Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Жовта гарячка (26/04/2013)

За оцінкою ВООЗ, на сьогодні території 45 країн Африки та 13 країн Південної і Центральної Америки є ендемічними з жовтої гарячки. Щорічно в світі реєструється близько 200000 випадків жовтої гарячки, з них 30000 закінчуються смертю.

Жовта гарячка є одним із захворювань, при в’їзді у неблагополучні з яких країни необхідно мати сертифікат про проведені щеплення. Щорічно Всесвітня організація охорони здоров'я (далі - ВООЗ) публікує перелік країн, де існує ризик передачі жовтої гарячки (додаток № 1), а також перелік країн, при в'їзді в які потрібна наявність міжнародного свідоцтва про вакцинацію проти жовтої гарячки (додаток № 2).

За оцінкою ВООЗ, на сьогодні території 45 країн Африки та 13 країн Південної і Центральної Америки є ендемічними з  жовтої гарячки. Щорічно в світі реєструється близько 200000 випадків жовтої гарячки, з них 30000 закінчуються смертю.

Жовта гарячка - це вірусне захворювання, що передається людині через укус комарів роду Aedes і роду Haemogogus. Захворювання існує в двох епідеміологічних формах: гарячка джунглів (передається комарами від заражених мавп) та гарячка населених пунктів (передається комаром від людини до людини). Остання викликає більшість спалахів та епідемій. Природним резервуаром збудника жовтої гарячки, головним чином, є мавпи.

За інформацією ВООЗ, у 2012-2013 роках відмічені спалахи жовтої гарячки у Чаді, Демократичній Республіці Конго, Судані, Сенегалі, Бразилії, Перу, Болівії.

За оцінкою експертів ВООЗ, найсерйознішим за останні 20 років є спалах в Судані в Дарфуре. Тільки з жовтня  2012 р. в Судані зареєстровано більше 850 хворих на жовту гарячку та 171 померлий, що перевищило число захворілих у 2005 році в південному регіоні Судану (попередній спалах). Чинний спалах імовірно пов'язаний з сильними дощами і повінню в регіоні, які сприяли розмноженню комарів-переносників. Крім того, до національного календаря щеплень в Дарфуре не включена  вакцинація проти жовтої гарячки, що могло сприяти швидкому і широкому розповсюдженню інфекції. Поширення хвороби зареєстроване по маршрутах міграцій кочівників через Дарфур; інфекція уразила, головним чином, сільські райони. На даний час в країні розпочата масова кампанія по вакцинації проти жовтої гарячки.

У грудні 2011 року Міністерство охорони здоров'я Камеруну оголосило про початок спалаху жовтої гарячки у Північній області країни, де було зареєстровано 23 випадки, у т.ч.  7 смертельних.

У березні 2012 року в провінції Ауакучо, Перу, зареєстровано один  випадок жовтої гарячки, а в січні 2013 року в районі Пуно -  39 випадків, з них 3 летальних.

У Болівії, на суміжній з Бразилією території, зареєстровано 2 випадки жовтої гарячки, тоді як в самій Бразилії лабораторно підтверджені випадки смерті від жовтої гарячки мавп в районах Санта-Марія (1 випадок) і Баросс-кассал (1 випадок), що свідчить про циркуляцію вірусу в популяції. У зв'язку з цим, на території Бразилії і Болівії розпочата масова імунізація населення проти жовтої гарячки.

З грудня 2012 року в Демократичній Республіці Конго розпочата позачергова кампанія масової вакцинації проти жовтої гарячки в дистрикті Ewo регіон Cuvette-Ouest у зв'язку з реєстрацією випадку жовтої гарячки в жовтні 2012 року.

22 лютого 2013 року Міністерство охорони здоров'я Чад розпочинає  проведення надзвичайної кампанії масової вакцинації проти жовтої гарячки після лабораторного підтвердження двох випадків захворювання в країні в грудні 2012 року. За результатами інтенсивного епіднагляду в Чаді було виявлено 139 імовірних та 9 смертельних випадків захворювання.

Профілактична вакцинація проти жовтої гарячки осіб, що їдуть в ендемічні з даної інфекції країни, є єдиним та надійним засобом попередження захворювання. Імунітет після введення вакцини проти жовтої гарячки виробляється через 10 днів і зберігається протягом 10 років. Вакцинації підлягають дорослі та діти з 9-місячного віку. Відповідно до вимог Міжнародних медико-санітарних правил (2005 рік) особи, що отримали щеплення, отримують Міжнародне свідоцтво про вакцинацію або профілактику, яке дійсне протягом десяти років.

Свідоцтва про вакцинацію заповнюються на англійській або французькій мовах. На Свідоцтві обов'язково проставляється штамп установи, де проведені щеплення. Свідоцтво про вакцинацію вважається індивідуальним документом і не видається колективно. Свідоцтво про вакцинацію дійсно до дати, вказаної конкретно для проведення наступної вакцинації. Свідоцтво про вакцинацію є дійсним тільки в тих випадках, якщо вакцина дозволена ВООЗ. У випадках наявних протипоказань до проведення вакцинації лікар-клініцист повинен викласти наявну причину медичного відведення на англійській або французькій мовах.

Особи, що здійснюють поїздку та мають свідоцтва про вакцинацію проти жовтої гарячки, не вважаються підозрілими на зараження, навіть якщо вони прибули з регіону неблагополучного по жовтій гарячці.

Особи, в яких відсутнє свідоцтво про вакцинацію проти жовтої гарячки, якщо в'їжджають на територію країни, де присутні переносники жовтої гарячки, або приїжджають з країн, де визначені ризики передачі жовтої гарячки, відповідно до статті 31 Міжнародних медико-санітарних правил можуть бути піддані карантину на період інкубаційного періоду (шість днів), медичному обстеженню або іншим профілактичним заходам, навіть до відмови у в'їзді в країну.

Транзитним пасажирам, що знаходяться в аеропорту менше 12 годин, пред'являти відомості про проведення вакцинації не потрібно.

У Запорізькій області вакцинація проти жовтої лихоманки з оформленням міжнародного свідоцтва про вакцинацію проводиться в м. Запоріжжі:

КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» ЗОР, центр серотерапії та імунокорекції; м. Запоріжжя, бульвар Гвардійський, 142; телефон для довідок: 224-07-76;

КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР, консультативна поліклініка, кабінет щеплень; м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 10; телефон для довідок: 766- 35-87;

ТОВ «Асистанс Сервіс», амбулаторія сімейної медицини; м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 17; телефон для довідок: 220-42-40; 270-34-99.

Інформацію про проведення вакцинації можна отримати з 8-0 до 15-00 за вказаними телефонами у робочі дні тижня.

Вакцинація проводиться після пред'явлення довідки встановленого зразка, виданого лікарем за місцем проживання громадянина, про відсутність протипоказань до вакцинації проти жовтої гарячки.F_26.04

Додаток № 1

Перелік країн, ендемічних по жовтій гарячці,

при виїзді в які рекомендується проведення щеплень проти жовтої гарячки:

Ангола, Аргентина (Південна Америка), Бенін, Болівія (Південна Америка), Бразилія (Південна Америка), Буркіна-Фасо, Бурунді, Венесуела (Південна Америка), Габон, Гамбія, Гана, Гвінея, Гвінея-Бісау, Гвіана, Демократична Республіка Конго, Еквадор (Південна Америка), Екваторіальна Гвінея, Ефіопія, Камерун, Кенія, Колумбія (Південна Америка), Конго, Кот-Д'Івуар, Чад, Ліберія, Малі, Мавританія, Нігер, Нігерія, Панама (Південна Америка), Парагвай (Південна Америка), Перу (Південна Америка), Руанда, Сенегал, Сьєра-Леоне, Судан, Південний Судан, Суринам (Південна Америка), Того, Уганда, Французька Гвіана, Центральна Африканська Республіка.

Додаток  № 2

Перелік країн, що вимагають від мандрівників наявність Міжнародного свідоцтва про щеплення проти жовтої гарячки:

Країни Африки: Ангола, Бенін, Буркіна-Фасо, Бурунді, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Конго, Кот-Д'Івуар, Демократична Республіка Конго, Габон, Гана, Гвінея-Бісау, Ліберія, Малі, Нігер, Руанда, Сан-Томе і Принсипі, Сьєра-Леоне, Того.

Країни Південної Америки: Французька Гвіана.

Інформаційне повідомлення підготовлено за матеріалами ВООЗ, CDC, ProMED, щодо розповсюдження деяких ОНІ у світі, інших ресурсів Інтернету.

Швець Лариса Вікторівна,

лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»

26/04/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC