Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Стережіться - краснуха! (08/07/2013)

Життя кожної дитини дорогоцінне, тим більше, якщо ця дитина народилася після лікування безпліддя. Відомо, якщо планувати вагітність заздалегідь, то вірогідність появи аномалій у новонародженого різко знижується. Поговоримо про таке вірусне захворюванні як краснуха. Чи можна уникнути зараження краснухою під час вагітності? Чи варто так серйозно ставитися до цього захворювання?

Треба сказати, що серед всіх інфекційних захворювань краснуха - найсерйозніша і зустрітися з нею можна всюди. Вона відноситься до групи вірусів, тому не має жодних "протиотрут", крім вакцинації. Якщо для майбутньої мами краснуха страшна висипом на тілі та огидним самопочуттям, то для зародка - жахливими наслідками, вадами розвитку. Дитина, у перехворілої на початку вагітності мами, нежиттєздатна або вражена такими страшними недугами як глухота, сліпота, виражені вади серця, нервової системи, скелета.

Так, у всьому світі прийнято переривати вагітність, якщо жінка захворіла на краснуху в перші місяці. При зараженні жінки на більш пізньому терміні, вірус може позначитися на малюку при народженні у вигляді малокрів'я, ураження внутрішніх органів. Але, незважаючи ні на що, захворюванню можна запобігти.

Що важливо знати про краснуху?

Краснуха - це гостре інфекційне захворювання, що викликається вірусом сімейства тоговірусів. Головними проявами краснухи є дрібно плямистий шкірний висип, збільшення потиличних і задньо-шийних лімфовузлів, підвищення температури, головний біль, болі в м'язах. Вірус краснухи нестійкий у зовнішньому середовищі, дуже чутливий до впливу температури і хімічних речовин. Передача інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі, розмові). Зараження забезпечить безпосередній контакт з хворим (спільне перебування в приміщенні, в тому числі і на загальній сходовій площадці тощо). Однак, в наш неспокійний час прихованих інфекцій і краснуха протікає незвично. Таким чином, точно встановити, коли відбувся контакт із хворою людиною часом неможливо. Незважаючи на те, що краснуха відноситься до дитячих інфекцій - нею хворіють і дорослі. З більшою ймовірністю її можна «підхопити» під час періодично повторюваних епідемічних спалахів, найчастіше навесні. Інкубаційний період триває 15-21 днів.

Якщо захворів дорослий ...

Хоча краснуха і не є дуже заразним захворюванням, але у дорослих воно зазвичай протікає значно важче, ніж у дітей. Висипанню можуть передувати явища у вигляді загального нездужання, головного болю, ознобу з підвищенням температури до 38, болів у суглобах, нежитю, біллю в горлі і, як правило, загального збільшення лімфовузлів, особливо задньо-шийних і потиличних. Найчастішим ускладненням у дорослих є ураження дрібних суглобів рук, яке зустрічається у третини хворих. Найважче, хоча й рідкісне, ускладнення - це ураження головного мозку - енцефаліт. Природно, у більш вигідному становищі опиняються жінки, які перехворіли краснухою в дитинстві.

Як уникнути зараження краснухою?

Необхідно знати, що у жінок, які перенесли краснуху, формується стійкий і тривалий імунітет. Вагітним, що не хворіли на краснуху до вагітності, слід уникати контакту з хворими на краснуху. У даний час проводиться активна імунізація (щеплення) проти краснухи. Якщо ви не хворіли на краснуху, тобто ви не впевнені в цьому на 100% (таку впевненість може дати тільки аналіз крові на наявність антитіл), то щеплення необхідно зробити за 2-3 місяці до початку запланованої вагітності. Всі сучасні протикраснушні вакцини мають 95-100% ефективність, а імунітет, ними створений, зберігається більше 20 років. Вакцинація складається всього з одного щеплення, оскільки вакцина являє собою живий вірус, тобто імунітет утворюється відразу і надовго. Ще один позитивний ефект вакцинації - це передача антитіл проти краснухи з материнським молоком. Ці щеплення ні в якому разі не можна робити під час вагітності, так як ймовірно пошкодження плоду вакцинним вірусом. Після проведення вакцинації необхідно протягом 2-3 місяців запобігати вагітності і лише через цей термін планувати зачаття.

Пам’ятайте: тільки при ретельному підході до процесу підготовки до вагітності ви зможете народити здорову і довгоочікувану дитину.

Хотлубей Дмитро Вікторович,

головний спеціаліст епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

08/07/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC