Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Стережіться нападу іксодових кліщів! (29/04/2013)

На території Запорізької області іксодові кліщі знову масово нападають на людей. У 2013 році щодо укусів кліщами за медичною допомогою вже звернулись  понад  20 чоловік.

Іксодові кліщі відносяться до класу павукоподібних - однієї з найрізноманітніших та давніх груп членистоногих на Землі. Як правило, кліщі харчуються залишками рослин, ґрунтовими грибами, дрібними членистоногими, але деякі кліщі, в т. ч. іксодові,  призвичаїлись до харчування кров’ю тварин та стали паразитами.

Іксодові кліщі переносять збудників хвороб людини: кліщового вірусного енцефаліту, геморагічних та КУ-лихоманок, іксодового кліщового бореліозу та багато інших. Кліщі паразитують практично на всіх видах лісових та свійських тваринах, а також на багатьох видах птиць, що кормляться на землі. 

Важливе значення у підтримуванні природних вогнищ інфекцій належить дрібним лісовим тваринкам – мишоподібним гризунам. При кровосмоктанні на заражених тваринах іксодові кліщі втягують з кров’ю і збудників інфекцій, які потрапляють у кишківник, у слинні залози. В організм людини збудники захворювань потрапляють зі слиною кліща під час кровосмоктання, при роздавлюванні кліща на пошкоджених ділянках шкіри, слизових оболонках. Збудник хвороби потрапляє у внутрішні органи людини, суглоби, м’язи, центральну нервову систему, виникає запалення їх і при невчасному звертанні за медичною допомогою, відсутності лікування ці захворювання можуть закінчитися летально або інвалідізацією.

Кліщі - вологолюбні, тому їх чисельність найбільш велика у зволожених місцях. Їх багато вздовж лісових узлісь, стежок, що заросли травою. Тут їх набагато більше, ніж у лісі. Дослідження показали, що кліщів приваблює запах тварин та людей, які постійно використовують ці стежки при пересуванні. Напад також може відбутися під час роботи та прогулянок у садках, лісосмугах, парках. 

Перші активні кліщі з’являються у квітні, коли починає пригрівати сонечко. Чисельність кліщів швидко збільшується, досягаючи максимуму на початку другої декади травня, залишається високою до середини чи кінця червня, в залежності від погоди. Поодинокі активні паразити можуть нападати до кінця вересня. 

Кліщі підстерігають свою здобич, сидячи на кінчиках травинок, листя, гілочок на висоті не більше півметра. При наближенні потенційної жертви кліщі приймають позу активного очікування: протягують передні лапки та поводять ними з боку в бік. Таким чином, кліщ виявляє напрям джерела запаху та готується до нападу на жертву. Якщо в безпосередній близькості від кліща пройде тварина або людина, то його реакція буде миттєвою - він судорожно чіпляється за свого майбутнього хазяїна. Кусає він не відразу, а досить довго повзає по людині, причому тільки знизу доверху. Кліщ присмоктується частіше в певних місцях – за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках, волосистій ділянці голови. 

Надійно зачепитися до шкіри йому допомагають зубчики на хоботку, що направлені назад та перша порція слини, яка швидко твердіє і приклеює ротові органи до шкіри.F_29.04 

Самки кліщів харчуються близько 6 діб, їх поверхня тіла стає брудно-сірого кольору, а вага збільшується більш ніж у сто разів. Самці причіпляються на недовгий час для того, щоб поповнити запас поживних речовин та води в організмі. Нападати можуть також личинки та німфи іксодових кліщів, але більш на дрібних тварин та пташок

Захворювання краще попереджувати, ніж їх лікувати. Найбільш простим та ефективним засобом профілактики захворювань, що передаються кліщами, є недопущення присмоктування їх. Якщо людина вдягнена правильно (сорочка з щільно прилягаючим комірцем, манжетами, заправлена у штани, штани - в шкарпетки, головний убір), то до шкіри кліщ не добереться. 

Для індивідуального захисту можна використовувати засоби, що відлякують кліщів  (репеленти), якими обробляють поверхню відкритих ділянок шкіри, одежу. Для такої профілактики також треба через кожні 20-30 хвилин проводити само - та взаємоогляди. 

Якщо все ж нападу кліщів не вдалось уникнути, то його з тіла треба якомога швидше видалити. Для цього кліща беруть за черевце пінцетом або чистою серветкою та обережно, щоб не відірвати йому голову, викручують зі шкіри, або, похитуючи, тягнуть. Можна спочатку крапнути на нього рідку олію, або гарно заклеїти пластиром. Місце укусу обробляють спиртом або зеленкою. Видалених кліщів треба доставити до лабораторних центрів (до 2013 року  - санепідстанції) для діагностики та визначення подальших дій.   

Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких! 

Комариця Інна Леонідівна, 

ентомолог ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України» 

29/04/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC