Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

"Твоя крапля крові - початок моря життя" (12/06/2013 12:46)

11 червня 2013 року з нагоди Всесвітнього дня донора за підтримки Міністерства охорони здоров'я стартував Всеукраїнський проект "Твоя крапля крові - початок моря життя".

ВООЗ обрала 14 червня для відзначення Всесвітнього дня донора. Це день вияву вдячності мільйонам людей, які рятують життя і зберігають здоров'я інших людей, здаючи свою кров.

Цього року відзначається 10-та річниця Всесвітнього дня донора крові під гаслом "Подаруйте життя-станьте донором крові", адже донація крові - це дар, який рятує життя і він повинен бути безоплатним.

У цей День звертається увага на необхідність регулярної здачі крові для запобігання її нестачі в лікарнях та клініках, особливо в країнах, де кількість донорської крові вкрай обмежена. F1_12.06

Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є.

Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу - порятунок людських життів.

На прес-конференції з нагоди старту проекту заступник директора Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги, начальник Управління спеціалізованої медичної допомоги МОЗ України Євген Мороз від імені Міністерства привітав зі святом та висловив подяку донорам, які безоплатно дають кров: "Щомиті у всьому світі виникає потреба переливання крові. Кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок — рятує чиєсь життя. Адже кров — це така субстанція, яку неможливо купити в аптеці чи виготовити на фармацевтичному заводі. Тому врятувати людей, які потребують переливання крові чи лікування її препаратами, можуть врятувати лише донори".

Сьогодні 75 764 особи мають статус почесного донора України — це люди, які більше 40 разів безоплатно здали кров або 60 разів — плазму. Сьогодні в Україні 83 особи мають звання заслуженого донора України, 13 донорів нагороджені урядовими нагородами. Є з-поміж них і Герой України — Володимир Ніколаєв з Дніпропетровщини, його внесок - 663 донації крові та 203 літри плазми, він досі є активним донором.

Тетяна Іванова, заступник головного лікаря з медичної частини НДСЛ "ОХМАТДИТ" МОЗ України, відзначила: "Щорічно у нашому закладі проходять лікування більше 18 тисяч пацієнтів із усіх регіонів України — це новонароджені, глибоко недоношені діти та більше 700 дітей із онкогематологічними захворюваннями. У нашій лікарні щороку проводиться понад 8 тисяч оперативних втручань. Як правило, це операції високої категорії складності. Хочу зауважити, що люди, які здали кров, у багатьох випадках не просто зберегли здоров'я цим пацієнтам, а зберегли їм життя. Тому я хочу закликати усіх свідомих громадян долучитися до донорства".

Завідувач відділенням трансфузіології НДСЛ "ОХМАТДИТ" МОЗ України Дмитро Перетятко наголосив: "Донором крові може стати кожен охочий здоровий українець віком 18-60 років, з масою тіла не менше 50 кг. Перед дачею крові донори проходять обстеження та здають кров на аналіз. Тому це також гарна нагода перевірити власний стан здоров'я".

Відповідаючи на запитання журналістів, Євген Мороз повідомив, що за життя кожна 4 людина потребує переливання крові. У цілому, по Україні гострого дефіциту донорської крові немає. "Загалом в Україні достатньо донорської крові. Проте дещо гірша ситуація у Києві. Це пов'язано із тим, що у столиці частіше проводять високотехнологічні операції під час яких необхідна донорська кров. Тому це навантаження лягає на жителів Києва".

Також учасники прес-конференції відзначають: в Україні підвищується контроль за якістю донорської крові. У березні 2013 року набрав чинності Наказ МОЗ України від 19.02.2013 № 134 "Про затвердження Порядку скринінгу донорської крові та її компонентів на гемотрансмісивні інфекції. МОЗ вживає необхідних заходів із підвищення рівня інфекційної безпеки донорської крові та її компонентів. Так, впроваджується модернізація лабораторій закладів служби крові та оснащення їх сучасними автоматизованими системами імунохемілюмінесцентного аналізу. Сьогодні 10% охочих стати донором, після аналізу крові не допускаються до донорства.

До відкриття акції долучилися відомі артисти — учасники гурту "Авіатор", вокаліст гурту "С.К.А.Й" Олег Собчук, телеведуча ICTV Валерія Черненко, шоумен Артур Боссо. Вони також закликали усіх небайдужих стати донорами, а після прес-конференції і самі долучилися до акції та поділилися своє кров'ю. Донацію здійснили і численні представники ЗМІ.

Одразу після прес-конференції у парку ім. Т. Шевченка стартував другий етап проекту "Твоя крапля крові - початок моря життя". Мета заходів — популяризація безоплатного донорства. Перехожим роздавали інформаційні буклети із усією необхідною інформацією про те, як стати донором. Для усіх присутніх проводили конкурси та вікторини. А також показові виступи спортсменів та танцювальний майстер-клас з метою популяризації здорового та активного способу життя.

Таким чином було відкрито місячник відчинених дверей у пунктах збору крові України. З 14 червня по 14 липня 2013 року для охочих, які готові безкоштовно здати кров у лікувальних закладах по всій країні будуть поширюватися буклети, з яких можна дізнатися детальну інформацію про підготовку до донорства, протипоказання та адреси пунктів забору крові у вашому регіоні.

Партнерами місячнику та проекту "Твоя крапля крові початок моря життя" стали Міжнародна громадська організація "Клуб лікарів і фармацевтів" та Консорціум "Менеджмент Консалтинг Груп".

Довідково:

У 2012 році обсяг заготівлі крові становив близько 386 456 літрів донорської крові. Це на 1 173,8 літрів більше, ніжу 2007 році (385 282,4). Але загальна кількість донорів зменшилася на 8,25%: у 2012 — 605 798 осіб, що на 54 466 менше, ніж у 2007 році. Варто відзначити, що на фоні незначного скорочення донорів заготівлі крові зросли. Це свідчить про підвищення якості донорів, що дозволяє взяти повну або майже повну разову дозу крові (450 мл).

А показник первинних донорів (осіб, які вперше здають кров) лишається стабільним упродовж 5 років. Це близько 40% (234 192) від загальної кількості донорів крові. Кількість донорів, що здають плазму, зросла майже на 13% і у 2012 році становить 69 516 осіб.

F2_12.06Корисна інформація для охочих стати донором:

За 1 забір зазвичай беруть 450мл + 40 мл крові - це 6-8% від загальної маси тіла дорослої людини. Осіб легших за 50 кг або зростом нижче 150 см у індивідуальному порядку до здачі крові може допустити лікар-трансфузіолог.

Донорами не можуть бути люди, які хворіли або хворіють на СНІД, носії ВІЛ-інфекції, сифілісу, вірусних гепатитів, туберкульозу, із гіпертонічною хворобою ІІ-ІІІ ст., ішемічною хворобою серця, атеросклерозом. А також мають захворювання нирок, органів травлення, гострі запалювальні процеси. Детальну інформацію щодо переліку протипоказань до донорства крові надають у медичних закладах.

Цільну кров рекомендують здавати не частіше 5 разів на рік. Повністю склад крові відновлюється упродовж 30-40 днів. Щоб відновлення відбулося швидше, радять пити багато рідини - соки, чай. А раціон донора завжди повинен містити білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові. Продукти, що містять білок - м'ясо, буряк, гречка, сочевиця, квасоля і всі бобові, риба та ін.

Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Адже регулярна дача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення. До того ж кров беруть лише у здорових людей, відтак, донорство — нагода перевірити власний стан здоров'я.

Щоб бути донором, важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та від куріння.

Перед здачею крові:

- напередодні необхідно повечеряти, але відмовитися від жирної їжі, молочних продуктів.

- можна вживати солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, варені крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів).

- не вживати алкоголь за 48 годин до процедури.

- пити більше рідини.

- не вживайте ліки, особливо, які містять анальгін, аспірин за 72 години до процедури.

- добре відпочити, виспатися.

- легко поснідати у день процедури.

- не курити за 2 години до та 2 години після процедури.

Після процедури:

- відпочити 10 хвилин.

- випити солодкий чай, з'їсти щось легке.

- у цей день краще уникати надмірних фізичних навантажень.

- алкоголь краще не вживати щонайменше протягом 8 годин.

- протягом наступних 2 діб бажано регулярно та добре харчуватися та вживати багато рідини.

Для заохочення дачі крові держава пропонує донорам пільги: з метою адаптації організму до крововтрати чинним Законом України передбачено звільнення донора від роботи в день кроводачі і на наступний день після неї зі збереженням середньої місячної заробітної плати. Якщо, за домовленістю із роботодавцем, донор у день дачі крові виходить на роботу, вихідний переноситься на іншу дату. У випадку, коли доброволець здійснює процедуру під час відпустки, то відпустка продовжується на відповідну кількість днів.

Також постановою Кабінету міністрів від 27 грудня 2006 р. N 1821 встановлено розмір виплати донорам. Давання крові оплачується з розрахунку 160 гривень за один літр крові.

Прес-служба МОЗ України

12/06/2013 12:46


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC