неурядовими організаціями, у тому числі і у розширенні різноманітних послуг таким хворим. Діяльність в рамках цього завдання має на меті виявити існуючі прогалини в організації надання послуг у сфері діагностики та лікування випадків ко-інфекції ТБ/ВІЛ та в їх подоланні. Крім того, вивчення конкретних причин смерті у пацієнтів з ТБ/ВІЛ також сприятиме розробці додаткових заходів щодо зниження ризику смерті таких хворих.

За результатами «круглого столу» прийнято відповідну резолюцію.

Прес-служба Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

02/04/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC