Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Відшкодування вартості ліків для гіпертоніків призведе до зменшення серцево-судинних захворювань (12/07/2013 08:53)

На брифінгу в Міністерстві охорони здоров'я України головний позаштатний терапевт МОЗ Василь Нетяженко розповів представникам ЗМІ про стан реалізації Пілотного проекту щодо впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.

За його словами, нині в Україні зареєстровано понад 12 млн. осіб, хворих на артеріальну гіпертензію, з них систематично лікуються лише 10%. Завдяки поетапному впровадженню Пілотного проекту, ця цифра має сягнути середньоєвропейського рівня, який складає 30 %.

Взагалі про свої проблеми з тиском, зауважив Василь Нетяженко, знають лише 60% хворих, з них 40% починають лікуватися, а 20% хворих ця проблема взагалі не цікавить. “Звичайно, із серцево-судинними проблемами можна працювати, вести активний спосіб життя, -- констатував спеціаліст МОЗ. -- Але якщо не контролювати та вчасно не почати лікувати підвищений тиск, може статися інсульт чи інфаркт”. На інсульт щорічно в Україні вперше захворює 110 000 чоловік, 60 000 — отримують гострий інфаркт міокарда, лікування цих недуг у високоспеціалізованих медичних центрах є дуже складним і дороговартісним. У той час як лікування артеріальної гіпертензії в рамках Пілотного проекту обійдеться громадянину лише в 15-30 гривень на місяць та запобігатиме виникнення інсульту у кожного третього хворого на артеріальну гіпертензію.

“А головне — необхідно слідкувати за своїм тиском та пам'ятати, що не залежно від віку тиск у людини може бути не більше 140 на 90. Також треба обмежити вживання солі, норма якого -- 2-4 грами на день”, -- наголосив лікар.

Варто зазначити, продовжив Василь Захарович, що реалізація першого етапу Пілотного проекту призвела до покращення доступності до лікарських засобів. Станом на червень 2013 року зниження задекларованих оптово-відпускних цін склало в середньому 19,1%, в тому числі, на лікарські засоби вітчизняного виробництва — в середньому на 21,2%, закордонного виробництва — в середньому на 11,5%. Також збільшився перелік лікарів, які мають право виписки рецептів на ліки від гіпертонії в рамках Пілотного проекту. Наприклад, лікарі стаціонару можуть надати пацієнту такий рецепт при виписці із стаціонару для амбулаторного лікування.

У 2013 році на здійснення часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою було виділено субвенцію з Державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 250 млн. гривень. Держава виділила кошти, але вони не використовуються в повному обсязі, повідомив головний терапевт МОЗ України: “В середньому по країні використано всього 30 % зазначених коштів. Це дуже мало”. Серед аутсайдерів за цим показником Василь Нетяженко назвав Київську, Вінницьку, Волинську, Чернівецьку області та місто Севастополь. “Видно, що в цих регіонах погано налагоджена робота з пацієнтами, оскільки динаміка використання коштів — це маркер роботи лікарів з хворими. -- зазначив головний терапевт МОЗ. -- Якщо кошти не використовуються, це означає, що пацієнти не отримують профілактичного лікування”. Але є й такі регіони, котрі використали вже майже до 70% виділених їм з Державного бюджету субвенцій на здійснення часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Це, за словами Василя Нетяженка, Херсонська, Полтавська, Сумська, Харківська області.

Василь Нетяженко також висловив занепокоєння вкрай низькою обізнаністю населення про дію пілотного проекту. Відповідно до даних анкетування, яке проводили студенти-медики під час літніх канікул, 60 % опитаних, які лікуються, знають про цей проект, 40 взагалі нічого не знають, а серед тих, хто не лікується про проект знають лише 10 %. Через засоби масової інформації про проект дізналися лише 5 %. Завдяки студентству було опитано 16 000 українців — цього року влітку продовжено анкетування.

Також завдяки студентам Національного медичного університету імені О.О. Богомольця у Києві проводиться акція по безкоштовному вимірюванню артеріального тиску. Молоді лікарі надають мешканцям безкоштовну консультацію та поради щодо стану здоров’я, допомагають визначити фактори ризику серцево-судинних захворювань. Щоденно до імпровізованих пунктів вимірювання тиску звертається понад 100 осіб. Люди, які страждають на гіпертонічну хворобу, скеровуються в спеціалізовані поліклініки для отримання рецепту на часткове відшкодування коштів на виписаний препарат. Це дає змогу зменшити кількість ускладнень від серцево-судинних захворювань, а саме, інфарктів та інсультів.

“Ця акція, як і проект загалом, -- говорить головний терапевт країни, -- якраз направлений на тих 20% українців, які взагалі не обізнані в проблемах гіпертонії, і допомогає виявити в них наявність серцево-судинних проблем та призначити ефективне лікування. Ми найближчим часом плануємо розширити дію акції в інших людних місцях Києва, залучивши до неї ширше коло інтернів, студентів та практикантів”.

Василь Нетяженко також повідомив, що найближчим часом до участі в проекті будуть включені комбіновані препарати, які допоможуть “в одній таблетці” надати пацієнтам комплексну терапію і більш ефективне лікування. Хворим, які схильні до тромбоутворень, буде додатково надаватися Ацетилсаліцилова кислота, також буде виділена окрема група препаратів (закордонних і вітчизняних), що надаватиметься пацієнтам безкоштовно.

Прес-служба МОЗ України

12/07/2013 08:53


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC