Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Юрій Думанський: «Причиною 75% злоякісних пухлин є фактори, впливу яких можливо запобігти» (03/07/2013 07:55)

2 липня 2013 року відбулась відкрита лекція "Онкологічна служба України: стан, проблеми, перспективи" ректора Донецького національного медичного університету ім. М.Горького, доктора медичних наук, завідувача кафедри онкології та радіології, професора Юрія Думанського. Данні, які оприлюднив вчений, викликали дискусію та жваве обговорення, адже лекція транслювалась через мережу Інтернет для українських медичних вишів, інститутів підвищення кваліфікації та онкологічних центрів. Її прослухали в аудиторіях Донецька, Львова, Чернівців, Києва, Криму, Луганська та Харкова студенти, фахівці та спеціалісти із багаторічним стажем.

За словами Юрія Думанського, онкологічні захворювання на сьогодні є однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства. На злоякісні пухлини страждають жителі усіх континентів і країн, багаті і бідні, чоловіки і жінки. Щороку у світі виявляють понад 12 млн. осіб, які вперше захворіли на рак, і близько 7 млн. помирають від такої недуги. Це приблизно 20 тисяч осіб щодня. "Якщо темпи захворюваності зростатимуть і надалі, то до 2030 року кількість вперше захворілих на рак сягне 27 мільйонів осіб у світі, а помруть від раку 17 мільйонів, носіями цього захворювання стануть 75 мільйонів жителів планети", – розповів професор.

Україна відрізняється високим рівнем онкозахворюваності і входить до першої десятки країн світу щодо цього показника, маючи більше 160 тисяч захворілих на рік. Сьогодні кожний п'ятий українець протягом життя занедужує на рак. Щороку майже 90 тис. жителів нашої країни вмирають від онкологічних захворювань, причому 35% померлих – особи працездатного віку. Через запізнілу діагностику таких захворювань залишається високою частка онкологічних хворих, які помирають протягом року після встановлення діагнозу (38–40%). Для порівняння – в розвинутих країнах світу цей показник не перевищує 30%.

"Звертаю увагу, що рак як причина смерті посідає друге місце у структурі смертності населення України і разом із серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров'я нації, національну безпеку України", – зауважив Юрій Думанський.

Щодо лікування раку, то тактика ведення хворих визначається стадією злоякісного новоутворення. "Основна національна проблема, яка багато в чому є визначальною причиною низької ефективності боротьби з раком в країні – є невчасна діагностика пухлинних захворювань", – наголосив вчений. Саме тому, за його словами, більша частина невеликих у відсотковому відношенні, але насправді багатомільйонних бюджетних витрат з мінімальним ефектом (від 5 до 25%), на жаль, витрачається на вартісне паліативне й комбіноване лікування поширених форм раку. Слід враховувати, що паліативна терапія місцевопоширеного пухлинного процесу, з чим ми маємо справу через пізню діагностику, в 10 разів дорожча, ніж радикальне лікування раннього раку, зауважив Юрій Думанський.

За даними Національного канцер-реєстру від 37% до 60% усіх хворих при різних локалізаціях злоякісних новоутворень не отримали спеціального лікування з причини пізньої діагностики, що, безумовно, впливає на рівень смертності та виживаності хворих. "У той же час, не тільки онкологи, але і вся громадськість повинні знати, я це підкреслюю, що ранні форми раку, які вже сьогодні можуть бути діагностовані за допомогою наявної діагностичної апаратури, у більшості випадків повністю виліковні за допомогою традиційного хірургічного методу лікування", – сказав під час лекції професор Думанський. Так, з майже 93 тисяч оперативних втручань, виконаних у 2012 році в онкоустановах, тільки 1180 (1,3%), згідно з даними Національного канцер-реєстру, проведено на початковій стадії неінвазивного раку.

Також вчений наголосив, що базисом вітчизняної медицини був і залишається класичний принцип "Захворювання краще попередити, ніж лікувати". І він дуже актуальний для онкології. "Що стосується профілактики раку, кожний громадянин, а не тільки лікар має знати основні причини виникнення цього захворювання. Це особливості харчування, паління, інфекції (головним чином – хронічні), професійні фактори, іонізуюче випромінювання, репродуктивні фактори, низька фізична активність, алкоголь. Звертаю увагу на те, що причиною 75% злоякісних пухлин є фактори, впливу яких можна запобігти. Отже, профілактика раку можлива й необхідна!", – наголосив Юрій Думанський.

Прес-служба МОЗ Україна

03/07/2013 07:55


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC