Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Обережно – вірусний менінгіт! (20/08/2013)

Менінгіти класифікуються за етіологією, характером загального процесу (серозні, гнійні). Гнійні менінгіти в переважній більшості мають бактеріальний характер, а серозні - вірусний. Однак, серозні менінгіти можуть бути і бактеріальними (туберкульозний, лептоспірозний).

Менінгіти можуть бути як первинні, так і вторинні. Первинним менінгітом називають захворювання, яке розпочинається з симптомів менінгіту, вони є головними. Ці менінгіти частіше виникають у хворих, які мали раніше те чи інше захворювання нервової системи. Вторинні виникають, як ускладнення вірусної інфекції, наприклад, ентеровірусної інфекції, епідемічного паротиту, грипу, аденовірусної інфекції, тощо.

Головні збудники вірусних менінгітів - ентеровіруси (Коксакі групи А та Коксакі грипи В, ЕСНО-віруси, тощо) та вірус епідемічного паротиту. Захворювання можуть викликати також інші віруси: грипу, аденовіруси, герпесу, кліщового енцефаліту, сказу, краснухи, тощо. Інкубаційний період при вірусних менінгітах складає від 3 до 12 днів, в середньому 3-7 днів.

Вірусні менінгіти, які викликані ентеровірусами, частіше спостерігаються влітку та перші місяці осені, а викликані вірусом паротиту - у весняно-зимовий період. Переважно хворіють діти та особи молодого віку, їх рідко відмічають після сорока років. Передаються вірусні менінгіти фекально-оральним (через забруднену ентеровірусами воду різного виду користування, продукти харчування, предмети вжитку), контактно-побутовим (при порушенні правил особистої гігієни) та повітряно-крапельним шляхами.

Переважно для серозних менінгітів, які були викликані ентеровірусами, а саме вірусами Коксакі характерно не типовий початок хвороби: з лихоманки, сильного болю у животі, у грудах або в кінцівках (можна сплутати з гострим апендицитом), можуть спостерігатися симптоми герпетичної ангіни та афтозного стоматиту. Потім з'являються характері для всіх менінгітів симптоми: нестерпний головний біль, нудота, блювота, тощо.

Вірусні менінгіти виникають у вигляді спорадичних випадків, але можливі епідускладнення (групові захворювання, спалахи).

Так, у 2013 році з початком літнього оздоровчого сезону зареєстровані спалахи цієї інфекції, як в Україні так і сусідніх країнах.

Зокрема, станом на 26.06.2013 у Російській Федерації в містах Ростові-на-Дону та Єлець (Липецька область) зареєстровано 475 випадків захворювання на ентеровірусну інфекцію у т.ч. 55 хворим встановлено діагноз: "серозний менінгіт". Від хворих ізольовано ентеровіруси ЕСНО таентеровірус 71-го типу. Серед осіб, які захворіли, більшість становила діти дошкільного віку, що відвідували дитячі дошкільні заклади. Захворювання переважно протікало в середній і важкій формі та починалося з високої температури, менінгіальнихсимптомів, афтозного стоматиту.

Спалахи можуть мати "водний" характер. При неефективній роботі очисних споруд можливе потрапляння ентеровірусів у воду, що може викликати захворювання на ентеровірусну інфекцію, у т.ч. серозний менінгіт, як при споживанні сирої водопровідної води так і при ковтанні води під час купання або пірнання.

Головним управлінням Держсанепідслужби у Запорізькій області ведеться постійний моніторинг за циркуляцією ентеровірусів серед популяції людей та об’єктів довкілля. Так, в Запорізькій області всього обстежено 135 осіб на носійство ентеровірусів, у 6 результат виявився позитивним. Крім того досліджено 138 проб навколишнього середовища, в трьох пробах стічної води виявлені ентеровіруси. Своєчасна діагностика дозволяє ефективно проводити необхідний комплекс протиепідемічних заходів.

Щоб уберегти себе та свою дитину від захворювання на ентеровірусну інфекцію, у т.ч. вірусний менінгіт в місті та під час літнього відпочинку у інших регіонах України та за кордоном треба додержуватись таких правил:

- Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття i приготування їжі використовувати воду питну в герметично упакованих місткостях або з централізованих джерел водопостачання, при загостренні епідеміологічної ситуації на ентеровірусну інфекцію вживати тільки кип’ячену водопровідну воду.

- При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм, тощо) для приготування їжі, миття посуду i рук необхідно мати з собою запас питної води. Під час відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни.

- Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних oci6.

- При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми - обдати окропом.

- Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом, також необхідно мити руки після відвідування туалетів.

- Для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими для цього пляжами.

- Під час купання або пірнання заборонити дітям ковтати річкову воду, оскільки у річковій воді можуть бути присутні як ентеровіруси та інші хвороботворні мікроорганізми, які можуть викликати тяжкі інфекційні захворювання, у т.ч. вірусний менінгіт.

У випадку виявлення перших ознак захворювання терміново звернутись до найближчої лікувальної установи або негайно викликати швидку допомогу. При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.

Хотлубей Дмитро Вікторович,

головний спеціаліст епідеміологічного відділу управління організації держсанепіднагляду Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області

20/08/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC