Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Чорнобильська катастрофа - не тільки біда минулого, але й виклик майбутньому (26/04/2013)

У ліквідації наслідків чорнобильської аварії взяли участь 16,5 тисячі запоріжців, з них левова частка – військовослужбовці Запорізького гарнізону.  На даний час у Запорізькій області проживають 8768 постраждалих внаслідок чорнобильської катастрофи, з них 920 - інваліди, 4153 -  постраждалі другої категорії, 1895 - третьої категорії, 1542 дітей і 258 дружин померлих постраждалих.

У 2013 році на реалізацію програм соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, заплановано фінансування близько 17 млн. грн. з державного та обласного бюджетів.

F1_ChЗа перший квартал 2013 року на реалізацію програм соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, з державного та обласного бюджету використано коштів у загальній сумі 4,6 млн. грн.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.01.2013 № 35, який зареєстрований Міністерством юстиції України від 13.02.2013 № 252/22784, затверджені розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування на 2013 рік. Для громадян, що проживають у Запорізькій області, компенсаційні виплати у 2013 році визначені у наступних розмірах:

- для постраждалих 1 категорії   – 315,00  гривень;

- для постраждалих, віднесених до 2 категорії – 157,50 гривень.

 За державною програмою “Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для поліпшення житлових умов громадянам, віднесені до потерпілих 1 категорії, які довготривалий термін перебувають у черзі на поліпшення житлових умов проживання з державного бюджету 2012 року було виділено 1790,5 тис. грн. Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації придбано 9 квартир, на закупівлю яких використано 1784,5 тис. грн., у тому числі: на закупівлю житла на первинному ринку (2 квартири) – 403,1 тис. грн., на вторинному ринку (7 квартир) – 1381,4 тис. грн. Всі квартири розподілені, постраждалим громадянам видані ордери та ключі від цих квартир.

За 2012 рік в санаторно-курортних закладах України пройшли лікування і оздоровлення всього 476 осіб, з них 343 дорослих громадян, 89 дітей та 44 дитини разом з батьками.

У поточному році оздоровлення постраждалих почнеться не раніше травня - червня місяця у зв’язку з тим, що тільки наприкінці березня 2013 року затверджений Порядок організації оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У першому кварталі 2013 року у зв’язку із кадровими змінами в облдержадміністрації оновлений склад двох комісій, роботу який організовує Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації – комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 990 роках.

Комісією з питань встановлення статусу в 1 кварталі проведено 1 засідання, на якому розглянуто 3 справи (2 особам наданий статус 1 категорії у зв’язку із встановлений захворювання та групи інвалідності, пов’язаних із впливом Чорнобильської катастрофи, і 1 справа направлена на комісію із спірних питань при Мінсоцполітики).

На комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках заяв з необхідним пакетом документів не надходило, а відтак, засідань не проводилося. Якщо з цього питання і звертаються постраждалі громадяни, то це учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї або 3-ї категорії. Всім заявникам надаються усні та письмові роз’яснення з цього питання.

До 27-ї річниці Чорнобильської катастрофи та Міжнародного дня пам’яті жертв радіаційних аварії і катастроф затверджений План заходів до цієї дати, який направлений для організації виконання в райдержадміністрації з рекомендаціями розробити відповідні плани, забезпечити їх виконання, надати сприяння в проведенні заходів чорнобильським громадським організаціям, вишукати можливості та допомогти у вирішенні найболючіших проблем сім’ям учасників ліквідації наслідків аварії, інвалідам, дитям-сиротам та інвалідам, вдовам загиблих та померлих.

Чорнобильська катастрофа - екологічно-соціальна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року, розташованої на території України (у той час - Української РСР).

Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Відбувся радіоактивний викид потужністю в 300 Хіросім. На думку багатьох людей, зокрема тодішньої голови Президії Верховної Ради УРСР Валентини Семенівни Шевченко, ця подія так само як офіційна реакція, яка була продемонстрована у Москві, стала однією з причин розвалу СРСР.

26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС сталася найбільша в історії атомної енергетики аварія, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Реактор четвертого енергоблоку вибухнув. Радіоактивні елементи йоду, стронцію і цезію поширилися на північну частину України, Білорусі, Прибалтики, Польщі, Швеції, Фінляндії й інших країн.

За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.

Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 мешканців Білорусі, України та Росії. Забруднено близько 155 000 кв. км. території.  Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків.

У квітні 2013 р в Україні пройшли парламентські слухання на тему: «Про стан, заходи та перспективи подолання наслідків Чорнобильської катастрофи». Голова Верховної Ради України В. Рибак зазначив, що Чорнобильська катастрофа – «не тільки біда минулого, але й виклик майбутньому, який і сьогодні породжує чимало проблем».

На думку Голови Верховної Ради, із ситуації, що склалася, потрібно зробити ряд висновків. «Перший – говорити правду. Це повинно стати основою, наріжним каменем пошуку істини, – заявив він. Другий – позбавитися від егоїстичного ставлення при вирішенні поточних проблем, завжди керуватися інтересами людей, особливо майбутніх поколінь, при прийнятті стратегічних рішень».

«Третій – визнати неможливість вирішення глобальних проблем зусиллями одного народу або країни.  Це, у свою чергу, дає нам розуміння необхідності об’єднуватися не тільки під час стихійних лих, катастроф або терористичних актів, але й для пошуку шляхів майбутнього розвитку людини в гармонії з природою та одвічними законами буття», – підкреслив В. Рибак.

«Чорнобильська катастрофа не лише виявила героїзм і самовідданість ліквідаторів, але й висвітлила проблеми, які не втрачають у часі своєї гостроти та актуальності.  Сьогодні кількість проблем, що вимагають вирішення, не зменшилася, – зазначив В. Рибак. – Навпаки, екологічні, соціальні, психологічні, медичні та інші негативні процеси загострюються і набувають системного характеру».

Вплив аварії на здоров'я людей. Ґрінпіс і міжнародна організація «Лікарі проти ядерної війни» стверджують, що в результаті аварії лише серед ліквідаторів померли десятки тисяч чоловік, в Європі зафіксовано 10 000 випадків вроджених патологій в новонароджених, 10 000 випадків раку щитоподібної залози та очікується ще 50 тисяч. За даними організації Союз «Чорнобиль», з 600 000 ліквідаторів 10% померло і 165 000 стало інвалідами.

Число постраждалих від Чорнобильської аварії можна визначити лише приблизно. Окрім загиблих працівників АЕС і пожежників, до них слід віднести хворих військовослужбовців і цивільних осіб, що брали участь в ліквідації наслідків аварії, і мешканців районів, що піддалися радіоактивному забрудненню. Визначення того, яка частина захворювань з'явилася наслідком аварії — вельми складне завдання для медицини і статистики. Вважається, що більша частина смертельних випадків, пов'язаних з дією радіації, була або буде викликана онкологічними захворюваннями.

Чорнобильський форум — організація, що діє під егідою ООН, у тому числі таких її організацій, як МАГАТЕ і ВООЗ — у 2005 році опублікувала доповідь, в якій проаналізовані численні наукові дослідження впливу чинників, пов'язаних з аварією, на здоров'ї ліквідаторів і населення.

Висновки, що містяться в цій доповіді, а також в менш докладному огляді «Наслідки Чорнобиля», опублікованому цією ж організацією, значно відрізняються від приведених вище оцінок. Кількість можливих жертв дотепер і в найближчі десятиліття оцінюється в декілька тисяч чоловік. При цьому підкреслюється, що це лише оцінка за порядком величини, оскільки через малі дози опромінення, отримані більшістю населення, ефект від дії радіації дуже важко виділити на тлі випадкових коливань захворюваності і смертності від інших чинників, не пов'язаних безпосередньо з радіацією. Наприклад, збільшення смертності і скорочення тривалості життя в трьох країнах, що найбільш постраждали від аварії, а також зміна вікового складу населення в деяких сильно забруднених районах (частина молодого населення виїхала).

Також наголошується, що підвищений рівень захворюваності серед людей, що не брали участь безпосередньо в ліквідації аварії, а переселених із зони відчуження в інші місця, не пов'язаний безпосередньо з опроміненням (у цих категоріях відмічається дещо підвищена захворюваність серцево-судинної системи, порушення обміну речовин, нервові хвороби і інші захворювання, що не викликаються опроміненням), а викликаний стресами, пов'язаними з самим фактом переселення, втратою майна, соціальними негараздами, страхом перед радіацією.

Враховуючи велику кількість людей, що живуть в областях, постраждалих від радіоактивних забруднень, навіть невелика різниця в оцінці ризику захворювання можуть привести до великої різниці в оцінці очікуваної кількості хворих. Ґрінпіс і ряд інших громадських організацій наполягають на необхідності враховувати вплив аварії на здоров'ї населення і в інших країнах. Ще нижчі дози опромінення ускладнюють здобуття статистично достовірних результатів і роблять такі оцінки неточними.

Після аварії на четвертому енергоблоці робота електростанції була припинена через небезпечну радіаційну обстановку. Проте вже в жовтні 1986 року, після масштабних робіт з дезактивації території і споруди «саркофага», перший та другий енергоблоки були знов уведені в дію, у грудні 1987 року відновлена робота третього.

У 1991 році на другому енергоблоці спалахнула пожежа, і в жовтні цього ж року реактор був повністю виведений з експлуатації. У грудні 1995 року був підписаний меморандум про взаєморозуміння між Урядом України і урядами країн «великої сімки» і Комісією Європейського Союзу, згідно з яким почалася розробка програми повного закриття станції до 2000 року. 15 грудня 2000 року був назавжди зупинений реактор останнього, третього, енергоблоку.

 Саркофаг, побудований над четвертим енергоблоком, що вибухнув, поступово руйнується. Небезпека, в разі його обвалення, в основному визначається тим, як багато радіоактивних речовин знаходиться усередині. За офіційними даними, ця цифра досягає 95% від тієї кількості, яка була на момент аварії. Якщо ця оцінка вірна, то руйнування укриття може привести до дуже великих викидів. У березні 2004 року Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на проектування, будівництво і введення в експлуатацію нового саркофага для ЧАЕС. Переможцем тендеру в серпні 2007 року була визнана компанія NOVARKA, спільне підприємство французьких компаній Vinci Construction Grands Projets і BOUYGUES. Планується збудувати так звану «Арку», яка накриє сучасний об'єкт «Укриття».

Зараз особливої популярності набувають екскурсійні поїздки в 30 кілометрову зону.

У Києві діє національний музей «Чорнобиль», в якому можна дізнатися про подробиці аварії, переглянути особисті речі ліквідаторів, історичні фото, документальні фільми про Чорнобиль. Музей розташований поблизу метро Контрактова площа за адресою провулок Хоревий 1.

У Києві також є пам'ятник Жертвам Чорнобильської аварії з написом: «І мертвим, і Живим та Ненародженим.» На алеї героїв у Чернігові, до 10 річниці аварії відкрито пам'ятний знак «Пам'ять Чорнобиля», за участю президента Леоніда Кучми. 26 квітня до 10 річниці аварії з ініціативи пожежної частина № 4 з Чорнобиля біля в'їзду до міста було відкрито пам'ятника пожежним, які ціною власного життя гасили пожежу після аварії. На пам'ятнику можна прочитати короткий напис: «Тим, хто врятував світ». Пам'ятники ліквідаторам і жертвам Чорнобильської аварії є в багатьох містах України, Росії та Білорусі.

F3_ChУ день 27-ої річниці Чорнобильської катастрофи біля «Фонтану життя» на площі ім. Маяковського у Запоріжжі відбувся мітинг-реквієм. Разом із запоріжцями пам'ять героїв – ліквідаторів аварії вшанував голова обласної державної адміністрації Олександр Пеклушенко.

- У квітні 1986 року ніхто не думав  про власну безпеку. Основне завдання було зупинити ту страшну чуму, яка загрожувала життю мільйонів людей. Тисячі ліквідаторів ціною власного життя врятували мільйони. Маємо пам’ятати цей подвиг та увічнити їх пам'ять, - зазначив у своєму виступі Олександр Пеклушенко.

У цьому контексті голова облдержадміністрації повідомив, що прийнято рішення встановити на пл. Маяковського  пам’ятник героям-ліквідаторам аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Також керівник обласної виконавчої влади поділився планами про намір добитися встановлення місцевого податку для промислових підприємств: «Запорізький регіон - один з найбільш техногенно навантажених. Податок розміром 0,5% підприємства майже не відчують, а місто додатково отримуватиме 100 – 150 млн. грн. щороку. Ці кошти будуть направлені людям, які першочергово потребують уваги та допомоги – чорнобильцям,  афганцям, дітям війни», повідомило управління у справах преси та інформації облдержадміністрації.

Учасники мітингу вшанували жертв трагедії хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятного знака героям-чорнобильцям.

Сектор доступу до публічної інформації та зв’язків з громадськістю

Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області  

26/04/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC