Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Кількість дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні до шести місяців, збільшилася в Україні до шістдесяти відсотків (01/08/2013 16:37)

“Материнське молоко завжди було символом щасливого материнства та дитинства”, -- зауважила начальник Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення МОЗ України Альона Терещенко під час прес-конференції з нагоди Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування, який традиційно відзначається кожного року на початку серпня.

Природне, або грудне, вигодовування, наголосила вона, є найбільш оптимальним видом годування новонароджених та дітей першого року життя, тому МОЗ України вважає одним з головних завдань підтримку грудного вигодовування як запоруку здорових малюків та здорових матерів.

Природне вигодовування, наголосила Альона Терещенко, забезпечує формування фізіологічного та імунобіологічного захисту дитини, профілактику гнійно-септичних та кишкових захворювань новонароджених, попереджає спалахи нозокоміальних інфекцій у родопомічних закладах. Крім того, воно сприяє психоемоційній єдності матері та дитини та допомагає уникнути незапланованої вагітності методом лактаційної амінореї, що важливо для правильного планування наступної вагітності. “Все це разом сприяє зменшенню захворюваності і смертності дітей та збереженню репродуктивного здоров'я жінки”, -- зауважила начальник Управління охорони материнства та дитинства МОЗ України.

Україна є державою, якій притаманна традиція народження дітей в здоровій обстановці. З 1991 року Міністерством охорони здоров'я України за ініціативи ВООЗ та Дитячого фонду ЮНІСЕФ впроваджується Програма підтримки грудного вигодовування в нашій країні. За цей час, повідомила Альона Терещенко, було прийнято низку нормативних документів — від указу президента України в 1991 році до наказів МОЗ, останній з яких затверджено у 2011 році.

Одним з найважливіших індикаторів успішності виконання Програми грудного вигодовування, закладеними в постанові КМУ від 2006 року “Про затвердження державної програми “Репродуктивне здоров'я нації “ на період до 2015 року”, є народження дітей в закладах, які сертифіковані як “Лікарня, доброзичлива до дитини”. Таке звання надається родопомічному закладу, в якому діти з перших хвилин після народження потрапляють в обійми мами і більше не розлучаються. Починають смоктати груди в першу годину після пологів і отримують тільки грудне молоко. Статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» присвоюється закладам охорони здоров’я України, які надають допомогу матерям та дітям відповідно до вимог Розширеної Ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини». В основу Ініціативи покладені Принципи підтримки грудного вигодовування. Даний статус присвоюється рішенням Координаційної ради міністерства охорони здоров’я України.

“Станом на початок цього року з 1022 закладів, в яких надається медична допомога матерям і дітям, 429 мають такий сертифікат. Піонером в кількості таких закладів є Дніпропетровська область, в якій їх налічується 82, -- розповіла представник МОЗ України. -- Кількість дітей, що народжуються саме в таких лікарнях, в Україні сягає 70%, повідомила, в той час як у країнах європейського регіону цей показник складає 63%.

“Взявши на себе зобов'язання збільшити кількість дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні до шести місяців, до 60%, Україна вже досягла і цього показника”, -- заявила начальник Управління охорони материнства та дитинства МОЗ України. За її словами, принципи Програми грудного вигодовування закладені також в основних документах, якими керуються медичні працівники як первинної ланки, так і стаціонарної медичної допомоги, в тому числі, у Наказі МОЗ “Про організацію надання стаціонарної акушерсько-гінекологічної та неонтологічної допомоги” . “В усіх родопомічних закладах діють школи відповідального батьківства, важливою складовою діяльності яких є інформування майбутніх батьків щодо грудного вигодовування. Людям, які готуються стати батьками, розповідається про десять принципів грудного вигодовування, про те, як правильно проводити лактацію і таке інше”, -- зазначила Альона Терещенко.

За її словами, грудне вигодовування є однією із важливих складових партнерських пологів, а це означає поінформовану згоду родини, зменшення медикаментозного навантаження під час пологів, психоемоційну захищеність матері та дитини. “Все це призводить до зниження кількості ускладнених пологів. На сьогоднішній день ускладнених пологів у нас всього 36% від всієї кількості пологів, і це відповідає європейському стандарту, оскільки ця цифра на рівні показників європейських країн”, -- зазначила представник МОЗ України.

Ще одним етапом програми грудного вигодовування є спільне перебування матері і дитини. Це правило було введено в Україні в 2001 році. “Якщо дитина народжена абсолютно здоровою, вона викладається на тіло матері, дві години перебуває в пологовій залі поряд з нею і потім переводиться до палати теж разом з матір'ю. Тобто від виходу з утроби матері і до виписки з пологового стаціонару до дому дитина не розлучається з матір'ю”, -- розповіла Терещенко. В наслідок цього знизилася захворюваність новонароджених, це сприяє профілактиці синдрому раптової смерті немовлят та смерті в наслідок зовнішніх причин, допомагає зміцненню психоемоційного зв'язку між матір'ю та дитиною.

В Національній спеціалізованій лікарні “Охматдит” створено спеціальний моніторинговий центр з виконання Програми грудного вигодовування, який з одного боку відслідковує цільові показники програми, а з іншого — є методичним інструментом для всіх регіонів, а насамперед, джерелом інформації для майбутніх батьків. Працює “гаряча лінія”, діє сайт моніторингового центру, і в будь-який час в режимі онлайн всі бажаючи можуть отримати кваліфікаційну відповідь на будь-яке запитання щодо природного вигодовування.

Відповідаючи на запитання журналістів, начальник Управління охорони материнства та дитинства акцентувала увагу на тому, що в Україні відбулося зниження показника малюкової смертності. “Це основний показник соціально-економічного розвитку будь-якої держави. І за п'ять місяців 2013 року показник втрат дітей віком до одного року в Україні склав 7,7 на 1000 народжених живими”, -- підкреслила Альона Терещенко. Вона нагадала, що досягнення зниження малюкової смертності — одна з Цілей розвитку тисячоліття. Підписавши Декларацію тисячоліття ООН, Україна взяла на себе зобов'язання знизити до 2015 року показник малюкової смертності на дві третини, досягнувши показника 9,1 на 1000 народжених живими. “Тобто Україна сьогодні вже виконала один з найважливіших цільових орієнтирів Декларації тисячоліття, і з урахуванням наявних резервів в нас є можливість досягти до 2015 року більш вагомих результатів”, -- відзначила представник МОЗ.

По завершенню прес-конференції журналісти мали змогу поспілкуватися з персоналом та пацієнтками Київського перинатального центру, який ще 2009 року отримав від ВООЗ-ЮНІСЕФ статус “Лікарня, доброзичлива для дитини”.

За словами завідуючої відділенням для новонароджених Центру Олени Барановської, природне годування останнім часом все більше стає модним, якщо якихось п'ять років тому молоді матері з різних причин відмовлялися від годування грудьми, то нині понад 90% молодих мам самі бажають власно вигодовувати малюків.

Крім цього, зауважила лікар, міжнародними благодійними організаціями, співробітниками Міністерства охорони здоров'я України та Київського перинатального центру постійно проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота серед вагітних жінок щодо переваг природного годування дітей. У нас є навчальний фільм для вагітних жінок, у якому демонструються техніки та переваги природного вигодовування, персонал центру постійно працює з нашими пацієнтами, пояснюючи тонкощі годування діток грудьми.

“Ви не уявляєте, як це прекрасно, коли відразу після пологів дитина залишається з мамою, прикладається до грудей породіллі і починає вперше у житті ласувати маминим молоком! Це здоров'я і мами, і дитини. Це повноцінність сім'ї” -- підсумувала Олена Барановська.

Прес-служба МОЗ України

01/08/2013 16:37


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC