Державна установа "Запорізький обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України"

Приймальня (061) 283-17-00, e-mail: zpoblses@ukr.net

Вхід для користувачів

Швидкі посилання 

Не йти вперед – означає відступати (04/09/2013)

Не йти вперед – означає відступати. Такою цитатою древніх мудреців розпочала свою відкриту он-лайн лекцію Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова, яку присвятила ролі і місцю лікаря у сучасному світі.

Таку тему Міністр обрала невипадково, адже, згідно з соціологічними опитуваннями, українці серед життєвих цінностей на перше місце поставили міцне здоров’я. Тому Раїса Богатирьова основну частину свого виступу присвятила історії медицини. За її словами, жодна наука немає такої стародавньої історії, як медицина. «Історія медицини – це історія людства, і сьогодні ми сильні лише тому, що стоїмо на плечах велетнів. І успіхи медицини наших днів були б неможливі без титанічних зусиль незліченних поколінь медиків, що долали крок за кроком протягом сторіч людські недуги, набуваючи безцінного практичного та теоретичного досвіду. Тож, не знаючи історії, не можливо творити сучасність, бо за всі ці роки не зникла необхідність у самопожертві та подвигу лікаря», – сказала вона.

А от саме українське сьогодення, зауважила Міністр, якраз є дуже сприятливим для нинішніх та майбутніх лікарів. Бо українська медична галузь відважилася на рекордні, системні, абсолютно вмотивовані зміни в системі охорони здоров’я. Реформування охорони здоров’я в Україні проводиться відповідно до Програми економічних реформ Президента України Віктора Януковича «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» у рамках виконання розділу «Реформа медичного обслуговування». На переконання Президента України, це нова політика стимулювання зайнятості та сприятливі умови для впровадження високих технологій, які відкривають шлях до успіху для сміливих, освічених молодих українців. Тому їх треба вчити і створити належні умови – заробітну плату, соціальний захист тощо.

Окремий блок лекції Раїса Богатирьова присвятила престижності професії лікаря та стосункам лікаря та пацієнта.

Масштабна відео-конференція, яка проводилася у великому конференц-залі Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, за допомогою відео-зв’язку в реальному часі зібрала біля екранів першокурсників, студентів та викладачів 21 медичного вишу та 104 медичних коледжів України, фахівців обласних департаментів охорони здоров’я – загалом майже 60 тисяч осіб. Також усі бажаючи мали змогу долучитися до трансляції лекції у всесвітній мережі Інтернет.

Наприкінці свого виступу Міністр побажала першокурсникам українських медичних вишів не шкодувати зусиль для опанування своєї професії та чесно і віддано служити медицині. А також запропонувала занотувати та вивчити сім основних правил лікаря, які виглядають так:

1. Робота лікаря триває 24 години на добу сім днів на тиждень.

2. Знання іноземної мови – обов’язок лікаря у найближчому майбутньому.

3. Пропагувати здоровий спосіб життя на власному прикладі.

4. Бути відвертими із самими собою.

5. Викреслити поняття «успіх» та «прибуток» із свого професійного словника.

6. Для лікаря всі люди однакові.

7. Лікар і держава є партнерами.

Також Раїса Богатирьова попросила запам’ятати студентів, що всі вони на цей день мають рівні можливості, і як вони ними скористаються залежатиме від кожного, від їх наполегливості, кмітливості, світогляду, і головне, працелюбності.

По закінченню лекції ректор Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця Віталій Москаленко подякував Міністру за цікавий та корисний виступ та додав, що Раїса Богатирьова досить кваліфікований лектор: не всі практикуючі викладачі вишів зі стажем можуть тримати аудиторію у зацікавленні протягом тривалого часу.

«В Україні, згідно з останніми соціологічними опитуваннями, професія лікаря входить до десятки найпрестижніших, поступаючись таким професіям, як міністр, депутат, керівник банку, директор заводу, адвокат, вчений та викладач ВНЗ», – розповіла Раїса Богатирьова.

Вона також навела результати соціологічних опитувань, проведених у деяких країнах світу. Так, Сполучені Штати Америки ставлять на перше місце за престижністю професію лікаря, де фаху медика було віддано 61 % голосів. Далі йдуть – науковець (56 %), учитель (53 %), міністр (45 %) та офіцер (42 %). Теж на першому місці – серед найпрестижніших – професія лікаря у Німеччині. Потім йдуть священик, адвокат, підприємець. Для ірландців найшановніший – вчитель. Ця професія привабливіша за лікаря, комп'ютерника та банкіра. У Росії найпрестижнішими вважаються професії юриста, лікаря, економіста, банкіра, підприємця, програміста та держслужбовця. Найменш престижні – професії науковця, спортсмена, перекладача та психолога.

Сучасний лікар має бути не лише високопрофесійним, а й поважним та комунікативним. З таким меседжем звернулася до своїх колег Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова під час вчорашньої відкритої он-лайн лекції, яка була присвячена ролі лікаря в сучасному суспільстві.

За її словами, основні складові образу лікаря – це високий рівень професійних знань, комунікативна компетентність та високі моральні якості. Доведено, що у 80 % випадків думка про людину, довіра до неї будується саме на підґрунті першого враження, свідомого чи підсвідомого. Тому варто пам’ятати, що будь-яка недбалість не проходить повз увагу хворого і психологічно непокоїть його, порушуючи ту хистку попервах довіру, без якої не вийде плідної співпраці.

Міністр у своєму зверненні зазначила, що основними мотивами, які спонукають хворих і пацієнтів до спілкування з лікарями, є усвідомлена або підсвідома потреба у пораді, заспокоєнні, консультації, соціальному спілкуванні й, нарешті, природна потреба виговоритись і тим самим полегшити свій душевний стан. Лікарі використовують спілкування як могутній засіб впливу на моральний і психічний стан хворих та їх родичів, який є невід’ємною частиною успішного лікування. Спілкування повинно характеризуватись розумінням, терпінням, чесністю, щирістю, довірою і мужністю.

Раїса Богатирьова також зауважила, що для лікаря важливо уміти донести інформацію до пацієнта чіткою, гарною, зрозумілою мовою, з повагою і співчуттям до його проблеми. Людина, яка звертається за медичною допомогою, часто не обізнана у медицині і робить висновки про якість лікування, орієнтуючись лише на відношення лікаря до її проблеми. Отже, лікарі повинні ставитися до пацієнта так, щоб гуманне ставлення доповнювало їхню фаховість, а зусилля ставали ефективнішими завдяки здатності розуміти пацієнта.

«Той, хто хоче стати дійсно лікарем, мусить позбутися хиб і пристрастей: ненависті, користолюбства, хитрості, надмірної балакучості: лікар не повинен не тільки розголошувати відомості про хворого, а й висловлювати сумніви щодо його одужання» - констатувала Міністр охорони здоров’я України.

Раїса Богатирьова також назвала основні якості, які мають характеризувати особистість сучасного лікаря. Це:

• морально-етичні: чесність, порядність, відповідальність, людяність, доброту, надійність, принциповість, безкорисливість, уміння дотримуватися слова.

• комунікативні: особиста привабливість, ввічливість, повага до оточуючих, готовність допомогти, авторитет, тактовність, уважність, спостережливість, комунікабельність, доступність контакту, довіра до оточуючих.

• вольові: упевненість у собі, витримка, стриманість, врівноваженість, рішучість, ініціативність, самостійність, самоорганізація, цілеспрямованість, наполегливість

• організаційні.

Міністр звернула увагу колег й на зовнішньому вигляді: «Діяльність лікаря явище складне, багатогранне, динамічне. У ній важливе все – зокрема, зовнішній вигляд. Ми іноді припускаємося психологічної помилки, коли нехтуємо зовнішнім виглядом лікаря чи медичної сестри, брутальністю манер, невмінням розмовляти».

Прес-служба МОЗ України

04/09/2013


Архів по роках: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

Прес-службаІсторіяНормативні документиЛабораторний центрДокументиЩо необхідно знатиГромадське здоров'яНаукові матеріалиПублічна інформація
Copyright © iC