Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Стан оздоровчих закладів перебуває під постійним контролем МОЗ та Держсанепідслужби (17/06/2013)

Стан оздоровчих закладів перебуває під постійним контролем МОЗ та Держсанепідслужби – повідомив Голова Державної санітарно-епідеміологічної служби України, головний державний санітарний лікар України Анатолій Миколайович Пономаренко під час виступу на радіо.

Про результати підготовки до оздоровчої кампанії 2013 року

Одним з найважливіших пріоритетів у діяльності галузі охорони здоров’я у літній період є питання безпечного оздоровлення дітей.

З метою належної готовності до літньої оздоровчої кампанії закладів оздоровлення та відпочинку на початку квітня мною - головним державним санітарним лікарем України було видано постанову щодо посилення санепіднагляду під час сезону відпочинку (Постанова від 17.04.2012 №11 ««Про санітарне та епідемічне забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей у 2013 році»).

Неухильне виконання постанови є еталоном успішного, з точки зору санітарного та епідемічного благополуччя, проведення оздоровчої кампанії.

Протягом травня-червня було заплановано до відкриття більш ніж 17,2 тис. закладів оздоровлення та відпочинку для дітей, з них 738 (4,3%) - заклади оздоровлення. Відкрито з початку оздоровчої кампанії – 16,7 тисяч закладів, у тому числі 400 закладів оздоровлення. З початку підготовки до оздоровчої кампанії посадові особи територіальних органів Держсанепідслужби України взяли участь у проведенні 16,7 тисяч перевірок дотримання вимог санітарного законодавства у закладах оздоровлення та відпочинку, порушення вимог встановлено у 904 закладах, що складає 5,4% (найбільшу кількість порушень виявлено у Житомирській – 16%, Харківській – 12% та Хмельницькій – 9,2 % областях).

Під час перевірки стану підготовки оздоровчих закладів посадові особи Держсанепідслужби вимагали від їх власників закладів виконання повного обсягу заходів щодо забезпечення гігієнічних умов оздоровлення та відпочинку дітей.

Водночас, відсутність своєчасного фінансування не дала можливості відкритись частині стаціонарних закладів своєчасно. Невиконання приписів (розпоряджень) Держсанепідслужби щодо підготовки матеріально-технічної бази закладів було виявлено у Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Львівській, Херсонській, Запорізькій, Хмельницькій областях.

Існують певні проблеми щодо водопостачання закладів. На деяких територіях виявлено невідповідність вимогам санітарного законодавства питної води (у Івано-Франківській, Черкаській, Волинській, Донецькій, Житомирській, Рівненській областях та м. Севастополь). Після проведення очистки і дезінфекції джерел водопостачання питна вода відповідала вимогам санітарного законодавства.

В ході підготовки до оздоровчого сезону проведено більш ніж 15,7 тисяч досліджень проб питної води за бактеріологічними та 12,5 тисяч - за санітарно-хімічними показниками, з них 4,5% з відхиленнями від санітарних норм за бактеріологічними показниками та 5,6% за хімічними показниками. Також було досліджено 770 проб води відкритих водойм за бактеріологічними показниками, з них 15 (2%) відхилень.

Під час перевірки оздоровчих закладів мали місце випадки порушення організації харчування, використання заборонених продуктів, постачання та зберігання продуктів харчування, порушувались вимоги щодо профілактичних медичних оглядів працівників харчоблоків, недотримувався санітарно-гігієнічний та протиепідемічний режим на харчоблоках.

За результатами перевірок посадовими особами Держсанепідслужби керівникам (власникам) закладів було надано 1756 приписів (розпоряджень) щодо створення відповідних умов, було винесено 58 постанов про припинення експлуатації, з них 2 – на постійно (АР Крим), 8 постанов про заборону реалізації неякісної продукції, 4 – про обмеження асортименту страв, накладено 10 фінансових санкцій, до адміністративної відповідальності притягнуто 583 осіб, відсторонено від роботи 208 працівників, які своєчасно не пройшли обов’язкові медичні огляди.

Більшість пропозицій Держсанепідслужби виконано, проте, на деяких територіях через не створення відповідних умов Держсанепідслужбою заборонено відкриття закладів (Донецька, Харківська області, АР Крим), це заклади відпочинку на базі загальноосвітніх навчальних закладів.

Про порушення вимог законодавства 5 разів поінформовано територіальні органи прокуратури (у Дніпропетровській, Львівській, Одеській областях).

Довідково щодо санаторію «Юність»

На виконання доручення Прем’єр-міністра України М.Я. Азарова у зв’язку з трагічними подіями, що склалися у дитячому протитуберкульозному санаторії «Юність» у м. Сімеїз, мною дано доручення територіальним органам Держсанепідслужби взяти участь у спільних перевірках щодо санітарно-епідеміологічного та технічного стану будівель, споруд, обладнання, протипожежної безпеки, якості продуктів харчування, забезпечення громадського порядку в місцях масового відпочинку та оздоровлення дітей. Також Голові Ради міністрів АР Крим, головам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій направлено лист щодо сприяння Держсанепідслужбі у здійсненні держсанепіднагляду за дотриманням відповідних умов перебування дітей у закладах оздоровлення та відпочинку.

Посадовими особами Держсанепідслужби взято участь у 3600 спільних перевірках, порушення вимог санітарного законодавства виявлено у 359 випадках (10%). Не залучались до спільних перевірок фахівці Львівської, Житомирської областей, м. Києва та Держсанепідслужби на залізничному транспорті.

За результатами перевірок керівникам (власникам) закладів було надано 269 приписів (розпоряджень) щодо створення відповідних умов, було винесено 10 постанов про припинення експлуатації (у АР Крим - 5, Івано-Франківській області – 3 тощо), 4 постанови про обмеження асортименту продукції, 9 постанов про заборону реалізації неякісної продукції, накладено 11 фінансових санкцій, до адміністративної відповідальності притягнуто 353 особи, відсторонено від роботи 20 працівників, які своєчасно не пройшли обов’язкові медичні огляди. Про порушення вимог законодавства поінформовано територіальні органи прокуратури у Запорізькій та Чернівецькій областях, передано 1 справу до прокуратури (АР Крим).

Таким чином, стан оздоровчих закладів перебуває під постійним контролем МОЗ та Держсанепідслужби.

Упевнені, що проведені заходи та відповідальне ставлення керівників закладів до своїх посадових обов’язків дозволять провести оздоровчу компанію ефективно.

Інформація про стан пляжів

Турбує нас сьогодні й стан пляжів на території південних областей України та м. Києва.

Всього в поточному оздоровчому сезоні має діяти 746 пляжів та рекреаційних зон у Автономній Республіці Крим, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях, м. Севастополі, які мають вихід на морське узбережжя, з них 681 морський (91,3 %) та 65 річкових, у тому числі і в м. Києві на р. Дніпро.

Адже станом на 14 червня працювало лише 62,1% (463) пляжів на морському та 32 на річковому узбережжі. Закрито 5 пляжів у Одеській області та м. Києві через невідповідність якості води, та санітарно-технічного стану території; решта ще не відкривались через непідготовленість до сезону та відсутність дозвільних документів.

Лише за минулий тиждень досліджено 724 проб води, відібраної з пляжних зон, при цьому понад 2,3 % (17) проб води, що були досліджені, не відповідають гігієнічним нормативам, що характеризують її мікробне забруднення. Найбільша кількість невідповідних проб приходиться на річкову воду (10,6 %).

В Автономній Республіці Крим всього нараховується 467 пляжів. Працює на сьогодні 323 пляжі, решта не відкрито через відсутність дозвільних документів. За минулий тиждень лабораторіями Держсанепідслужби досліджено 231 пробу морської води (з початку сезону – 1177). Відхилень від стандарту не виявлено.

У Донецькій області працює 14 пляжів із 28, з них 6 – морських. Решта 14 пляжів ще не відкриті, з них 8 морських у м. Маріуполі, Новоазовському та Першотравневому районах через непідготовленість до сезону.

За минулий тиждень досліджено 31 пробу води, з них 18 – морської (з початку сезону – 86). Відхилень від стандарту за звітний період не виявлено. Проте з початку сезону у м. Маріуполі на пляжі готелю «Турист» Приморського району було заборонено купання через невідповідність проб води вимогам санітарного законодавства за мікробіологічними показниками.

У Запорізькій області з 65 пляжів і рекреаційних зон (47 морських і 18 річкових) працює 10 пляжів і рекреаційних зон, з них - 7 морських. Решта пляжів не відкривалася через непідготовленість до оздоровчого сезону. Досліджено 208 проб води, з них 180 морської (з початку сезону – 307). Відхилень від стандарту за минулий тиждень не виявлено.

У Миколаївській області усього під наглядом Держсанепідслужби знаходиться 7 пляжів і рекреаційних зон (3 морських і 4 річкових). На сьогодні працює 6 пляжів, з них 3 морських – Коблево-Рибаківська зона (Коблево-лиман, Коблево-море, Рибаківка, Лугове), у м. Очаков на Дніпро-Бугському лимані (міський і дитячий) та 3 річкових. Не відкрито міський пляж у м. Первомайську (через незадовільний санітарно-технічний стан облаштування території пляжів). Досліджено 33 проби води. Відхилення від стандарту виявлено у 9 пробах за мікробіологічними показниками (пляж «Стрілка» м. Миколаєва та міський пляж у м. Первомайську). Держсанепідслужбою купання на зазначених пляжах заборонено.

В Одеській області з 20 діючих пляжів на сьогодні працює 19 морських пляжів м. Одеси та приморських районів. Закрито 1 річковий пляж у м. Кілії (через незадовільний санітарно-технічний стан облаштування території пляжу). Морський пляж «Чорноморка» у м. Одесі закрито через руйнування внаслідок непогоди. Досліджено 68 проб морської води (з початку сезону – 187), відхилень від стандарту не встановлено.

У Херсонській області під наглядом Держсанепідслужби знаходиться 142 пляжі (125 морських і 17 річкових). Працює 78 пляжів, з них 67 морських та 11 річкових), решта не мають дозвільних документів на відкриття. Досліджено 119 проб води, з них 58 морської (з початку сезону – 414). Відхилень від стандарту за звітний період не встановлено.

У м. Севастополі працюють усі 6 пляжів. За минулий тиждень було досліджено 8 проб морської води (з початку сезону – 53). Відхилень від стандарту не виявлено.

У м. Києві з 11 пляжів та зон відпочинку, що розташовані на р. Дніпро. Мають санітарні паспорти 5 пляжів – «Дитячий», «Золотий», «Венеція» у Гідропарку, «Райдуга» на озері у Дніпровському районі, «Чорторий» у ПКіВ Дружби народів Деснянського району. Решта 6 пляжів не мають офіційних дозволів на відкриття

Закрито 4 пляжі постановами головного державного санітарного лікаря м. Києва про тимчасову заборону купання, це пляжі – «Золотий», «Райдуга», «Венеція», «Чорторий» - через невідповідність якості води санітарним нормам.

За минулий тиждень лабораторіями Держсанепідслужби було досліджено 26 проб річкової води (з початку сезону – 165, з них 18 відхилень). Відхилення від стандарту виявлено у 8 пробах річкової води за мікробіологічними показниками (пляжі «Золотий», «Венеція», «Молодіжний», «Передмістна слобідка» у Дніпровському районі, «Райдужний» і «Тельбін» у Дніпровському районі, «Чорторий» у Деснянському районі та пляжі «Вербний» на оз. Вербне у Оболонському районі). Купання на цих пляжах Держсанепідслужбою заборонено.

Щорічні дослідження якості води водойм свідчать про їх забруднення неочищеними та недостатньо очищеними стоками з перевантажених каналізаційних очисних споруд, які в більшості знаходяться у незадовільному технічному стані, а також про порушення процесів самоочищення водойм внаслідок штучно утворених водосховищ, порушень режиму їх експлуатації.

Тому в даному напрямку необхідно значно посилити координацію органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Ведуться активні підготовчі роботи на всіх пляжах міст та районів, включаючи ревізію водопровідних мереж, ремонт і фарбування тіньових навісів, роздягалень, мийок для ніг, душових, питних фонтанчиків і т.д. Відпрацьовуються питання дослідження дна прибережної зони, оснащення пляжів.

17/06/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC