Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Захворюваність на вітряну віспу в Запорізькій області в 2013 році значно активувалась (22/05/2013 09:33)

Захворюваність на вітряну віспу в Запорізькій області в 2013 році значно активувалась. За 4 місяці зареєстровано 10671 випадок захворювання, показник склав 595,9 на 100 тисяч населення.

93,2 % від загальної кількості захворілих склали діти до 17 років – 9943 вип., показник захворюваності 3446,3 на 100 тис. У віковій групі 1-5 років серед захворілих (1694 випадки) 80% склали діти, які відвідують дитячі дошкільні заклади – 1371 випадок.

Причина активізації епідпроцесу пов’язана з тим, що вітряна віспа є некерованою засобами імунопрофілактики інфекцію, має високу контагіозність (100 %) та передається повітряно-крапельним шляхом, який легко реалізується. Інфекція має циклічність епідпроцесу – так звані малі епідемічні цикли - кожні 3-4 роки та великі епідемічні цикли – до 34 років.  Після загального зниження захворюваності з 1985 року до 1998 року, почалось поступове зростання захворюваності, яке триває до теперішнього часу та має саме пік в поточному році.

Крім того, ситуація, що склалася, може свідчити про збільшення сприйнятливості дитячого населення до цієї інфекції на фоні загального зниження імунітету (за рахунок щорічного недостатнього охоплення щепленнями протягом останніх 5 років) до інших крапельних вірусних інфекцій, які керуються засобами імунопрофілактики. Але це питання потребує наукового вивчення.

В цілому по Україні за останні три роки захворюваність також  зросла: 2010 рік – 224,9 на 100 тис.; 2011 рік – 422,6 на 100 тис.;      2012 рік – 392,9 на 100 тисяч.

 Світлана Миколаївна Кошель,

начальник епідеміологічного відділу управління організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

Марина Євгенівна Колерова,

завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Запорізький обласний лабораторний Центр Держсанепідслужби України»        

 

Довідково

Вітряна віспа - це поширене вірусне захворювання, яким найчастіше страждають діти. Але найбільш підступною вітряна віспа проявляє себе, якщо захворює доросла людина. Патогенним збудником вважається ДНК-вірус герпесу третього типу. Цей вірус дуже нестійкий навіть до звичайних впливів зовнішнього середовища. Він гине при дії ультрафіолетового опромінення, нагрівання і сонячного світла. Тобто, здатний до репродукції тільки в організмі людини.

Передається вітряна віспа повітряно-крапельним шляхом. Джерелом зараження є хвора людина. Сприйнятливість людського організму до цього захворювання досить унікальна, досягає 100%. Заразним хворим людина стає приблизно за 20 годин до появи типових клінічних проявів, тобто висипки. І вважається джерелом зараження до п'ятого дня з моменту реєстрації останніх свіжих висипань.

Симптоми

Вітряна віспа має клінічну картину, дуже типову. Вітряна віспа має інкубаційний період, який становить близько 21 дня. Потім, на тлі субфебрильної температури з'являються макуло-папульозні, везикулярне висипання. Поширюються вони по всьому тілу, виняток становлять шкірні покриви долонь і стоп. На одній невеликій ділянці тіла ми можемо побачити елементи висипу в різній стадії розвитку, від макули і до кірочок. У процесі появи висипу інтоксикація наростає. Особливо, вона виражена у дорослого пацієнта.

Вітряна віспа досить серйозне захворювання. Вітряна віспа дорослими переноситься набагато гірше, ніж дітьми. Крім вираженої інтоксикації у дорослих відзначаються масивні висипання, які супроводжуються сильним свербінням і найчастіше ускладнюються приєднанням гнійної інфекції шкірних покривів і слизових оболонок. Нерідко у дорослих залишаються рубцеві зміни шкіри на місці висипань, так звані віспини.

Вітряна віспа може протікати в типовій формі, також спостерігається і стертий перебіг без ознак явної інтоксикації і мізерними висипаннями. Має місце і важкий перебіг цього захворювання, особливо у пацієнтів з різними імунодефіцитними станами.

Лікування

Лікування вітряної віспи підрозділяється на місцеве і загальне. До місцевого лікування відноситься обробка елементів висипань розчином Кастеллані, оцтовим розчином і гліцерину. Слизові оболонки верхніх дихальних шляхів можна обробити 3% розчином перекису водню. Методи загальної терапії вітряної віспи включають в себе застосування антигістамінних препаратів, жарознижуючих засобів. При важкому перебігу захворювання та наявних гнійних ускладненнях доцільне застосування антибіотиків та противірусних препаратів, серед них можна назвати відарабін, ацикловір.Також в аналогічних випадках застосовують препарати інтерферону, наприклад лейкінферон, специфічний імуноглобулін і гама глобулін. Захисна дія цих препаратів триває від декількох днів до декількох місяців.

Вітряна віспа має зазвичай сприятливий результат захворювання. Виняток становить важка форма хвороби, які приєдналися ускладнення. У дорослих, особливо в ослаблених хворих не виключений і смертельний результат.

Після перенесеної вітряної віспи у людини створюється стійкий імунітет. Проте вірус вітряної віспи здатний персистувати в організмі людини, і при ослабленні імунітету захворювання може рецидивувати у вигляді, так званого, оперізувального лишаю.

Хворий вітряною віспою підлягає ізоляції строком до п'ятого дня від останніх свіжих висипань. У дитячих установах передбачений відповідний карантин терміном на 21 день. З причини того, що збудник вітряної віспи нестійкий, дезінфекція, як правило, не проводиться. Досить проводити регулярне провітрювання та вологе прибирання приміщень.

22/05/2013 09:33


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC