Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

У літній період в Україні зафіксовано 14 спалахів кишкових інфекцій (03/07/2013 07:27)

Протягом квітня-червня 2013 року в Україні зафіксовано 14 спалахів гострих кишкових інфекцій, внаслідок яких постраждала 221 людина, з них — 101 дитина. Про це під час брифінгу в Міністерстві охорони здоров'я України повідомив Перший заступник Головного державного санітарного лікаря України Олександр Кравчук.

“Якщо проаналізувати ситуацію по всім спалахам гострих кишкових інфекцій, які сталися цього року, то основна їх причина — елементарні порушення санітарного законодавства. Це переважно порушення вимог до організації харчування в колективах, а якщо говорити про інфекції в побутових умовах, то їх причинами зазвичай є побутова недбалість”, - зазначив Олександр Кравчук. За його словами, щоб не захворіти на кишкові інфекції, перш за все не слід готувати страви заздалегідь і зберігати їх у неправильних умовах.

Перший заступник Головного державного санітарного лікаря України також повідомив, що згідно з інформацією Міністерства охорони здоров'я Російської Федерації, в цій країні зараз спостерігається захворювання на ентеровірусні інфекції, які також належать до кишкової групи, але в процесі перебігу хвороби можуть виникати серозні менінгіти, які вражають центральну нервову систему.

“Чим ця інфекція є небезпечною? Зазвичай, вона протікає в легкій формі, але інколи спостерігаються бактеріальні враження головного або спинного мозку, і такі випадки можуть закінчуватися смертю пацієнта”, - сказав Олександр Кравчук.

Зокрема, в Ростовській області від ентеровірусної інфекції вже постраждали 189 дітей. На сьогодні в лікувальних закладах області перебуває ще 31 дитина. У іншого сусіда України — Липецької області — з червня зареєстровано 254 випадки ентеровірусних інфекцій, при чому діагноз серозний менінгіт підтверджено у 89 осіб. На лікуванні знаходяться 52 особи, з них 35 — діти. “В Україні теж є поодинокі випадки інфекцій, але до спалахів справа поки що не доходить. І ми будемо намагатися, щоб такого не сталося”, - сказав Олександр Кравчук.

Нагадаємо, що ентеровірусні інфекції — досить підступна група захворювань, оскільки у багатьох випадках людина може бути носієм інфекції, тобто може заразити інших, але сама не відчуватиме симптомів хвороби. Наразі налічується близько 70 видів її збудників. Шляхи передачі — через немиті руки, через забруднену їжу або воду. Крім того, ця інфекція може передаватися повітряно-крапельним шляхом. Хвороба або протікає у легкій формі, або переходить в стадію розвитку серозного менінгіту. За словами Олександра Кравчука, головні симптоми серозного менінгіту: висока температура, виражений головний біль, блювотний рефлекс, який не пов'язаний з прийомом їжі, біль у спині, подразнення носоглотки, гіпертонус м'язів потилиці (людина не може нахилити голову і притиснути підборіддя до грудей). “Я навмисне так докладно описав симптоми хвороби, щоб хворі з такими проявами негайно звернулись до лікаря. На ці ж симптоми орієнтовані також і лікарі, тому всі хворі проходять поглиблене лабораторне дослідження. Якщо дослідження виявить наявність збудника, фахівці санітарно-епідеміологічної служби починають заходи щодо знезараження вогнища інфекції”, - сказав Олександр Кравчук.

За його словами, спочатку відбувається ізоляція хворого, тому що він є основним джерелом інфекції. Усіх пацієнтів госпіталізують до інфекційного відділення. Далі проходить дезінфекція: оскільки вірус дуже чутливий до дії антисептиків, достатньо навіть якісного вологого прибирання, аби припинити розповсюдження ентеровірусної інфекції.

Ще одна підступність цього вірусу полягає в тому, що він достатньо добре зберігається і накопичується в об'єктах довкілля — наприклад, у воді чи стічних водах. Тому найголовніший засіб безпеки — миття рук. Також слід використовувати для пиття лише якісну воду, уникати контакту під час великих скупчень людей. Після злив варто уникати купання в водоймах, оскільки з дощовою водою до річок та озер зазвичай потрапляє велика кількість збудників небезпечних хвороб. У 90% випадків санепідслужби фіксують погіршення епідеміологічних проб води у водоймищах. Зокрема, зараз в Одесі заборонено купання на всіх міських пляжах. F_03.07

Олександр Кравчук також повідомив, що санепідеміологічна служба реєструє щотижня близько 40 випадків кору по всій Україні. Наразі, за його словами, ситуація з поширенням хвороби контрольована і найближчим часом кількість випадків почне зменшуватися. Що ж до вітряної віспи, то для цієї хвороби характерними є невеличкі спалахи, великих вогнищ інфекції наразі немає.

Відповідаючи на запитання журналістів, Олександр Кравчук нагадав про небезпеку вуличних фаст-фудів та купівлю продуктів у місцях, які для цього не призначені. Через спеку вживання таких продуктів може бути небезпечним, оскільки у більшості випадків страви зберігаються у неправильних умовах. Перший заступник Головного державного санітарного лікаря України зауважив, що мова йде про приватних підприємців, які ведуть господарську діяльність за спрощеними умовами, тож, згідно з українським законодавством, Державна санітарно-епідеміологічна служба України не має права перевіряти таких підприємців у плановому порядку. “Якщо там щось виникне, лише тоді ми маємо право провести своє розслідування”, - Олександр Кравчук.

Прес-служба МОЗ України

03/07/2013 07:27


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC